Mattonky se po 15 letech vrací na koleje. Vlaky je začnou vozit na Moravu

  9:49aktualizováno  9:49
Železničním dopravcům se po dlouhé době podařilo na koleje přetáhnout nápoj, který dosud po Česku rozvážejí výhradně kamiony. Společnosti Autodoprava Hanzalík a ČD Cargo začaly se zkušebním provozem přepravy minerálních vod Mattoni přes celou republiku vlakem.

Mattonky bude po kolejích převážet ČD Cargo a soukromá firma Autodoprava Hanzalík. | foto: Jan Šatava

"Začali jsme s testovacím provozem, do dvou týdnů by mělo dojít ke slavnostnímu zahájení," potvrdila mluvčí Karlovarských minerálních vod Bibiana Beňová. Naposledy firma využívala svoji vlečku pro přepravu nápojů v roce 1997.

Nákladní vlak, každý o zhruba dvaceti vagonech, spojí Kyselku na Karlovarsku se skladem firmy v Mostkovicích u Prostějova. "Jde o náklad, který dosud převáží ročně kolem 3 700 kamionů," přibližuje majitel Autodopravy Hanzalík Josef Hanzalík. Jeden z největších silničních dopravců dosud vozil minerálky výhradně po silnici, jde tak o jeho první železniční byznys. V praxi má ze silnic zmizet kolem patnácti kamionů denně.

Mattonky bude vozit ČD Cargo i soukromník

Minerálky mají z Kyselky na Karlovarsku cestovat nejprve tažené Hanzalíkovými lokomotivami do Chomutova, kde vlak převezme elektrická lokomotiva obchodního partnera ČD Cargo a odveze je až do Prostějova. Tam soupravu opět převezme Hanzalík a doveze ji do cíle v nedalekých Mostkovicích, odkud se náklad po celé Moravě rozveze kamiony. Hanzalík na přepravu získal staré dieselové lokomotivy od Českých drah, kterým se přezdívá "zamračené".

Podle KMV nebude přeprava vlakem levnější, firma se tím ale snaží o zlepšení pověsti i image ekologičtějšího výrobce. Možná utlumí i časté stížnosti obyvatel Kyselky a okolí, že kamiony příliš zatěžují tamní životní prostředí a ničí silnice.

Hanzalík má k vlakům blízko i jinak: už od dětství se věnuje modelové železnici a vlaky považuje za jeden ze svých koníčků. "Určitě to byl jeden z důvodů, proč jsem se rozhodl vstoupit i na železnici," připustil Hanzalík.

Nechce přitom zůstat jen u přepravy minerálek. Jezdí i pro jiné výrobce nápojů či obchodní řetězce, například Tesco. Těm chce ukázat, že je to cesta, jak mohou ušetřit a vozit zboží mezi svými centrálními sklady. "Jednáme společně s ČD Cargo s dalšími našimi zákazníky o tom, že by část zboží jela po železnici," dodal Hanzalík.

Podle statistik dopravy loni vzrostl objem převezeného nákladu po železnici téměř o pět procent. Vlakům hraje letos do karet i fakt, že Správa železniční dopravní cesty nemohla zvýšit poplatek za použití železnice, zatímco mýto pro kamiony neustále roste.

Autor:

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Problémový úsek D1 se rozšíří o jeden pruh, dokončí ho jiná firma

Kolony D1

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) kvůli zpoždění prací na opravovaném úseku D1 mezi Humpolcem na 90. kilometru a...

Nemá kdo obsluhovat. Německo bojuje s rekordním nedostatkem pracovníků

Ilustrační snímek

Německo se potýká s rekordním nedostatkem zaměstnanců, v zemi je několik set tisíc volných pracovních pozic. Pracovníci...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Další z rubriky

Další rekord. Pražské letiště během roku odbavilo už 16 milionů cestujících

Vstup do letové haly letiště Václava Havla v Praze

Letiště Václava Havla Praha potřetí za sebou slaví historický rekord, když počet odbavených cestujících v rámci jednoho...

Přívozy bez transpondérů, navrhují poslanci. Zařízení jsou dražší než lodě

Přívoz přes řeku Labe se strmým schodištěm v Hřensku.

Přívozy nahrazující na řadě míst chybějící mosty by mohly i nadále jezdit bez takzvaných transpondérů, které plavidlům...

Francouzské aerolinky povede poprvé v historii žena

Ředitelka Air France Anne Rigailová.

V čele letecké společnosti Air France stane 17. prosince poprvé žena. Devětačtyřicetiletá Anne Rigailová nahradí...

Najdete na iDNES.cz