Po Burger Kingu mizí z centra Liberce i McDonald's. Jeden z nejstarších

  8:24aktualizováno  8:24
BigMac a colu. Tak tuhle objednávku už v centru Liberce nevyslovíte. Zdá se totiž, že ve městě nastal soumrak fast foodů. Nedávno tu uzavřel svoji pobočku Burger King, nyní po 20 letech zavře McDonald's před radnicí. V centru zůstává už jen KFC. Pokračuje tak trend vylidňování kdysi výstavního středu města.

McDonald's před libereckou radnicí sídlil už od roku 1993. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Obchodníci se totiž z náměstí, Pražské či Moskevské ulice přesunuli do obřího nákupního centra Forum.

McDonald's v Liberci

Pobočka před radnicí byla otevřena již v listopadu 1993. V Liberci je ještě jedna pobočka u Obchodního centra Nisa, ta funguje již 13 let.  Občerstvení v budově u radnice, kde doposud McDonald's sídlí, má zajímavou historii. V roce 1924 tu vznikla výrobna a prodejna uzenin a právě tam se začaly prodávat  přímo z udírny liberecké vuřty. To zřejmě byly předchůdci tolik oblíbených libereckých párků. Ve válce získala dům NSDAP a pořádala tam pro německé ženy kurzy levného vaření. Lahůdkářství a bufet fungovaly v domě i po válce.

Jedna z nejstarších provozoven amerického gigantu v České republice se od radnice přestěhuje k obchodnímu centru Globus. "Změnu plánujeme na začátek druhé poloviny roku," sdělila mluvčí McDonald's Drahomíra Jiráková.

Pobočka rychlého občerstvení přitom stála na lukrativním místě a nezájmem zákazníků zřejmě netrpěla. "Denně tudy projdou stovky lidí a nejvíce jim chutná cheesburger," svěřila se před dvěma lety MF DNES majitelka liberecké restaurace Ivana Černá.

Přesná čísla návštěvnosti tajila a ani McDonald's nepotvrdil, že by pobočka zavřela kvůli nechuti strávníků dát si třeba McCountry menu.

"Restaurace a ani místo již neodpovídají současným standardům a strategii společnosti," uvedla stručně Jiráková. Nabízí se i možnost, že fast food musel platit vysoké nájemné. Přeci jenom jde o prestižní místo ve městě.

"Přemístění nesouvisí s výší nájmu," tvrdí mluvčí.

Dům, kde liberecký McDonald's sídlí, patří nizozemské společnosti Tsjechestate, která podniká v realitách. Její vyjádření se však nepodařilo MF DNES získat.

Burger King zavřel. Zákazníků měl přitom dost

Tajemně se o důvodech zavřeného fast foodu Burger King v lednu vyjadřoval i Jan Mráz, ředitel BK Teamu, který libereckou pobočku provozoval. "Restaurace měla stálou klientelu, která se stále rozrůstala. Evropské vedení řetězce se však k uzavření rozhodlo z důvodu změny celkové obchodní strategie na našem území," informoval tehdy.

Nový přesunutý "mekáč" u Globusu bude podle Jirákové sloužit i motoristům. "Bude to restaurace typu Drive thru, která bude mít kavárenskou část McCafé, dětský koutek. Lidé si tu budou moci objednat z okénka restaurace do okénka auta," upřesnila mluvčí.

Na situaci by mohla vydělat pobočka KFC na Soukenném náměstí. "Vzhledem k několikaleté pozici v dolní části náměstí v Liberci neočekáváme výrazný nárůst našich prodejů. Zavření konkurence v kombinaci s dokončením rekonstrukce náměstí by podle našich odhadů mělo vést k mírnému navýšení počtu zákazníků v naší restauraci," odpověděl Libor Hubík, market district coach KFC.

Fast foody možná zaspaly dobu

Podle vedoucího katedry podnikové ekonomiky z liberecké Technické univerzity Ivana Jáče zavření dvou rychlých občerstvení v krátké době nepřekvapuje. "Zdá se, že se tento formát už zajedl, překonal. Zpočátku to bylo pro konzumenty ohromení, teď se domnívám, že řetězce rychlých občerstvení trochu ztratily ve své koncepci," domníval se. 

Podle něj dnes už nestačí vymyslet pouze nový hamburger. "Je zde široká nabídka, existují polední menu, restaurace tlačí ceny dolů. Naopak si myslím, že lidé by mohli zase slyšet na klasiku - jako je třeba chlebíčkárna pana Bláhy v obchodním centru Plaza," podotkl Jáč.

Autor:


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Další z rubriky

Starbucksu se v západní Evropě nedaří, společnost prodá stovky provozoven

Kavárna Starbucks na letišti v americkém Los Angeles

Americká společnost Starbucks prodá své kavárny ve Francii a zemích Beneluxu dlouholetému partnerovi z Mexika, firmě...

Kellnerova skupina PPF sjednocuje Air Bank a Home Credit s Monetou

Sídlo společnosti PPF miliardáře Petra Kellnera v pražských Dejvicích.

Skupina PPF podnikatele Petra Kellnera spustila proces ke sjednocení Air Bank, českého a slovenského Home Creditu s...

Říkali nám, že e-shop s kytarami je hloupost, tvrdí největší prodejce

„Lidé nám říkali, že prodávat hudební nástroje přes internet je hloupost. Jeli...

Jedna kytara muzikantům nestačí, říká spolumajitel e-shopu Kytary.cz Vladimír Myslík. Největší prodejce v Česku, který...Najdete na iDNES.cz