Po Burger Kingu mizí z centra Liberce i McDonald's. Jeden z nejstarších

  8:24aktualizováno  8:24
BigMac a colu. Tak tuhle objednávku už v centru Liberce nevyslovíte. Zdá se totiž, že ve městě nastal soumrak fast foodů. Nedávno tu uzavřel svoji pobočku Burger King, nyní po 20 letech zavře McDonald's před radnicí. V centru zůstává už jen KFC. Pokračuje tak trend vylidňování kdysi výstavního středu města.

McDonald's před libereckou radnicí sídlil už od roku 1993. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Obchodníci se totiž z náměstí, Pražské či Moskevské ulice přesunuli do obřího nákupního centra Forum.

McDonald's v Liberci

Pobočka před radnicí byla otevřena již v listopadu 1993. V Liberci je ještě jedna pobočka u Obchodního centra Nisa, ta funguje již 13 let.  Občerstvení v budově u radnice, kde doposud McDonald's sídlí, má zajímavou historii. V roce 1924 tu vznikla výrobna a prodejna uzenin a právě tam se začaly prodávat  přímo z udírny liberecké vuřty. To zřejmě byly předchůdci tolik oblíbených libereckých párků. Ve válce získala dům NSDAP a pořádala tam pro německé ženy kurzy levného vaření. Lahůdkářství a bufet fungovaly v domě i po válce.

Jedna z nejstarších provozoven amerického gigantu v České republice se od radnice přestěhuje k obchodnímu centru Globus. "Změnu plánujeme na začátek druhé poloviny roku," sdělila mluvčí McDonald's Drahomíra Jiráková.

Pobočka rychlého občerstvení přitom stála na lukrativním místě a nezájmem zákazníků zřejmě netrpěla. "Denně tudy projdou stovky lidí a nejvíce jim chutná cheesburger," svěřila se před dvěma lety MF DNES majitelka liberecké restaurace Ivana Černá.

Přesná čísla návštěvnosti tajila a ani McDonald's nepotvrdil, že by pobočka zavřela kvůli nechuti strávníků dát si třeba McCountry menu.

"Restaurace a ani místo již neodpovídají současným standardům a strategii společnosti," uvedla stručně Jiráková. Nabízí se i možnost, že fast food musel platit vysoké nájemné. Přeci jenom jde o prestižní místo ve městě.

"Přemístění nesouvisí s výší nájmu," tvrdí mluvčí.

Dům, kde liberecký McDonald's sídlí, patří nizozemské společnosti Tsjechestate, která podniká v realitách. Její vyjádření se však nepodařilo MF DNES získat.

Burger King zavřel. Zákazníků měl přitom dost

Tajemně se o důvodech zavřeného fast foodu Burger King v lednu vyjadřoval i Jan Mráz, ředitel BK Teamu, který libereckou pobočku provozoval. "Restaurace měla stálou klientelu, která se stále rozrůstala. Evropské vedení řetězce se však k uzavření rozhodlo z důvodu změny celkové obchodní strategie na našem území," informoval tehdy.

Nový přesunutý "mekáč" u Globusu bude podle Jirákové sloužit i motoristům. "Bude to restaurace typu Drive thru, která bude mít kavárenskou část McCafé, dětský koutek. Lidé si tu budou moci objednat z okénka restaurace do okénka auta," upřesnila mluvčí.

Na situaci by mohla vydělat pobočka KFC na Soukenném náměstí. "Vzhledem k několikaleté pozici v dolní části náměstí v Liberci neočekáváme výrazný nárůst našich prodejů. Zavření konkurence v kombinaci s dokončením rekonstrukce náměstí by podle našich odhadů mělo vést k mírnému navýšení počtu zákazníků v naší restauraci," odpověděl Libor Hubík, market district coach KFC.

Fast foody možná zaspaly dobu

Podle vedoucího katedry podnikové ekonomiky z liberecké Technické univerzity Ivana Jáče zavření dvou rychlých občerstvení v krátké době nepřekvapuje. "Zdá se, že se tento formát už zajedl, překonal. Zpočátku to bylo pro konzumenty ohromení, teď se domnívám, že řetězce rychlých občerstvení trochu ztratily ve své koncepci," domníval se. 

Podle něj dnes už nestačí vymyslet pouze nový hamburger. "Je zde široká nabídka, existují polední menu, restaurace tlačí ceny dolů. Naopak si myslím, že lidé by mohli zase slyšet na klasiku - jako je třeba chlebíčkárna pana Bláhy v obchodním centru Plaza," podotkl Jáč.

Autor:

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Brněnský šinkanzen naráží na soláry, SŽDC neuhlídala ochranu rychlostní trati

Vysokorychlostní vlak Šinkanzen přijíždí na nádraží v Tokiu (duben 2016)

Správci železnic objevili při přípravě jednoho ze tří pilotních úseků vysokorychlostních tratí problémy s plánovanou...

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Stavbaři z problémového úseku D1 odstoupili od smlouvy s ŘSD

Silničáři a stavbaři se snaží zprovoznit všechny pruhy v kritickém úsek dálnice...

Firmy, které opravují nejdelší modernizovaný úsek dálnice D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem, podle očekávání...

Problémový úsek D1 se rozšíří o jeden pruh, dokončí ho jiná firma

Kolony D1

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) kvůli zpoždění prací na opravovaném úseku D1 mezi Humpolcem na 90. kilometru a...

Další z rubriky

Zetor má problémy. Výrobce traktorů propouští stovky lidí

Zetor

Brněnský Zetor propustí do konce března čtyřicet procent zaměstnanců. Do potíží se slavná brněnská firma dostala kvůli...

Portál Booking.com zvýhodňoval sám sebe. Dostane pokutu 8,3 milionu

Ubytování booking.com (ilustrační snímek)

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil portálu pro rezervaci ubytování Booking.com pokutu 8,3 milionu korun za...

Karlovarské minerální vody musí kvůli spojení s Pepsi prodat vody Toma

Závod Magnesia společnosti Karlovarské minerální vody uvedl do provozu novou...

Prodej neochucené i ochucené vody značky Toma, včetně zdroje pramenité vody Natura v Adršpašsko Teplických skalách,...

Najdete na iDNES.cz