Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Marila po Pitrovi: Rozjedeme vody i kávu ve velkém

  1:23aktualizováno  1:23
Společnost Marila Balírny, výrobce kávy Standard, minerálky Ondrášovka, perníků, piškotů a sušenek, kterou podle spekulací prodal uprchlý podnikatel Tomáš Pitr, chystá s novým majitelem v Česku expanzi. Chce zvýšit svůj podíl hlavně na trhu minerálek, rozšířit prodej kávy a připravuje i další akvizici.

Pitr nebyl podle Milana Šedivého, jednoho z majitelů Marily, většinovým vlastníkem společnosti. | foto: Jan ZátorskýMF DNES

Měl by jí pomoci výrobce pečiva, který rozšíří sortiment sušenek, kde Marila obsadila druhé místo po gigantu Opavia.

"Minerální voda Ondrášovka je jednoznačně nejperspektivnější část společnosti," prohlásil Milan Musil, projektový manažer Arky Capital, která Marilu v minulých dnech koupila.

Chceme být dvojka na trhu
Ondrášovka se na trhu s minerálkami pohybuje zhruba na třetí pozici, po Mattoni a Poděbradce, a patří jí asi desetiprocentní podíl.

"Chceme se dostat v co nejbližší době na pozici dvojky na trhu," uvedl Musil. Podle něj si společnost již zažádala o povolení k otevření dalšího vrtu a letos na podzim hodlá zahájit jednání s dodavateli technologií pro další stáčecí linku, která by jí pomohla zvýšit výrobu.

Zásadní změnou by měla projít také výroba kávy, kde Marila dominuje trhu s levnými druhy – k jejím nejznámějším značkám patří například káva Standard.

"V nejbližší době připravíme novou prémiovou značku, s níž se dostaneme do vyššího segmentu káv. Výhledově chystáme i nabídky dodávek kávy včetně kávovarů do restaurací a kaváren, posílíme i segment instantních káv," vysvětlil Musil. To by mělo zamezit potížím, do kterých se Marila dostala loni poté, co se nákupní ceny kávy meziročně zvýšily až o 50 procent.

Firma nemá možnost promítnout zdražení do svých prodejních cen, protože zákazníci jsou u levných značek velmi citliví na jakékoliv pohyby ceny směrem vzhůru. Proto se Marila loni propadla do ztráty. Letos manažeři očekávají výsledek kolem nuly při tržbách kolem 800 milionů korun.

Kromě potíží s cenou kávy trápil Marilu rovněž nedostatek provozních financí – její předchozí majitelé totiž byli spojeni se jménem kontroverzního podnikatele Tomáše Pitra, odsouzeného za daňové úniky, který před třemi měsíci uprchl a nyní po něm pátrá Interpol ve 186 zemích světa.

Jediné financování Marile doposud poskytovala Ljubljanska banka, stejně jako Setuze, v níž Pitr dříve působil. Kdo vlastně Marilu Balírny současnému majiteli Arca prodával, není úplně jasné. Svůj podíl ve firmě MF DNES potvrdil jen Milan Šedivý, který kávový byznys na začátku 90. let založil.

Šedivý, který je také doposud předsedou představenstva a generálním ředitelem firmy, v ní vlastnil prostřednictvím firmy Bravo – Ondrášovka 12 procent a dalších 28 procent ovládal prostřednictvím Bene – Ondrášovka.

Šedesát procent Marily patřilo firmě Marila Invest, za kterou údajně stojí Tomáš Pitr, ale i jeho společník, rovněž odsouzený za daňové úniky, Jiří Syrovátka. Šedivý, ačkoliv firmu založil, podle svých slov další bývalé vlastníky Marily nezná.

Pitr majitelem? O tom nevím
Odmítá ale, že by většinovým vlastníkem Marily byl ve skutečnosti Pitr. "Tomáš je můj velmi dobrý kamarád, ale pokud já vím, tak žádný podíl v Marile neměl," tvrdí. Marila Invest má podle něj údajně vlastníky registrované ve Velké Británii.

Sám Šedivý kromě balíren spoluvlastní i fotbalový klub Marila Příbram, jenž patří majoritně také Marila Investu, a dříve se objevil ve firmách spojených se Setuzou. Zajímavostí v jeho byznysu je pak umělecká agentura Bravo Production, v jejímž vedení se objevuje zpěvák a discošoumen Sagvan Tofi.

Ve firmách kolem Setuzy se mimochodem setkal s Pitrem a Šedivým i Milan Musil z Arky, který dříve pracoval pro IPB, jež hrála v ovládnutí Setuzy před sedmi lety velkou roli.

Začátky v garáži
Šedivý se nyní k prodeji svého podílu v Marile podle svých slov rozhodl hlavně proto, že po 16 letech ve firmě už cítí své limity.

"Nemám už té firmě po tolika letech moc co dát a nemám ty možnosti, abych firmu rozvíjel dál," říká. Na začátku 90. let se rozhodl pražit kávu podle svých slov proto, že se doslechl, že je to dobrý byznys. "Koupil jsem si malou pražičku a čmudil jsem to doma v garáži," popisuje.

V Marile Šedivý i po prodeji zůstane jako ředitel pro strategii, navíc má od Arky i opci na znovuzískání 10 procent akcií firmy.Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Pražané jsou hladoví a jídlo musí mít včas, říká šéf Uber Eats

Tomáš Peťovský, šéf Uber Eats.

Nejdůležitější je dodat zákazníkům jídlo včas, říká Tomáš Peťovský, šéf české pobočky Uber Eats. Americká firma nedávno...

Pět barev musí stačit, velí Musk. Chce urychlit výrobu vozů Tesla

Elon Musk, šéf automobilky Tesla, představuje nový elektrický roadster

Automobily Tesla už budou jen v pěti namísto sedmi barev. Oznámil to v úterý majitel firmy Elon Musk na Twitteru. Chce...

Zdravá Cola se špetkou marihuany: rýsuje se partnerství z rozumu

Ilustrační snímek

Americká společnost Coca-Cola jedná s kanadským pěstitelem marihuany Aurora Cannabis o výrobě nápojů s obsahem...Najdete na iDNES.cz