Maso bude dále zdražovat

Praha - Posledních několik týdnů se odehrávalo ve znamení zdražování potravin. Kromě měnících se cenovek v obchodech s pečivem a masem potvrdily tento trend i čísla vyjadřující dubnovou inflaci. Ceny potravin se během měsíce zvedly téměř o jedno procento. Pokud by vývoj pokračoval tímto tempem, bylo by jídlo na konci roku o více než desetinu dražší.

Celkově v dubnu vzrostly ceny o 0,4 procenta. "Zvýšení cen potravin bylo překvapivé. Právě tento nepředvídatelný cenový skok byl hlavním důvodem pro odlišný vývoj inflace oproti očekáváním," míní Ivo Nejdl z Raiffeisenbank. Analytici totiž čekali inflaci pohybující se kolem hranice 0,3 procenta.

Na cenový růst mělo největší vliv především zdražení pekařských výrobků. "Zvýšení cen průměrně o sedm až osm procent u všech druhů pečiva bylo způsobeno hlavně růstem cen obilí, na který jsme museli reagovat," říká Martin Turínek ze pekáren Odkolek. Podle něho už další růst cen pečiva nehrozí. "Cena obilí se stabilizovala a bezdůvodně nemáme důvod zdražovat," dodává.

Významnou roli sehrálo i zdražování vepřového a kuřecího masa, které těží z nedůvěry v hovězí kvůli nemoci šílených krav.

Za kilogram kuřete si dnes obchodníci účtují okolo 60 korun, což je zhruba o 15 korun více než ve stejném období loňského roku. Podobně zdražilo i vepřové. Za kilogram vepřové pečeně zákazník zaplatí okolo 130 korun. To je o 20 korun více než v květnu loňského roku.

"Dalším důvodem růstu cen vepřového a kuřecího masa je to, že ho začíná být relativní nedostatek. To žene cenu nahoru," řekla Vlaďka Pivoňková, marketingová ředitelka Kosteleckých uzenin. "Cena pravděpodobně ještě kvůli nedostatku poroste a může se promítnout i do cen v obchodech, protože obchodníci zatím zvýšení cen výrobců do svých cen zcela nepromítli," dodala.

Odborníci počítají s tím, že potraviny budou dále zdražovat, ale růst cen ovlivní obchodníci. "Souboj obchodních řetězců o zákazníky se ještě neusadil, a díky tomu budou růst cen brzdit," tvrdí šéf Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky Tomáš Doucha. "Neusazený trh se o spotřebitele postará lépe než kdokoliv jiný," dodal.

Skokovému růstu cen podle něho brání také to, že ceny domácích výrobců se začínají blížit cenám dovozovým. "Samozřejmě, že obchodníci ve snaze udržet si zákazníky budou hledat nejlevnější potraviny. Pokud tuzemští producenti překročí tuto hranici, začnou nakupovat v zahraničí," míní Doucha.

,