Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Reuters

Poláci prodali portál Invia za dvě miliardy. Vydělali jedenáctinásobně

  • 18
Bývalý většinový vlastník českého zájezdového portálu Invia.cz, polský fond MCI.TechVentures, se pochlubil, že nedávný obchod byl nejlepším v jeho historii. Invii od něj koupila česká investiční skupina Rockaway Capital, která za firmu zaplatila 2,05 miliardy korun.

Polští investoři potvrdili na svém webu, že jim Rockaway Jakuba Havrlanta za jejich přibližně osmdesátiprocentní podíl v Invii zaplatila 56 milionů eur (v přepočtu tedy aktuálně 1,51 miliardy korun). Na tento podíl se polský fond dostal investicí z roku 2008 a následným navýšením z let 2011 a 2012.

A jak se nyní ukázalo, byly to velmi úspěšné investice. Ta první se nyní při prodeji vrátila jedenáctinásobně, pozdější 3,5násobně. Poláci proto celou osm let dlouhou anabázi vyhodnotili jako investici s nejvyšší návratností v historii fondu.

Dalších 20 milionů eur potom při nedávném prodeji dohromady za zbylé podíly v Invii dostali další investor Mezzanine Management a zakladatel firmy Michal Drozd.

Zájezdy za miliardy

Podle poslední zveřejněné účetní uzávěrky a údajů na vlastním webu Invia vykázala za rok 2014 při obratu (hodnota prodaných zájezdů) okolo 3,4 miliardy korun tržby (součet provizí) ve výši 660 milionů a zisk před zdaněním 81 milionů korun. Manažer a partner polského fondu Sylwester Janik uvedl, že čísla rostla i nadále a za loňský rok prodala Invia zájezdy za 6,7 miliardy korun.

Že je Invia na prodej, se objevovalo v médiích už loni. Nakonec se zpráva o tom, že našla kupce, dostala na veřejnost až na začátku února, když začal již dohodnutou transakci prověřovat antimonopolní úřad (více jsme psali zde). Ten nakonec poměrně rychle prodej schválil a největší český zájezdový portál tak nyní prostřednictvím firem Rockaway Travel a European Bridge Travel stoprocentně vlastní Havrlantova skupina Rockaway Capital.

Naopak brněnský úřad stále nevydal Havrlantovi povolení k dokončení ještě větší transakce - nákupu dvojky mezi českými e-shopy Mall.cz (psali jsme zde). Ten shodou okolností také mezi lety 2010 a 2012 vlastnil polský fond MCI.TechVentures.

Rockaway, který v této transakci kromě dlouhodobého obchodního partnera Daniela Křetínského a J&T jistí i peníze skupiny PPF, ale e-shop (spolu se srovnávačem Heuréka) kupuje už od jihoafrické investiční společnosti Naspers.

Rockaway roste akvizicemi

„Dokud nebudeme mít povolení od antimonopolního úřadu, nebudeme se k transakci vyjadřovat,“ řekla mluvčí Rockaway Michaela Papežová.

Skupinu Rockaway Capital založil Jakub Havrlant na přelomu dekády. Zprvu se zaměřovala hlavně na menší specializované e-shopy a mladé technologické firmy - tzv. start-upy. Mimo jiné má podíl například ve firmě Brand Embassy nebo železničním dopravci Leo Express. Od chvíle, kdy v roce 2014 spolu s Křetínským a J&T utvořil strukturu Ecommerce holding, cílí na mnohem větší firmy.

V posledních dvou letech se tak obrat celé skupiny znásobil. Kromě zmíněných dvou největších akvizic získal Rockaway pod svá křídla například počítačový e-shop CZC, na kosmetiku zaměřený Vivantis a sám rozjíždí rychloobrátkový Koloniál.cz.