Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

McDonaldovi už je padesát let

  11:56aktualizováno  11:56
Restaurace McDonald’s znají lidé na celé planetě. První přitom otevřel americký podnikatel Ray Kroc 15. dubna 1955. "Bylo mi dvaapadesát, měl jsem cukrovku a bolavá kolena. Ale byl jsem přesvědčen, že to nejlepší v životě mě teprve čeká," vzpomínal na své začátky.

Krocův životní příběh připomíná pohádku o českém Honzovi, který dobyl svět. Ostatně měl opravdu české předky – jeho prarodiče vlastnili nedaleko Plzně malou hospodu.

Kroc se však narodil už v Americe, kam emigroval jeho otec. A tak by se jeho kariéra dala spíš popsat jako naplnění amerického snu o tom, jak píle a houževnatost může přinést miliardy dolarů.

Sloužil s Disneyem
V mládí Kroc škole moc nedal, ze střední utekl ve druhém ročníku. Ale ještě během ní si stihl otevřít hudební kavárnu, kde bavil hosty hrou na klavír. Když vypukla první světová válka, vydal se do ciziny. Odvodní komisi uvedl nesprávný věk, a stal se řidičem sanitky u Červeného kříže.

Sloužil u stejné roty jako muž, který se později proslavil svým kreslířským uměním, Walt Disney.

Prodával kelímky i domy
Válka skončila, ještě než se Kroc stihl dostat na frontu. Potom se živil jako barový muzikant a v roce 1922 se stal prodejcem od realit až po papírové kelímky.

Dvacet let prodával zboží pro restaurace ve firmě Lily Cup a přitom se setkal s Earlem Princem, který zdokonalil mixér na mléčné nápoje. Tak ho začal také prodávat. A to se mu stalo osudným.

K McDonaldům ho přivedl mixér
Objednali si ho také bratři McDonaldové, kteří v Kalifornii vlastnili osm drive-in restaurací. První  z nich otevřeli už v roce 1948. Když se s nimi Kroc setkal a viděl jejich firmu, pochopil, že právě v tomto oboru existuje díra na trhu a že by to pro něj mohlo být to pravé.

Kroc přesvědčil bratry McDonaldy, aby mu prodali licenci, a 15. dubna 1955 otevřel svou první restauraci McDonald’s v illinoiském městě Des Plaines. Ta během prvního dne zaznamenala tržby ve výši 366,12 dolaru.

Do Evropy přišl v 70. letech
Brzy otevřel další a za čtyři roky jich měl sto. V roce 1963 jeho síť čítající pět set restaurací prodala na miliardu hamburgerů. V roce 1967 se McDonald’s vydal do ciziny – nejprve do Kanady a Portorika. A v roce 1974 byl již ve 14 zemích. V Evropě se McDonaldy začaly prosazovat v 70. a 80. letech.

Dnes tento kolos prodává své karbanátky ve sladké housce celkem ve 120 zemích světa, kde má 31 tisíc provozoven se 440 tisíci zaměstnanci. Denně obslouží skoro jedno procento celosvětové populace a tržby za loňský rok překročily 19 miliard dolarů.

Kroc, který zemřel v roce 1984, se nedožil toho, že jeho firma prodává více v cizině než na domácím trhu. Přesto v USA McDonald’s ovládá 40 procent trhu. I když musí bojovat s konkurencí řetězců jako Burger King, KFC, Taco Bell a Pizza Hut.

V Americe jsou ceny lidové
Také v Česku se restaurace McDonald‘s dokázaly prosadit. I když na rozdíl od Ameriky, kde jsou ceny opravdu lidové a typickým zákazníkem je člověk ve věku 40 až 50 let nebo mladý černoch profesí dělník, přijde návštěva typického českého návštěvníka – tedy rodinu s dětmi nebo teenagera – zhruba na stejnou sumu jako oběd v normální restauraci s obsluhou.

McDonald’s otevřel v Česku první restauraci v roce 1992. Nyní jich zde má již 71 a zaměstnává na 3500 lidí. Tržby firmy, jejímž největším konkurentem jsou KFC a Paneria, přesáhly loni dvě miliardy korun.

Podle analytika Jaromíra Beránka ze společnosti Mag Consulting Češi utratí ročně za rychlé občerstvení zhruba 22 až 25 miliard korun, tedy asi třetinu celkových tržeb veřejného stravování.

Potomek českých emigrantů Ray Kroc vybudoval největší síť rychlého občerstvení na světě. První restauraci otevřel 15. dubna 1955.

Potomek českých emigrantů Ray Kroc vybudoval největší síť rychlého občerstvení na světě. První restauraci otevřel 15. dubna 1955.

První restauraci McDonald’s otevřel Kroc v roce 1955, v rocee 1967 se McDonald’s vydal do ciziny – nejprve do Kanady a Portorika. Nyní jsou jeho restaurace rozsety po celé planetě, včetně čínského Pekingu.

První restauraci McDonald’s otevřel Kroc v roce 1955, v rocee 1967 se McDonald’s vydal do ciziny – nejprve do Kanady a Portorika. Nyní jsou jeho restaurace rozsety po celé planetě, včetně čínského Pekingu.

Autoři:


Nejčtenější

10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Prověřte, jak získal majetek! Na finanční správu přišlo 1 173 podnětů

Ilustrační snímek

Už třetím rokem Češi hlásí příjmy, které se nemusejí psát do daňových přiznání. Pokud to neudělají, riskují do budoucna...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

Pět barev musí stačit, velí Musk. Chce urychlit výrobu vozů Tesla

Elon Musk, šéf automobilky Tesla, představuje nový elektrický roadster

Automobily Tesla už budou jen v pěti namísto sedmi barev. Oznámil to v úterý majitel firmy Elon Musk na Twitteru. Chce...

Luxusní značka Burberry přestane pálit neprodané zboží. A končí s kožešinou

Cara Delevingne pro značku Burberry propaguje oblečení a je i jednou z tváří

Britský výrobce luxusního zboží Burberry nebude již dál pálit neprodané zboží v hodnotě milionů liber a přestane...

Kaufland vyřazuje z regálů výrobky Knorr či Dove, jsou příliš drahé

Ilustrační snímek

Obchodní řetězec Kaufland se nedohodl s výrobcem spotřebního zboží Unilever a rozhodl se ze svých prodejen stáhnout...

Najdete na iDNES.cz