Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Máte rádi své mobilní číslo? Nechte si ho

  1:00aktualizováno  1:00
Oblíbené telefonní číslo si bude možné nechat navždy, telefonní budky už nemusí být jen v barvě Telecomu, reklamní telefonáty nebudou obtěžovat a v telefonním seznamu bude každý moci mít i přezdívku.

To všechno umožní od května nový zákon o elektronických komunikacích, který včera definitivně schválili poslanci.

Přehlasovali kolegy ze Senátu a vrátili se ke své původní verzi. Zákon už čeká jen na podpis prezidenta.

Oblíbené číslo mobilního telefonu už může člověku zůstat až do smrti. Za osm měsíců, tedy od ledna příštího roku, si lidé budou moci nechat své mobilní číslo, i když od svého operátora přejdou ke konkurenci.

Zatím není jasné, kolik se bude za takový krok platit. Vyhlášku, podle které budou Eurotel, T-Mobile i Oskar postupovat, musí teprve za dva měsíce sepsat telekomunikační úřad.

Odchodu ke konkurenci se firmy chtějí bránit výší poplatku za tento přestup. Loni v dubnu sice založily pracovní skupinu, která to má spolu s telekomunikačním úřadem vyřešit, ale firmy se zatím nedokázaly shodnout. Cena v Evropě se v průměru pohybuje okolo 11 eur (asi 340 korun).

"Náklady spojené s přenesením čísla by měly mít minimální dopad na zákazníky, aby se nestaly další možnou bariérou pro využívání této služby," říká k tomu mluvčí Oskara Petr Šindler.

Operátoři tvrdí, že zavedení služby bude stát stovky milionů korun. Eurotel odhadl celkové náklady na miliardu korun, T- Mobile uvádí stovky milionů.

V Česku je dnes přes deset milionů mobilních čísel. Přenositelnost čísla podle zkušeností z jiných zemí využije v Česku kolem sta tisíc lidí.

Omezení přibude i majitelům mobilních čísel s předčíslím 602, 603 či 608. Ti si budou muset při přechodu ke konkurenci nechat změnit počáteční číslici na sedmičku, která je poznávacím znamením mobilních telefonů. Podle současných pravidel mají mobilní čísla s šestkou platit jen do roku 2010.

Nový zákon zavádí novinky i do telefonního seznamu. Nově v něm umožňuje uvést i e-mailovou adresu nebo třeba přezdívku. Zároveň budou označeni ti, kteří nechtějí být obtěžováni reklamními telefonáty.

Kdo chce utajit své telefonní číslo nebo jiný z osobních údajů, má na to nárok od května zdarma. Dnes se za tuto službu většinou platí, například u Telecomu zhruba padesátikorunu.

Operátoři budou nově povinni na požádání identifikovat autora zlomyslných nebo obtěžujících volání. Při zneužití této povinnosti hrozí trestní stíhání.

Od května bude mít nová pravidla i telekomunikační úřad, který povede pětičlenná rada v čele s předsedou. Nový zákon vyjasňuje také to, o čem bude rozhodovat telekomunikační a o čem antimonopolní úřad.

Několikrát v minulosti se stalo, že stejnou věc posuzovaly oba úřady jinak. Úřad by měl také rychleji posuzovat sporné případy a stížnosti, nově má rozhodnout do čtyř měsíců.

Takzvanou univerzální telekomunikační službu, tedy třeba právo na telefon nebo provoz telefonních budek, bude moci provozovat nejen Telecom, ale i jeho konkurence. To v případě, že nabídne lepší cenu.

Nově má ztráty z univerzální služby, jako je bezplatný přístup k tísňovým voláním či slevy zdravotně postiženým, hradit státní rozpočet. Telecom, který dosud tyto služby zajišťuje, každoročně na její úhradu požaduje stovky milionů korun. Stát má také hradit náklady na odposlechy.

Mobilní telefon - ilustrační foto

Autoři: ,Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Další z rubriky

Za minci z dob císaře Františka Josefa I. dal zájemce 13,2 milionu korun

Banskoštiavnický zlatník byl na aukci vydražen za 13,2 milionů korun.

V Praze proběhla aukce unikátní sbírky vzácných mincí a medailí ze zlata či stříbra s vyobrazením císaře Františka...

České hotely Orea investují půl miliardy. Hosté otevřou pokoje mobilem

Pokoje hotelu Resort Horizont Šumava po chystané  modernizaci. Hotelová síť...

Přední tuzemská hotelová síť Orea Hotels & Resort, která vlastní například pražský hotel Pyramida a řadu horských či...

ÚOHS rozhodne o tendru na mýto, ministerstvo poskytne finální posudek

(Ilustrační snímek)

Výběr nového provozovatele elektronického mýta jde po téměř 4,5 roku do finále. Ještě tento týden by mohl o...

Najdete na iDNES.cz