Pobočka mBank

Pobočka mBank | foto: mBank

Arbitr našel chybu v ceně půjčky i u mBank. Ta musí vrátit úroky

  • 18
mBank nezahrnula do ceny americké hypotéky všechny poplatky, které tam podle finančního arbitra být měly. Klientovi tak musí vrátit přes 65 tisíc korun a půjčku celkově zlevnit. Zákazník, který spor u arbitra vyhrál, tak bude mít milionovou půjčku za téměř nulový úrok, místo původních pěti procent.

Problém správně vypočítat cenu půjčky neměly jen splátkové společnosti Essox, Home Credit a GE Money Auto v úvěrech na ojetá auta. Finanční arbitr rozhodl v dalším sporu o výši ukazatele RPSN (roční procentní sazba nákladů), který říká, jak je půjčka drahá. Tentokrát proti mBank.

Muž, jehož jméno je v rozhodnutí arbitra začerněno, si v roce 2012 v mBank půjčil na tzv. americkou hypotéku, tedy spotřebitelský úvěr zajištěný nemovitostí. Nezdálo se mu ale, že do ceny půjčky banka nezapočítala náklady na služby notáře, poplatek na vklad do katastru nemovitostí a náklady na životní pojištění, kterým byla podmíněná výhodnější úroková sazba.

Jak se daří mBank

  • v Česku působí od podzimu 2007 jako zahraniční pobočka polské mBank S.A., která je členem skupiny Commerzbank
  • v roce 2014 jí vzrostl zisk před započtením daní o 80 milionů na 240 milionů korun
  • čisté bankovní výnosy stouply meziročně o 33 procent na 711 milionů korun
  • má přes 534 tisíc zákazníků

Pramen: ČTK

Stěžoval si tedy u finančního arbitra. Ten dal muži za pravdu a mBank uložil trest. „Smlouva o úvěru neobsahovala náklady na úřední ověření podpisů či jiné obdobné platby a veškeré předpoklady použité pro výpočet RPSN,“ vysvětluje arbitr v rozhodnutí, v čem zejména vidí porušení zákona o spotřebitelském úvěru ze strany banky.

Úřad rozhodl, že mBank cenu půjčky spočítala špatně. Klient tak dostane zpět přes 65 tisíc a zbytek půjčky bude splácet s téměř nulovým úrokem. Za chybu v RPSN totiž arbitr bance zakázal účtovat si původní úrokovou sazbu ve výši 4,87 procenta. Celá půjčka se přeúročí tzv. diskontní sazbou ČNB platnou v době sjednání smlouvy, tedy 0,05 procenty.

Banka s rozhodnutím nesouhlasí a bude případ řešit před soudem. „Jsme přesvědčeni, že naše argumenty obstojí,“ sdělil mluvčí mBank Pavel Vlček. Podle právníků banky RPSN nemůže zahrnovat ostatní náklady třetích osob jako je například náklad právního zastoupení, správní poplatky nebo jiné obdobné platby.

Na soud se může banka obrátit formou podání žaloby na klienta do dvou měsíců od chvíle, kdy rozhodnutí nabylo právní moci. Nejdřív se s ním ale musí finančně vyrovnat a také státu zaplatit pokutu 15 tisíc korun.

Dá se předpokládat, že banka svůj výpočet použila u všech těchto typů půjček. Kolik takových amerických hypoték mBank sjednala, ale odmítla zveřejnit.