Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mattoni získala Poděbradku

  12:11aktualizováno  12:11
Karlovarské minerální vody, největší hráč na trhu s minerálkami, získaly do svého majetku zpět Poděbradku. "Už máme 51 procent Poděbradky," uvedl v rozhovoru pro MF DNES majitel Mattoni, italský podnikatel Antonio Pasquale.

Majitel Mattoni Antonio Pasquale | foto: Martin StolařMF DNES

Stalo se tak ani ne tři měsíce poté, co antimonopolní úřad změnil svůj odmítavý názor na již jednou uskutečněnou fúzi obou minerálek a posvětil ji.

Pasquale potvrdil, že většinový podíl Poděbradky získal zpět zhruba za 142 milionů korun. To je stejná cena, za jakou jej v roce 2004 prodal rakouské firmě Raiffeisen Investment. Peníze tam byly celou dobu drženy na vázaném účtu.

Mattoni měla s Raiffeisen dohodu, že až do konce března roku 2007 může Poděbradku koupit zpět za stejnou cenu, a měla na ni předkupní právo. Karlovarské minerální vody Poděbradku získaly už v roce 2002, ale antimonopolní úřad pod vedením Josefa Bednáře spojení neschválil. Mattoni tak nejprve v roce 2003 prodala 49procentní podíl v Poděbradce Jaroslavu Pečenkovi a po uložené pokutě od úřadu zbytek rakouské firmě.

Pečenka je stále společníkem a předsedou představenstva Poděbradky a k tomu, jestli i on svůj podíl prodá, se včera nechtěl vyjádřit.

"Když bude chtít prodat, koupíme ho. Když bude chtít zůstat, tak je to společník, kterého rádi vítáme, žádné problémy nám to dělat nebude," říká Pasquale. K jednání podle něj zatím nedošlo.

První schůzi představenstva, kde už bude hrát roli i Mattonni, má Poděbradka tento týden. „Vymění se v něm lidé, kteří byli za Raiffeisen. Ti půjdou pryč. A do představenstva se přidají další dva členové,“ říká Pasquale s tím, že mezi nováčky ve vedení bude jeho syn Allesandro a ještě jeden externí spolupracovník.

Vodní obr Mattoni
Získáním Poděbradky Antonio Pasquale opět posiluje své postavení na českém trhu s balenými vodami. Těch se za rok jen v obchodech prodá zhruba za šest miliard korun. Do říše italské rodiny patří kromě Mattoni značky Dobrá voda, Magnesia, Aquila, třetinu vlastní i v Hanácké kyselce. V minerálkách kontroluje už dnes zhruba 80 procent trhu.

S Poděbradkou, která má tržby zhruba miliardu korun, bude Pasquale silnější hlavně v ochucených vodách. Rozrůstající se Mattoni říše vadí ostatním konkurentům. Na trhu s minerálkami je to především společnost Alphaduct s minerálkou Korunní. "Jsme proti spojení a zvážíme všechny právní kroky, jak toto rozhodnutí zvrátit," říká Vladimír Komár, většinový majitel Korunní.

Zatím podle něj stále čekají na oficiální stanovisko antimonopolního úřadu. O Poděbradku měli sami zájem, nabídku poslali, ale odpovědi se nedočkali. Podle Komára lze s posílením Mattoni očekávat i tlak na růst ceny na pultech. Mattonka bude mít totiž větší sílu při jednání s velkými zahraničními obchodníky. "S představiteli řetězců není vůbec jednoduché jednat. Větší moc mají oni," říká na to Pasquale.

Autoři:


Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Podnikatelka vydělala na „ženské viagře“. Investoři se mi smáli, vzpomíná

Cindy Eckertová stojí za vyvinutím léku na podporu ženského libida. Jeho účinky...

Založila společnost, prodala ji za miliardu dolarů a pak téměř zdarma získala zpět. Úspěch spoluzakladatelky Sprout...

Další z rubriky

Úřad zkoumá vstup jednoho z největších e-shopů Notino do Zásilkovny

Brněnský e-shop s parfémy a kosmetikou má kolem 800 zaměstnanců. Radek Ondrášík...

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže prověřuje transakci obchodu s parfémy a kosmetikou Notino, který chce získat...

McDonald’s stokrát jinak. Třeba s jídlem pro gurmány a v nóbl prostředí

Rychlé občerstvení McDonald's Next v Hongkongu

McDonald’s Next v Hongkongu je nejluxusnější pobočkou této franšízy. Do nového kabátu ji firma přestavila minulý rok....

Kozel by se mohl vařit i v Japonsku, zvažuje Prazdroj

Plnící linka plzeňského Prazdroje

Plzeňský Prazdroj uvažuje o tom, že by se část objemu Velkopopovického Kozla, určená pro asijský trh, vařila pod...

Najdete na iDNES.cz