Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

McDonaldovi už je padesát let

  11:56aktualizováno  11:56
Restaurace McDonald’s znají lidé na celé planetě. První přitom otevřel americký podnikatel Ray Kroc 15. dubna 1955. "Bylo mi dvaapadesát, měl jsem cukrovku a bolavá kolena. Ale byl jsem přesvědčen, že to nejlepší v životě mě teprve čeká," vzpomínal na své začátky.

Krocův životní příběh připomíná pohádku o českém Honzovi, který dobyl svět. Ostatně měl opravdu české předky – jeho prarodiče vlastnili nedaleko Plzně malou hospodu.

Kroc se však narodil už v Americe, kam emigroval jeho otec. A tak by se jeho kariéra dala spíš popsat jako naplnění amerického snu o tom, jak píle a houževnatost může přinést miliardy dolarů.

Sloužil s Disneyem
V mládí Kroc škole moc nedal, ze střední utekl ve druhém ročníku. Ale ještě během ní si stihl otevřít hudební kavárnu, kde bavil hosty hrou na klavír. Když vypukla první světová válka, vydal se do ciziny. Odvodní komisi uvedl nesprávný věk, a stal se řidičem sanitky u Červeného kříže.

Sloužil u stejné roty jako muž, který se později proslavil svým kreslířským uměním, Walt Disney.

Prodával kelímky i domy
Válka skončila, ještě než se Kroc stihl dostat na frontu. Potom se živil jako barový muzikant a v roce 1922 se stal prodejcem od realit až po papírové kelímky.

Dvacet let prodával zboží pro restaurace ve firmě Lily Cup a přitom se setkal s Earlem Princem, který zdokonalil mixér na mléčné nápoje. Tak ho začal také prodávat. A to se mu stalo osudným.

K McDonaldům ho přivedl mixér
Objednali si ho také bratři McDonaldové, kteří v Kalifornii vlastnili osm drive-in restaurací. První  z nich otevřeli už v roce 1948. Když se s nimi Kroc setkal a viděl jejich firmu, pochopil, že právě v tomto oboru existuje díra na trhu a že by to pro něj mohlo být to pravé.

Kroc přesvědčil bratry McDonaldy, aby mu prodali licenci, a 15. dubna 1955 otevřel svou první restauraci McDonald’s v illinoiském městě Des Plaines. Ta během prvního dne zaznamenala tržby ve výši 366,12 dolaru.

Do Evropy přišl v 70. letech
Brzy otevřel další a za čtyři roky jich měl sto. V roce 1963 jeho síť čítající pět set restaurací prodala na miliardu hamburgerů. V roce 1967 se McDonald’s vydal do ciziny – nejprve do Kanady a Portorika. A v roce 1974 byl již ve 14 zemích. V Evropě se McDonaldy začaly prosazovat v 70. a 80. letech.

Dnes tento kolos prodává své karbanátky ve sladké housce celkem ve 120 zemích světa, kde má 31 tisíc provozoven se 440 tisíci zaměstnanci. Denně obslouží skoro jedno procento celosvětové populace a tržby za loňský rok překročily 19 miliard dolarů.

Kroc, který zemřel v roce 1984, se nedožil toho, že jeho firma prodává více v cizině než na domácím trhu. Přesto v USA McDonald’s ovládá 40 procent trhu. I když musí bojovat s konkurencí řetězců jako Burger King, KFC, Taco Bell a Pizza Hut.

V Americe jsou ceny lidové
Také v Česku se restaurace McDonald‘s dokázaly prosadit. I když na rozdíl od Ameriky, kde jsou ceny opravdu lidové a typickým zákazníkem je člověk ve věku 40 až 50 let nebo mladý černoch profesí dělník, přijde návštěva typického českého návštěvníka – tedy rodinu s dětmi nebo teenagera – zhruba na stejnou sumu jako oběd v normální restauraci s obsluhou.

McDonald’s otevřel v Česku první restauraci v roce 1992. Nyní jich zde má již 71 a zaměstnává na 3500 lidí. Tržby firmy, jejímž největším konkurentem jsou KFC a Paneria, přesáhly loni dvě miliardy korun.

Podle analytika Jaromíra Beránka ze společnosti Mag Consulting Češi utratí ročně za rychlé občerstvení zhruba 22 až 25 miliard korun, tedy asi třetinu celkových tržeb veřejného stravování.

Potomek českých emigrantů Ray Kroc vybudoval největší síť rychlého občerstvení na světě. První restauraci otevřel 15. dubna 1955.

Potomek českých emigrantů Ray Kroc vybudoval největší síť rychlého občerstvení na světě. První restauraci otevřel 15. dubna 1955.

První restauraci McDonald’s otevřel Kroc v roce 1955, v rocee 1967 se McDonald’s vydal do ciziny – nejprve do Kanady a Portorika. Nyní jsou jeho restaurace rozsety po celé planetě, včetně čínského Pekingu.

První restauraci McDonald’s otevřel Kroc v roce 1955, v rocee 1967 se McDonald’s vydal do ciziny – nejprve do Kanady a Portorika. Nyní jsou jeho restaurace rozsety po celé planetě, včetně čínského Pekingu.

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

Air Bank chystá expanzi do západní Evropy. Plánuje, že osloví Němce

Finančník Jiří Šmejc

Do západní Evropy míří první banka českých majitelů. Air Bank, kterou vlastní nejbohatší Čech Petr Kellner, získala...

Novým ředitelem koncernu Volkswagen je Diess, značky se rozdělí do tří skupin

(Ilustrační snímek)

Novým šéfem automobilového koncernu Volkswagen je Herbert Diess (59), dosavadní šéf hlavní značky Volkswagen. Ve funkci...

Historické navýšení: ve Škodovce vzrostou mzdy o dvacet procent

(Ilustrační snímek)

Odboráři v automobilce Škoda dosáhli historicky nejvyššího růstu mezd. Celkově odměna při započítání všech navýšených...

Najdete na iDNES.cz