Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Máselná panika zachvátila i Francii. Tuk dochází, obchody zdražit nemohou

  • 266
V regálech francouzských obchodních řetězců, kde obvykle leží máslo, bývá často zcela prázdno. Nedostatek másla hlásí i cukráři. Podobně jako v Česku žene spotřebitele do obchodů panika a zákazníci tuk skupují do zásoby. Řada prodejců v zemi galského kohouta je navíc v nevýhodě. Smlouvy jim totiž znemožňují ceny zvednout.

Příčiny nedostatku jsou podobné jako jinde v Evropě. Jenomže obchody v zemi na jihozápadě Evropy mají ještě jeden deficit - nemohou zdražovat, jak chtějí, a to kvůli cenovým kontraktům uzavíraným zpravidla jednou do roka. O cenách se bude jednat až v únoru 2018.

To je samozřejmě pro francouzské výrobce másla dostatečným důvodem k tomu, aby začali více vyvážet své zásoby do zahraničí za lepší ceny. A ani ti, kteří by navzdory kontraktům zdražit mohli, tak nečiní. Údajně kvůli cenové válce.

„Francouzští obchodníci nejsou ochotni zdražovat, a to ani v případě másla. Mlékárny vidí vyšší poptávku v zahraničí za lepší ceny, a tak produkty vyvážejí,“ popsal Thierry Roquefeuil z organizace producentů mléka FNPL agentuře Bloomberg.

Máslo ve Francii letos podle BBC přece jen zdražilo. Cena za sto kilogramů se zvedla z 527 dolarů na 791 dolarů, to znamená z 29 korun za čtvrtkilovou kostku másla na 44 korun. Nicméně ve světě máslo zdražuje mnohem rychleji, tvrdí britská poradenská společnost Agritel. Podle ní se ceny ve světě zvýšily téměř na trojnásobek, z 2500 eur na 7 tisíc eur za tunu. 

Podobně jako v Česku, se i máslo stává tématem, které prorazilo na parlamentní půdu. „Chci všechny konzumenty ujistit, že se máslo brzy vrátí do regálů a spotřebitelé nebudou poškozováni nedostatkem této komodity, která je pýchou francouzských tabulí i mlékárenského průmyslu v zemi,“ slíbil minulý týden ministr zemědělství Stephane Travert.

Levná másla z trhu zmizela

Ve Francii je nejsilnější mlékárenský průmysl v Evropě po Německu a největší spotřeba másla na světě v přepočtu na obyvatele. BBC tvrdí, že trh zatím není v krizi, ale nefunguje, jak by měl. „Trh s máslem čelí bezprecedentnímu nedostatku surovin, což způsobuje problémy v dodávkách pro náš obchod,“ oznamuje zákazníkům cedule v jednom ze supermarketů.

Máslo prý často sehnat jde, ale spotřebitelé si musí připlatit za dražší varianty. Police jsou prázdné především u výrobků privátních značek.

Agentura Nielsen to vidí trochu jinak. Podle ní řetězce nebyly mezi 16. a 22. říjnem schopny uspokojit 30 procent poptávky zákazníků a v některých obchodech až 46 procent. Mimo jiné proto, že lidé hromadí zásoby.

Další bolesti, které vykazuje trh ve Francii, odpovídají syndromu již známé „máselné horečky“. Také francouzský sektor se potýká s rostoucí globální poptávkou (zejména do Číny), ale i s nárůstem spotřeby Evropanů, kteří se k máslu vracejí od rostlinných tuků. Nestabilitu na trhu vyvolává i nižší produkce Nového Zélandu. Podle úřadu při Evropské komisi Milk Market Observatory také o 11 procent klesly vývozy této země, která je největším producentem na světě od začátku roku o 11 procent ve srovnání s loňskem, citovala data BBC

Produkce Francie se navíc také letos snížila kvůli horšímu počasí a nižší dojivosti krav.