Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Mattoni získala Poděbradku

  12:11aktualizováno  12:11
Karlovarské minerální vody, největší hráč na trhu s minerálkami, získaly do svého majetku zpět Poděbradku. "Už máme 51 procent Poděbradky," uvedl v rozhovoru pro MF DNES majitel Mattoni, italský podnikatel Antonio Pasquale.

Majitel Mattoni Antonio Pasquale | foto: Martin StolařMF DNES

Stalo se tak ani ne tři měsíce poté, co antimonopolní úřad změnil svůj odmítavý názor na již jednou uskutečněnou fúzi obou minerálek a posvětil ji.

Pasquale potvrdil, že většinový podíl Poděbradky získal zpět zhruba za 142 milionů korun. To je stejná cena, za jakou jej v roce 2004 prodal rakouské firmě Raiffeisen Investment. Peníze tam byly celou dobu drženy na vázaném účtu.

Mattoni měla s Raiffeisen dohodu, že až do konce března roku 2007 může Poděbradku koupit zpět za stejnou cenu, a měla na ni předkupní právo. Karlovarské minerální vody Poděbradku získaly už v roce 2002, ale antimonopolní úřad pod vedením Josefa Bednáře spojení neschválil. Mattoni tak nejprve v roce 2003 prodala 49procentní podíl v Poděbradce Jaroslavu Pečenkovi a po uložené pokutě od úřadu zbytek rakouské firmě.

Pečenka je stále společníkem a předsedou představenstva Poděbradky a k tomu, jestli i on svůj podíl prodá, se včera nechtěl vyjádřit.

"Když bude chtít prodat, koupíme ho. Když bude chtít zůstat, tak je to společník, kterého rádi vítáme, žádné problémy nám to dělat nebude," říká Pasquale. K jednání podle něj zatím nedošlo.

První schůzi představenstva, kde už bude hrát roli i Mattonni, má Poděbradka tento týden. „Vymění se v něm lidé, kteří byli za Raiffeisen. Ti půjdou pryč. A do představenstva se přidají další dva členové,“ říká Pasquale s tím, že mezi nováčky ve vedení bude jeho syn Allesandro a ještě jeden externí spolupracovník.

Vodní obr Mattoni
Získáním Poděbradky Antonio Pasquale opět posiluje své postavení na českém trhu s balenými vodami. Těch se za rok jen v obchodech prodá zhruba za šest miliard korun. Do říše italské rodiny patří kromě Mattoni značky Dobrá voda, Magnesia, Aquila, třetinu vlastní i v Hanácké kyselce. V minerálkách kontroluje už dnes zhruba 80 procent trhu.

S Poděbradkou, která má tržby zhruba miliardu korun, bude Pasquale silnější hlavně v ochucených vodách. Rozrůstající se Mattoni říše vadí ostatním konkurentům. Na trhu s minerálkami je to především společnost Alphaduct s minerálkou Korunní. "Jsme proti spojení a zvážíme všechny právní kroky, jak toto rozhodnutí zvrátit," říká Vladimír Komár, většinový majitel Korunní.

Zatím podle něj stále čekají na oficiální stanovisko antimonopolního úřadu. O Poděbradku měli sami zájem, nabídku poslali, ale odpovědi se nedočkali. Podle Komára lze s posílením Mattoni očekávat i tlak na růst ceny na pultech. Mattonka bude mít totiž větší sílu při jednání s velkými zahraničními obchodníky. "S představiteli řetězců není vůbec jednoduché jednat. Větší moc mají oni," říká na to Pasquale.

Autoři:Nejčtenější

Válka o prodavačky pokračuje. Nástupní mzda v Lidlu bude 28 tisíc

Nová prodejna v Berouně se otevře v následujících týdnech.

Diskonty Lidl v Česku zvýší od března nástupní mzdu pokladních a prodavaček na 28 tisíc korun, tedy o pětinu. V Praze a...

Pět tisíc dolarů na ruku a sbohem. Amazon se zbavuje lidí bez motivace

Pracovníkům ve skladu Amazon se v USA důsledně říká „associates“, tedy...

Nestandardní cestou jde americký Amazon při propouštění zaměstnanců bez motivace. Svému personálu předložil „nabídku“,...Fronty i na půl hodiny. Kaufland má málo pokladních, lidé si stěžují

(Ilustrační snímek)

V Kauflandu na pražském Bohdalci je 25 pokladen, v posledních dnech je však běžné, že fungují jen čtyři. Nakupujících...

Diesely v Německu už nikdo nechce. Ceny ojetin srážejí čachry s emisemi

(Ilustrační snímek)

V Německu za poslední rok výrazně klesl prodej nových naftových aut, ceny těch ojetých šly znatelně dolů. Vývoj souvisí...

Nejmladší český miliardář začal ve skladu. Dnes ovládá zbrojařské impérium

Majitel Czechoslovak Group Michal Strnad.

Pětadvacetiletý Michal Strnad se po převodu stoprocentního podílu zbrojařsko-průmyslového holdingu Czechoslovak Group...

Další z rubriky

Milionový byznys ze sklepa. Chipsy z hrachu za dva roky dobyly řetězce

Spoluzakladatelé ostravské firmy Yes Chips Martin Mondek (vlevo) a Ondřej Kocur...

Češi znají jen hrachovku a čočku nakyselo, říká s nadsázkou Ostravan Martin Mondek. Před dvěma lety proto zažehl v...

Škoda nabízí odborářům růst platů o 15 procent a pravidelné bonusy

K obdobným protestům se odbory a zaměstnanci naposledy uchýlili ještě před...

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto v kolektivním vyjednávání s odbory nabídla růst mezd o 15 procent během 27...

Jednat s českými řetězci je nejtěžší. Regulace nepomohla, říká šéf Mattoni

Alessandro Pasquale, CEO Karlovarských minerálních vod, rozhovor eko MFD.

Alessandro Pasquale má za sebou rok jednání, který skončil podpisem více než dvaceti smluv. Král českého trhu minerálek...

Najdete na iDNES.cz