Marsala: víno slavného admirála Nelsona

  10:43aktualizováno  10:43
Je až s podivem, kde všude se v historii vína objevují v rozhodující chvíli Britové. Pomohli na svět takovým pojmům jako Champagne, Bordeaux, portské, madeira, sherry. Jedním ze slavných jmen, u jejichž zrodu rovněž stála stará dobrá Anglie, je sicilská značka Marsala.
Víno

Víno | foto: MF DNES

Víno, které dnes sice už jen vzpomíná na doby dávné slávy, ale jež kdysi ve světě sladkých vín znamenalo více než portské nebo sherry.

Uzavření francouzských přístavů na konci 18. století mělo za cíl hospodářskou blokádu Anglie. Ta patřila vždy k velmi významným vinařským odbytištím, a tak byla nucena hledat náhradu za francouzskou produkci jinde - v Portugalsku, Španělsku, Itálii.

V roce 1770 dorazil do západosicilského přístavního města Marsaly milovník portského John Woodgrove. Na ostrov sice přijel kupovat mandle, ale jakmile okusil zdejší zvláštní, silné víno, osvědčil čich správného obchodníka a hned dojednal jeho dodávku do Anglie.

Tehdejší víno by však téměř dvouměsíční plavbu na britské ostrovy ve zdraví nepřežilo, proto do něj nechal přidat malé množství alkoholu.

Tím se výrazně zvýšila stabilita vína, ale zcela nečekaně i jeho kvalita. Původně poněkud hrubá a těžkopádná Marsala se přesunem do kategorie fortifikovaných vín stala překvapivě lahodnou.

Úspěch na britských ostrovech se dostavil okamžitě a Marsala si téměř ze dne na den získala celou řadu obdivovatelů.

Patřil k nim i admirál Nelson, jenž se záhy rozhodl pro neobvyklý krok - nahradil jí u své flotily do té doby tradiční rum. Co na to říkali námořníci, známo není, ale hned nejbližší bitva v ústí Nilu skončila jednoznačným Nelsonovým úspěchem. Admirál uzavřel kontrakt na dodávky Marsaly ve výši 215 tisíc litrů ročně a zamířil vstříc západnímu Středomoří, kde se měla odehrát rozhodující bitva o námořní nadvládu.

Fantastické vítězství nad Napoleonovým loďstvem u Trafalgaru poznamenala sice Nelsonova smrt, avšak Marsala si opět nesla pečeť vítězného nápoje. Dokonce byla přejmenována z obvyklého "English Wine" na "Marsala Victory Wine". Nepít ji znamenalo tehdy v Anglii těžký společenský prohřešek, navíc podezření z nedostatečné loajality vůči britské koruně.

Ostatně z úcty k tradici se Marsala na lodích Royal Navy podává dodnes. Současná produkce Marsaly představuje co do množství i kvality jen odlesk slávy jejích největších časů, které trvaly až do přelomu 19. a 20. století. Postupný úpadek péče o výrobu a následný odklon spotřebitelů od tohoto typu vín znamenal propad ze společenských salonů až mezi typické ingredience kuchařských receptů.

Charakter samotného vína je velmi proměnlivý díky používání jak bílých, tak modrých odrůd, suchého či sladkého stylu a celé škále možných způsobů zpracování. Na špičce kvality stojí Marsala vergine nebo solera, která navíc ve verzi stravecchio či riserva zraje celých 10 let v sudech.

Zahrnuje sice jen malou část produkce, ale aspoň ta svojí kvalitou dokáže i dnes naplnit někdejší slova slavného admirála: "Toto víno je hodno stolu každého gentlemana."

Autoři:

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Protesty žlutých vest drtí ekonomiku Francie. Katastrofa, hlásí ministr

Příznivci hnutí žlutých vest po celé Francii znovu vyšli do ulic, při...

Pozitivní výhledy na růst francouzské ekonomiky začíná zahalovat kouř. Francouzská centrální banka v pondělí kvůli...

Ťok dal ultimátum stavební firmě. D1 u Humpolce má dostavět do pondělí

Tiskové konference se po skončení zasedání vlády účastnil premiér Andrej Babiš...

Ministr dopravy Dan Ťok pohrozil česko-italskému sdružení, které modernizuje dálnici D1 u Humpolce. Buď dokončí práce...

Další z rubriky

Krácení pracovní doby firmy ohrozí, tvrdí průzkum. Odbory to považují za lež

Ilustrační foto - práce na PC

Téměř polovina větších firem je proti zkracování pracovního týdne, i kdyby zaměstnancům mohly adekvátně snížit mzdu....

Zloději oberou řetězce o desítky milionů ročně, způsoby kradení se mění

Ilustrační snímek

Rozšiřování samoobslužných pokladen a dalších moderních technologií inspiruje zloděje k novým nápadům, jak okrádat...

Firmy řeší, kam se zaměstnanci. Kanceláře zdražují a je jich rekordně málo

Ilustrační snímek

Nájmy administrativních prostor vyskočily během roku o pět procent. Sehnat v Česku novou kancelář už totiž představuje...

Najdete na iDNES.cz