Cenu másla šponuje smetana, mléka je přitom dost

  • 532
Zatímco cena mléka se nemění, smetana už stojí trojnásobek. „Za rekordní cenu másla rozhodně nemohou zemědělci. Výkupní cena mléka momentálně činí pouhých 8,5 koruny za litr. To je stejně jako na konci roku 2014, kdy máslo stálo 35 až 40 korun,“ brání zemědělce prezident agrární komory Zdeněk Jandejsek.

Důvodem růstu cen másla není vyšší cena mléka jako základní suroviny, ale cena smetany. „U smetany jsme surovinově téměř na trojnásobku ceny z jara loňského roku,“ potvrdil Michal Schlanger z nákupního oddělení potravinářského velkoobchodu Bidfood, který je největším distributorem potravin v Česku. Podle něj současný nedostatek smetany způsobila vyšší konzumace mléčného tuku obecně.

Ten tvoří základní součásti nejen másla, ale i šlehačky, sladké i zakysané smetany, všech druhů sýrů, některých jogurtů, mléčných nápojů a řady dalších výrobků. Schlanger tvrdí, že obchodní řetězce jsou nyní ochotné u másla akceptovat téměř jakoukoliv cenu, protože hlavní sezona nákupu másla ještě ani nezačala a zákazníci narážejí na prázdné regály. „Žádný z nich si nedovolí nemít máslo,“ říká.

O ceně másla se podle něj stejně nerozhoduje v Česku, ale v okolních zemích, jako jsou Německo a Polsko. „Zákazníci neodkládají své nákupy, a naopak se snaží předzásobit, což posiluje poptávku a dále šroubuje ceny másla vzhůru,“ dodal Schlanger. Podle něj se u Bidfoodu tento trend projeví už v říjnu v cenách máslového pečiva a dalších podobných výrobků.

Ruská jako luxusní zboží

Od ledna 2018 pak podraží i balené smetanové zmrzliny od největšího českého výrobce, společnosti Prima z Opavy. „Musíme reagovat na zdražení vstupních surovin, jako jsou smetana a máslo,“ uvedl brand manažer značky Lukáš Dědek.

Cenový skok se podle něj nejvíc dotkne ruské zmrzliny, kde je největší podíl smetany a másla.

Některé mlékárny připouštějí, že růst ceny ještě neskončil. „Pokud nedojde ke spravedlivému narovnání marží a zklidnění na trhu, může cena výrobků s vyšším obsahem tuku do Vánoc ještě vzrůst,“ prognózuje Ludmila Staříková z mlékárenské společnosti Interlacto, která vlastní mlékárny v Opočně, Jihlavě a Olešnici. Řada jiných mlékáren se k tématu cen nechtěla vyjádřit.

Také Staříková připomněla, že za vyšší cenu nemohou mlékaři. Podle dostupných statistik totiž vyrábí český mlékárenský průmysl prakticky stejná množství mléčných produktů jako v loňském roce. Za viníka vyšších cenovek označila obchodní řetězce, které podle ní začaly zvedat marže hlavně u másla, potažmo u výrobků se zvýšeným obsahem živočišného tuku. Podle prezidenta Agrární komory Jandejska však hraje roli nejen cenová politika řetězců, ale také přirozené faktory. V létě například tuková složka v mléku přirozeně klesá, což se následně projeví i v její vyšší ceně.

O výši marží u mléka a másla se zemědělci a řetězce hádali už letos v létě. Farmáři a ministerstvo zemědělství tvrdili, že si prodejci k českému zboží přirážejí víc než u zboží zahraniční konkurence. Nakonec spor řešil i specializovaný finanční úřad, který zjistil, že to z osmi zkoumaných potravin platilo jen u mléka a másla, ostatní české potraviny řetězce naopak zvýhodnily.

Chcete si vyrobit máslo doma? Tady je návod:

6. září 2017