Socialista Sanders tepe McDonald’s. Zvyšte mzdu alespoň na 15 dolarů, žádá

  16:50aktualizováno  16:50
Americký senátor Bernie Sanders na sociální síti Twitter vyzval společnost McDonald’s, aby následovala příkladu internetového giganta Amazon a také navýšila minimální mzdu. Kromě příspěvku na sociální síti se platům věnoval také v otevřeném dopise šéfovi společnosti, Stevu Eastbrookovi.

Bernie Sanders | foto: AP

Sanders sám sebe otevřeně prohlašuje za demokratického socialistu a dlouhodobě kritizuje velké společnosti za nízké platy, které platí zaměstnancům. V minulosti se zaměřoval především na společnost Amazon.

Společnost v úterý, nejspíš i přičiněním Sandersovy kritiky, zvedla minimální mzdu na senátorem navrhovaných 15 dolarů (přibližně 335 korun) za hodinu. (podrobnosti v tomto článku)

Ve svém pátečním tweetu Sanders obrátil pozornost na další velkou americkou společnost, a to McDonald’s. „Pokud Amazon a Disney mohou platit 15 dolarů za hodinu, zvládne to i McDonald’s, který minulý rok vydělal 5,1 miliard dolarů,“ napsal. „Nikdo v Americe, obzvlášť ti pracující pro tak výdělečné firmy, jako je McDonald’s, by neměl žít v chudobě,“ dodal.

04.října 2018 v 17:51, příspěvek archivován: 05.října 2018 v 15:40

If Amazon and Disney can pay $15 an hour, so can McDonald's, which made $5.1 billion in profits last year. My message to McDonald's CEO Steve Easterbrook: No one in America, especially those working for a profitable corporation like McDonald’s, should be living in poverty. https://t.co/puBA7nSRcP

V dopise, který adresoval šéfovi firmy a který k tweetu přiložil, Sanders tvrdí, že mnoho zaměstnanců společnosti musí pobírat tzv. Food Stamps, což je forma sociálních dávek určených k nákupu jídla. Američtí plátci daní pak za zaměstnance největšího restauračního řetězce země údajně zaplatí přes miliardu dolarů.

Po zveřejnění senátorova tweetu se podle agentury Bloomberg hodnota akcií firmy propadla přibližně o dolar.

Sanders McDonald’s nekritizuje poprvé. Již v roce 2015 požadoval, aby firma zvedla mzdu na minimálně 15 dolarů za hodinu. Firma totiž tehdy oznámila, že bude svým zaměstnancům nabízet platové ohodnocení jen o 1 dolar vyšší, než byla státní minimální mzda.

„Naše závazky vůči komunitám, kterým sloužíme, obsahují i nabízení příležitostí našim zaměstnancům uspět. A to jak v McDonald’s, tak i jinde. Dostanou u nás vzdělání světové úrovně, díky kterému získají zkušenosti, které dnešní pracovníci nutně potřebují,“ citovala reakci mluvčí firmy na Sandersův dopis americká CNBC.

Vyšší platy si chce Sanders vynutit legislativou

Na začátku září představil Sanders návrh na svůj Stop BEZOS Act, zákon, který by se v našem prostředí dal označit jako Lex Bezos. Bezos v názvu však oficiálně představuje akronym pro Bad Employers by Zeroing Out Subsidies (Špatným zaměstnavatelům anulováním dotací).

Firmy zaměstnávající více než 500 lidí by podle něj měly být zdaněny jedním dolarem za každý dolar, který její zaměstnanci získají na sociálních dávkách. V podstatě by tedy společnost musela zaplatit státu dávky, které pobírají její zaměstnanci.

Někteří američtí analytici však tento zákon považují za v realitě nepraktický či přímo neproveditelný.

Autor:

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Protesty žlutých vest drtí ekonomiku Francie. Katastrofa, hlásí ministr

Příznivci hnutí žlutých vest po celé Francii znovu vyšli do ulic, při...

Pozitivní výhledy na růst francouzské ekonomiky začíná zahalovat kouř. Francouzská centrální banka v pondělí kvůli...

Ťok dal ultimátum stavební firmě. D1 u Humpolce má dostavět do pondělí

Tiskové konference se po skončení zasedání vlády účastnil premiér Andrej Babiš...

Ministr dopravy Dan Ťok pohrozil česko-italskému sdružení, které modernizuje dálnici D1 u Humpolce. Buď dokončí práce...

Další z rubriky

Místo dárků výpovědi. Jak uživíme rodiny, bojí se teď zaměstnanci GM

Zaměstnanci továrny GM v kanadské Oshawě.

Necelý měsíc před Vánocemi se musí tisíce lidí ve Spojených státech a Kanadě namísto shánění dárků strachovat o vlastní...

Chile pokračuje ve fotovoltaické renesanci, opět zde uspěla česká firma

Solární elektrárna u marockého města Ouarzazate je největší na světě.

Česká fotovoltaická skupina Solek Group dodá do Chile solární panely odpovídající výkonu zhruba 100 megawattů (MW)....

Stát dostane zpět dvě miliardy, rozhodl soud v kauze CS Fondů

Soud (ilustrační foto)

Před šesti lety musela Česká republika zaplatit společnosti Akro jako odškodné dvě miliardy korun. Ty teď po rozhodnutí...

Najdete na iDNES.cz