Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Martínek: Neplatiči si ochranu nezaslouží

  1:00aktualizováno  1:00
Nový ministr pro místní rozvoj Radko Martínek chce sáhnout do bydlení tak, jak si nikdo před ním netroufl. Kromě deregulace hodlá usnadnit vystěhovávání neplatičů a přibrzdit dědičnost bytových dekretů, perpetuum mobile, které drží při životě regulované smlouvy na neomezenou dobu.

Je podle vás ochrana nájemníků v Česku příliš silná?
V situaci, kdy někdo neplatí nájemné, určitě ano. To je samozřejmě veliký problém. Vypouštíme pokusnou vlaštovku, testujeme, jak na to budou různé strany reagovat. Ukázalo se, že to skutečně je věc, která je kontroverzní pro obě strany. Jedni by chtěli tu ochranu odstranit úplně a druzí si myslí, že to, co navrhujeme, je moc přísné.

Navrhujete, aby ten, kdo neplatí nájem tři měsíce, mohl být vypovězen z bytu, aniž by o tom rozhodoval soud. Co si od toho slibujete?
Myslím si, že člověk, který neplatí nájemné schválně, tedy ne z důvodů sociální nouze, by prostě neměl požívat žádná ochranná práva. U sociálně slabých skupin, například matek samoživitelek, by mohlo existovat přezkoumání takového kroku.

Majitelé bytů by neplatičům nově už nemuseli hledat náhradní byt, ale jen přístřeší. Tím myslíte co?
Náhradní ubytování způsobuje velké problémy při vystěhovávání. Jak a kde ho sehnat. V uvozovkách nejméně problematická je situace ve velkých městech, protože tam se to řeší zajištěním bytů jinde.

Myslíte ty kauzy, kdy se stěhují nájemníci z Prahy do Ústí nad Labem, kde jsou nejlevnější byty?
Ano. To působí vážné problémy v neatraktivních lokalitách. Koncentrují se tam problematičtější nájemníci. My navrhujeme, aby stačilo náhradní ubytování, tj. přístřeší, nikoliv regulérní byt.

Kam půjdou?
Do ubytoven, některé obce na to mají speciální domy, kde mají takovou službu. Zdůrazňuji, že nám jde o lidi, kteří neplatí a nejsou v nouzi.

Jak zabráníte případnému zneužití. Majitel třeba změní účet, kam lidé posílají činži, a pak obviní nepohodlného nájemníka a vyhodí ho.
Existovala by možnost dát výpověď přezkoumat soudem, ale iniciovat by to musel nájemník.

Pokoušíte se omezit přežívání smluv na dobu neurčitou u přechodů nájmů. Proč nezrušíte možnost převádění a dědění dekretů úplně?
Tohle by platilo na přechodné období. Vycházíme z toho, že tento zákon by neměl rušit stávající právní vztahy. Nárok převést nájem zůstane jedenkrát a smlouva by získala časovou omezenost. Ještě povedeme debatu, zda pět let, či tři roky. Ale dědic by měl mít možnost bydlet a rozhýbat se k aktivitě. Ono to nemusí vést automaticky k tomu, že byt opustí. Začne prostě jednat s majitelem.

Chápu dobře, že převod nájmu by byl možný jen jeden, tj. že například rodiče převedou nájemní byt na své děti, ale ty už dále nesmějí?
To zatím tak do detailů nemáme připraveno. Jestliže se nájemníci s majitelem domluví, mohou si do smlouvy zakotvit cokoliv.

Uděláte něco také s výměnami bytů, které se dnes dají provádět i bez souhlasu majitelů? Při politických jednáních o zákonu to často padalo, ale zatím to máme jen v poznámkách. Ještě bych se k tomu nevyjadřoval. Prioritní je vyřešit regulaci.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

Kvalita života v Česku se zlepšila, žebříček tradičně vede Norsko

Vesnice Ludmírov, která těsně před koncem války unikla masakru.

Česká republika si oproti loňsku mírně polepšila v kvalitě života, přesto se v pravidelném žebříčku společnosti...

Obce dostanou třikrát víc peněz. Na hřiště či silnici se přidá i těm malým

Na fotbalovém hřišti ve Větrném Jeníkově řádí krtci. Travnatou plochu rozryli...

Ministerstvo pro místní rozvoj rozdělí příští rok výrazně víc peněz na národních dotacích než letos. Především do...

Řidič autobusu jako akční hrdina, dopravní podniky lákají nové zaměstnance

Ilustrační snímek

Dopravní podniky osmi českých měst spustily tento týden reklamní kampaň, kterou lákají nové zaměstnance na místa...

Najdete na iDNES.cz