Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mateřská a nemocenská chodí pozdě, po změně zákona nestíhá stát platit

  5:26aktualizováno  5:26
Maminka Dana Škáchová z Prahy čeká na výplatu mateřské tři měsíce. Není jediná, Česká správa sociálního zabezpečení, zejména její pražská divize, totiž nestíhá po změně zákona o nemocenském pojištění vyplácet mateřskou, nemocenskou či ošetřovné. Později než za 30 dní od nároku na dávku ji dostalo 11 tisíc lidí.
Změnil se systém a jedenácti tisícům lidí nestíhá stát vyplácet dávky.

Změnil se systém a jedenácti tisícům lidí nestíhá stát vyplácet dávky. | foto: Profimedia.cz

"Většina zpoždění je způsobena tím, že jsou žádosti neúplné nebo je tam chyba," hájí se ředitelka ČSSZ Božena Michálková. Podle ní má úřad na účtech peněz dostatek pro všechny žadatele. Připouští, že v některých případech může jít o lidské pochybení. "Vyplácíme řádně a včas, náběh nového systému nemá poruchy. Do půl roku se výplaty stabilizují," tvrdí Michálková.

Dana Škáchová o tom, že by její zaměstnavatel nebo lékař špatně vyplnili formulář, neví. Její účet přesto stále zeje prázdnotou a dluh na úvěrové kartě narůstá.

Od Nového roku se úřadu zdvojnásobila agenda, navíc se změnily formuláře pro lékaře i zaměstnavatele a způsob výplaty nemocenského pojištění.

Zatímco dříve zaměstnanci podniků o velikosti nad 25 pracovníků dostali nemocenskou ke své nejbližší výplatě rovnou od zaměstnavatele, dnes na ni mají nárok až třicet dní po uzdravení. Navíc o nemocenskou musí zažádat jejich zaměstnavatel u místní správy sociálního zabezpečení. Podobným způsobem se vyplácí i mateřská.

"Už dva měsíce nepřišlo nic. Jak máte platit nájem a elektriku, to vám neporadí. Už mi chodí jen upomínky," stěžovala si koncem března na serveru mojedite.cz jedna z diskutujících pod přezdívkou verna03.

Co mají dělat lidé, kterým stát dluží, a dostává je tak do existenčních problémů? Věřitelé s takovými situacemi skutečně nepočítají. "Pokud se na nás zákazník obrátí, řešíme vždy jeho věc individuálně – pomocí splátkového kalendáře či odkladem platby. Ovšem je třeba upozornit na to, že ČEZ zde nemůže suplovat sociální síť," říká mluvčí energetické společnosti Eva Nováková.

"Pokud se člověk dostane do druhotné platební neschopnosti, může peníze vymáhat soudně nebo se to snažit řešit mimosoudně, tedy obrátit se na ředitele okresní správy sociálního zabezpečení nebo přímo na ministerstvo," říká právník Oldřich Topka.

Když však člověk potřebuje situaci řešit okamžitě, nemá několikaměsíční soudní přetahování smysl. Kdo za současné problémy může? "Za technickou realizaci a za chod systému je odpovědná ČSSZ. Snažíme se jim vyjít vstříc tím, že jsme vyčlenili peníze na personální posílení," říká Jiří Sezemský, mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí, kam ČSSZ spadá.

Zřejmě to nestačilo, podle Michálkové je třeba dalších 400 lidí. S ministerstvem se o nich prý chystá jednat.

Autor:


Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Další z rubriky

Aegon prodá své společnosti v Česku a na Slovensku za čtyři miliardy

Ilustrační snímek.

Nizozemská pojišťovna Aegon prodá své společnosti v Česku a na Slovensku nizozemské skupině NN. Informovala o tom ve...

Počasí ničí úrodu, zdraží pečivo, mák i vánoční kapři

Ilustrační snímek

Vedra zdaleka nepolevila, ale zemědělci už začínají mapovat škody, které letní počasí na úrodě zanechalo. Vlny sucha...

Rekordně nízká hodnota turecké měny může srazit korunu a zdražit benzin

Turecko míří do finanční krize. Lira dosáhla svého minima

Potěší turisty, kteří budou v oblíbené turistické destinaci moci nakupovat levněji, naopak motoristé rádi nebudou....

Najdete na iDNES.cz