Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Martínek: Neplatiči si ochranu nezaslouží

  1:00aktualizováno  1:00
Nový ministr pro místní rozvoj Radko Martínek chce sáhnout do bydlení tak, jak si nikdo před ním netroufl. Kromě deregulace hodlá usnadnit vystěhovávání neplatičů a přibrzdit dědičnost bytových dekretů, perpetuum mobile, které drží při životě regulované smlouvy na neomezenou dobu.

Je podle vás ochrana nájemníků v Česku příliš silná?
V situaci, kdy někdo neplatí nájemné, určitě ano. To je samozřejmě veliký problém. Vypouštíme pokusnou vlaštovku, testujeme, jak na to budou různé strany reagovat. Ukázalo se, že to skutečně je věc, která je kontroverzní pro obě strany. Jedni by chtěli tu ochranu odstranit úplně a druzí si myslí, že to, co navrhujeme, je moc přísné.

Navrhujete, aby ten, kdo neplatí nájem tři měsíce, mohl být vypovězen z bytu, aniž by o tom rozhodoval soud. Co si od toho slibujete?
Myslím si, že člověk, který neplatí nájemné schválně, tedy ne z důvodů sociální nouze, by prostě neměl požívat žádná ochranná práva. U sociálně slabých skupin, například matek samoživitelek, by mohlo existovat přezkoumání takového kroku.

Majitelé bytů by neplatičům nově už nemuseli hledat náhradní byt, ale jen přístřeší. Tím myslíte co?
Náhradní ubytování způsobuje velké problémy při vystěhovávání. Jak a kde ho sehnat. V uvozovkách nejméně problematická je situace ve velkých městech, protože tam se to řeší zajištěním bytů jinde.

Myslíte ty kauzy, kdy se stěhují nájemníci z Prahy do Ústí nad Labem, kde jsou nejlevnější byty?
Ano. To působí vážné problémy v neatraktivních lokalitách. Koncentrují se tam problematičtější nájemníci. My navrhujeme, aby stačilo náhradní ubytování, tj. přístřeší, nikoliv regulérní byt.

Kam půjdou?
Do ubytoven, některé obce na to mají speciální domy, kde mají takovou službu. Zdůrazňuji, že nám jde o lidi, kteří neplatí a nejsou v nouzi.

Jak zabráníte případnému zneužití. Majitel třeba změní účet, kam lidé posílají činži, a pak obviní nepohodlného nájemníka a vyhodí ho.
Existovala by možnost dát výpověď přezkoumat soudem, ale iniciovat by to musel nájemník.

Pokoušíte se omezit přežívání smluv na dobu neurčitou u přechodů nájmů. Proč nezrušíte možnost převádění a dědění dekretů úplně?
Tohle by platilo na přechodné období. Vycházíme z toho, že tento zákon by neměl rušit stávající právní vztahy. Nárok převést nájem zůstane jedenkrát a smlouva by získala časovou omezenost. Ještě povedeme debatu, zda pět let, či tři roky. Ale dědic by měl mít možnost bydlet a rozhýbat se k aktivitě. Ono to nemusí vést automaticky k tomu, že byt opustí. Začne prostě jednat s majitelem.

Chápu dobře, že převod nájmu by byl možný jen jeden, tj. že například rodiče převedou nájemní byt na své děti, ale ty už dále nesmějí?
To zatím tak do detailů nemáme připraveno. Jestliže se nájemníci s majitelem domluví, mohou si do smlouvy zakotvit cokoliv.

Uděláte něco také s výměnami bytů, které se dnes dají provádět i bez souhlasu majitelů? Při politických jednáních o zákonu to často padalo, ale zatím to máme jen v poznámkách. Ještě bych se k tomu nevyjadřoval. Prioritní je vyřešit regulaci.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Efekt EET: firmy přiznávají větší tržby. Čísla je třeba brát s rezervou

(Ilustrační snímek)

Případ patnáctitisícové pokuty za nepřiznanou tržbu za nákup bonbonů v hodnotě 15 korun má nový rozměr. Ukazuje, že...

Cestovky hlásí obrovský zájem o dovolené. Začátek léta je téměř vyprodaný

pláž, dovolená

Cestovní kanceláře očekávají rekordní letní sezonu. Podle údajů Asociace cestovních kanceláří byly předprodeje zájezdů...

Prodej tvrdého alkoholu v Česku stoupá. Každý čtvrtý panák je tuzemák

Ilustrační foto

Český trh s lihovinami loni vzrostl o tři procenta. Největší tuzemská likérka, Stock Plzeň-Božkov, prodala meziročně...

Najdete na iDNES.cz