Americký odpůrce konopí rezignoval, akcie marihuany rostou

  18:03aktualizováno  18:03
Po středečním odchodu ministra spravedlnosti USA Jeffa Sessionse znovu vzrostla hodnota akcií velkých firem, které se specializují na pěstovaní a kultivaci marihuany. Sessions se totiž projevoval jako silný odpůrce legalizace konopí.

Marihuana (ilustrační snímek) | foto: Reuters

Největší nárůst hodnoty akcií zaznamenala kanadská společnost Tilray, která po hodině obchodování na americké burze vzrostla o 30 %. Další velké firmy, jako třeba Canopy Growth nebo Aurora Cannabis, si za stejnou dobu připsaly v průměru mezi osmi a devíti procenty.

„Akcie marihuanových firem budou dnes večer slavit a tancovat, jako kdyby byl rok 1999. To všechno díky vyhození Sessionse,“ řekl televizi CBS Jeff Carbone, společník v konzultační firmě Cornerstone Wealth.

Odstoupení Sessionse si vyžádal prezident Donald Trump, který ho více než rok kritizuje za postup ve vyšetřování ruského vlivu na prezidentské volby (více v článku Ministr spravedlnosti USA opustil úřad, k rezignaci ho vyzval Trump)

Největší nepřítel marihuany

Loni v lednu zrušil Sessions zákon, který umožňoval státům rozhodovat se v oblasti marihuany bez vlivu federální vlády. Analytik agentury Bloomberg Ken Shea Sessionse dokonce označil za největšího nepřítele marihuany ve vládě.

Konopí způsobí revoluci na světových trzích, hitem budou marihuanové nápoje

„ Zpráva o odstoupení generálního prokurátora J. Sessionse, republikánského senátora, je nepochybně osobní prohrou. Pro mnohé příznivce uvolnění konopí do volného trhu je to však zpráva velmi příznivá,“ sdělil iDNES.cz Michal Dvořák, hlavní analytik společnosti Tradecentrum.

„Sessions ostře vystupoval proti konopnému byznysu a legalizaci užití marihuany, což bylo zcela v konsensu s jeho předchozími politickými postoji,“ vysvětlil.

Podle Dvořáka však nejsou velké oslavy na místě. „Rezignace leadera antikonopné kampaně je pouze dočasným vítězstvím; pro penetraci společnosti je potřeba výraznějších změn, než je jeden muž odcházející z vrcholné politiky,“ řekl.

„Lze očekávat, že etická problematika marihuany pro osobní užití, se vyřeší sama časem, odchodem starší generace politiků a příchodem dnešních třicátníků a čtyřicátníků, kteří nemají tak vyostřené postoje a akceptují širší rozměr využití THC, než jen pro jeho halucinogenní účinky,“ dodal.

Akcie ovlivnil i Michigan

Hodnota akcií však vzrostla už před odchodem Sessionse. Ve úterý totiž stát Michigan legalizoval rekreační užívání marihuany a stát Missouri umožnil jeho užívání v lékařství. To podle televize CNBC investory povzbudilo ještě před ohlášením odchodu ministra spravedlnosti.

Agentura Bloomberg odhaduje, že se za letošní rok v USA prodala a ještě prodá marihuana v celkové hodnotě přibližně 250 miliard korun. To i přesto, že je na federální úrovni stále ještě nelegální i pro léčebné účely.

Kanada v konopném byznyse vede

Kanada svého jižního souseda v legalizaci marihuany předběhla. Díky tomu přitáhla mnoho amerických společností, které ve Spojených státech prozatím nemohou operovat na národní úrovni, a tak se v tomto odvětví rychle dostala na špici.

Michigan se stal desátým státem USA, který konopí úplně legalizoval. Dalších deset států pak umožňuje jeho využití v medicíně. Pokud by se k nim přidaly ještě další dva, mělo by přístup k léčebné marihuaně 70 % obyvatel Spojených států, tvrdí Bloomberg.

V České republice je od roku 2013 marihuana povolena pro léčebné účely na předpis. Pirátská strana se pak ve Sněmovně snaží získat podporu pro návrh zákona, který by umožnil pro osobní účely pěstovat pět konopných rostlin (o návrhu jsme již psali).

V Kanadě jde po legalizaci marihuana na dračku:

Autor:

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Šperky Marie Antoinetty prošly dražbou. Prodaly se za rekordní částku

Do dražby jdou vzácné šperky po Marii Antoinettě. Zájemci si musí připravit až...

Přívěsek s velkou perlou, který kdysi patřil francouzské královně Marii Antoinettě, byl vydražen v aukční síni...

Mexičané chrání svou pálenku, Muskova Teslaquila se setkala s odporem

Elon Musk

Plány Elona Muska na výrobu alkoholického nápoje značky Teslaquila narážejí. Podle mexických regulátorů tento název až...

U Šanghaje otevírají unikátní hotel, postavili ho v zatopeném lomu

Hotelový komplex Shimao Wonderland InterContinental

Nedaleko čínské finanční metropole Šanghaje ve čtvrtek slavnostně otevřeli pětihvězdičkový hotel. Stavba je umístěná...

Najdete na iDNES.cz