PŘEHLEDNĚ: Měnová reforma v roce 1953, lístky zmizely a úspory s nimi

  6:00
Obyvatelé Československa přišli během jediného dne o své úspory, často celoživotní. Před 65 lety, 1. června, spustili komunisté měnovou reformu, kterou za pomoci sovětských poradců připravovali od podzimu 1952. O přípravách však věděl jen úzký kruh vyvolených.
Autorem stokoruny byl Sergej Akimovič Pomanskij. V oběhu vydržela od června...

Autorem stokoruny byl Sergej Akimovič Pomanskij. V oběhu vydržela od června 1953 do 31. 12. 1967. | foto: archiv ČNB

Hotovost do 300 Kčs na osobu se měnila v poměru jedna nová koruna za pět starých, u vyšších částek byl poměr jedna ku padesáti. V případě vkladů byl poměr o něco příznivější. V poměru jedna ku pěti se také přepočítaly ceny a mzdy. Sami komunisté si však mohli měnit peníze výhodněji. Podle 

1 Proč režim k reformě přistoupil?

Měnová reforma měla odstranit rozpor mezi rostoucí kupní silou obyvatelstva a nedostatkem spotřebního zboží na trhu. „Hlavní účel reformy spočíval ve zrušení doposud trvajícího válečného přídělového systému zásobování obyvatelstva,“ říká historik Jakub Šlouf z Ústavu pro studium totalitních režimů.

Komunisté se však báli, že by lidé za peníze, které po válce naspořili, vykoupili veškeré zboží a distribuční síť by se zhroutila. „Reforma na jedné straně radikálně a velmi necitlivě zredukovala peněžní prostředky a úspory obyvatelstva, v podstatě došlo ke ‚krádeži‘ jeho úspor. Na druhé straně sladila možnosti nabídky trhu s oběhem peněz,“ říká historik Jiří Kocian z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR.

KVÍZ: Co víte o měnové reformě z roku 1953?

Důvodem peněžní reformy byla podle Kociana také totální transformace ekonomiky na socialistický sovětský systém. „Nové orientaci muselo odpovídat řízení peněžního oběhu, které nemohlo převzít nic z dřívějšího systému,“ říká.

Měnová reforma v dobovém dokumentu:

„Reforma z roku 1953 je rovna státnímu bankrotu, neboť její součástí bylo anulování dluhů státu vůči domácímu obyvatelstvu. Dluhy vůči zahraničním subjektům anulovány nebyly a v následujících desetiletích se postupně splácely,“ dodává Petr Chalupecký z katedry hospodářských dějin na Národohospodářské fakultě VŠE.

2 Jaké události reformě předcházely?

Už od předchozí reformy z roku 1945 byla velká část úspor na vázaných vkladech. Peníze na účtech sice střadatelům zůstaly, jenže ti s nimi nemohli nakládat. Lidem se z nich peníze uvolňovaly jen na zvláštní povolení ze sociálních důvodů, například na svatbu či na nové zuby. Při reformě byly tyto vklady bez náhrady zrušeny, znárodněny.

MĚNOVÁ REFORMA V RUDÉM PRÁVU

Podívejte se, jak o měnové reformě informovalo 31. května 1953 Rudé právo

Vzhledem k nedostatku zboží existoval od začátku protektorátu lístkový systém pro základní potraviny a některé další zboží. Ceny na vázaném trhu byly nižší než ve volném prodeji. Při měnové reformě byly tyto dva trhy zrušeny a zavedeny jednotné maloobchodní ceny – po přepočtu vyšší než na vázaném trhu, ale nižší než na volném.

3 O kolik peněz lidé přišli?

Úřední místa vyčíslila ztráty obyvatelstva na 14,6 miliardy Kčs. Chalupecký spočítal, že při určitém zjednodušení to odpovídá v dnešních penězích zhruba 90 miliardám korun.

„Jde však jen o účetní ztrátu, která nepřihlíží ke kupní síle tehdejší koruny. Vzhledem k nedostatku zboží před reformou nemohla být část úspor a hotovosti využita k nákupům, byla již tehdy v zásadě reálně bezcenná,“ upozorňuje Chalupecký.

4 Jak obyvatelé reagovali?

Reforma zasáhla všechny vrstvy obyvatelstva. Nejen bývalou buržoazii, ale také drobné střadatele včetně dosavadní opory režimu – proletariátu. „Její vyhlášení vyvolalo ve společnosti šok. Setkala se se silným odporem dělnictva, zejména ve velkých závodech, a s nesouhlasem i uvnitř vládnoucí strany,“ říká Kocian.

Stávky proběhly téměř ve 130 závodech po celé zemi a v několika městech přerostly politické manifestace zdi fabrik. „Často je organizovali komunističtí či odboroví funkcionáři v závodech,“ upozorňuje Kocian. Vládnoucí moc reagovala tvrdými represemi.

Titulní strana Rudého práva 31. května 1953. Všech šest stran čísla bylo věnováno měnové reformě.

Rudé právo 31. května 1953. Na straně 4 byly prezentovány nové bankovky.

„Na protestních shromážděních zaznívala vedle požadavků na zmírnění reformy hesla požadující pád vlády,“ říká Šlouf. Symbolem protestů se stala plzeňská revolta, které se zúčastnilo kolem 20 tisíc lidí. Protesty byly potlačeny až ve večerních hodinách po povolání posil z jiných regionů. A plzeňský soud následně poslal do vězení 331 osob, a to mnohdy na několik let.

5 Jak se změnila nálada ve společnosti a uvnitř KSČ?

Společnost reformu celkově nepřijala, vedoucí komunisté se v očích veřejnosti i členské základny značně zdiskreditovali. „Způsob a okolnosti jejího provedení a její důsledky zůstaly dlouhodobě ve společnosti ‚zakódovány‘, vyvolaly i výrazné pocity permanentní nedůvěry k režimu i k jeho vedoucím funkcionářům,“ tvrdí Kocian.

Za to mohlo hlavně chování strany těsně před reformou. Komunisté ji tajili a opakovaně ujišťovali, že nic takového nehrozí. „V polovině května propukla celostátní nákupní horečka, při níž lidé během několika dnů v panice vykoupili veškeré zboží. Vedení KSČ vyzývalo komunisty, aby nenakupovali. Reforma tak nejvíc postihla ‚věrné‘, kteří stranu poslechli, úspory neutratili a při reformě o ně přišli,“ říká Šlouf.

6 Proč protesty nezatřásly s režimem výrazněji?

Aktivních protestů v ulicích se účastnila menšina obyvatel, dle Šloufa je však podporovala většina společnosti. Jenže lidé z různých sociálních skupin sledovali odlišné cíle. Nízkopříjmové skupiny žádaly rovnostářštější variantu reformy, bohatší dělníci chtěli využít poúnorovou pozici k ochraně svých nadprůměrných úspor a bývalí podnikatelé viděli šanci režim svrhnout.

Obří zlodějina made in KSČ. Reforma obrala lidi o miliardy, říká historik

Jenže neexistovala politická síla, která by odlišné zájmy propojila. „Protesty tudíž neměly žádný jednotný cíl. Proto také po zásahu bezpečnostních složek mohly být v relativně krátkém čase pacifikovány,“ říká Šlouf.

Režim se navíc postupně snažil dopady reformy zmírnit. Částečně ji kompenzoval snížením cen, hlavně potravin a spotřebního zboží.

Vzpoura Škodováků v Plzni:

7 Daly se ekonomické problémy řešit i jinak?

Uskutečnění měnové reformy bylo - a zřejmě nejen z pohledu ideologie - „nejčistší“ cestou. Narůstající nesoulad mezi kupní silou a nedostatkem zboží sice teoreticky mohl mít jiná řešení, v danou dobu však nebyla schůdná. „Jednou z možností, jak vyrovnat nabídku s poptávkou mohlo být zvýšení cenové hladiny. Základním principem režimu však bylo ceny snižovat nebo aspoň držet,“ říká Chalupecký. Z podobného důvodu nepřicházelo v úvahu ani prosté snížení mezd.

Alternativním řešením mohl být také výraznější posun od těžkého ke spotřebnímu průmyslu. „K takové restrukturalizaci po roce 1953 postupně docházelo, protože vrcholní představitelé strany si uvědomili, že stabilita režimu je závislá na uspokojování alespoň základních sociálních potřeb obyvatel,“ říká Šlouf.

Chalupecký upozorňuje, že ani měnová reforma nepřinesla trvalé východisko. Nerovnováha mezi kupní silou a dostatkem zboží se v následujících desetiletích opakovala, i když v mnohem menší míře.

  • Nejčtenější

Výrazně zpomalte rychlovlaky, vzkazují obce k nové trati. A koleje chtějí skrýt

12. března 2024

Postavte rychlotrať v tubusu, a nebo na ní výrazně snižte rychlost. Tak by se daly zjednodušeně...

Konec nadvlády programátorů. Pozic ubývá, na jednu se hlásí stále víc lidí

16. března 2024

Premium Ochota firem splnit uchazečům skoro jakýkoli požadavek a velmi nízká konkurence. Tak by se ještě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pořád Big Mac, ale už spíše Big Tech. Co ukázal výpadek u fastfoodového obra

16. března 2024

Když McDonald’s ve 40. letech minulého století poprvé otvíral, zákazníci vybírali menu z papírových...

Soláry, kam se podíváš. Elektrárnám dochází místo, musí být kreativní

17. března 2024  10:52

Elektřina ze slunce bude podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) v příštích několika...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kofola sáhla do svého loga. Nově v něm bude hranaté srdce

13. března 2024  13:48

Nápojářská skupina Kofola po devíti letech sáhla k úpravě loga. Ikonický lísteček lékořice na svých...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Cena elektřiny bude příští rok nižší než letos, říká analytik Matoušek

19. března 2024

Premium Dobrá zpráva: v příštím roce bude celková cena elektřiny nižší než v tomto roce. Ta méně dobrá zní,...

Irové svolili k nemyslitelnému. Na trh začali dodávat whiskey s příchutěmi

19. března 2024

Ochucené whisky vyrábějí palírny ve Spojených státech i Kanadě již několik desítek let a nejsou tak...

Musk přiznal užívání ketaminu. Je v zájmu investorů, abych pokračoval, tvrdí

18. března 2024  21:48

Miliardář Elon Musk v rozhovoru s bývalým moderátorem CNN Donem Lemonem přiznal, že užívá ketamin....

Přestaňte snít o konci ropy a plynu, prohlásil šéf saúdského těžebního obra

18. března 2024  20:29

Transformace energetického průmyslu selhává a svět by měl přestat snít o postupném odchodu od ropy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Konec nadvlády programátorů. Pozic ubývá, na jednu se hlásí stále víc lidí

Premium Ochota firem splnit uchazečům skoro jakýkoli požadavek a velmi nízká konkurence. Tak by se ještě nedávno dala definovat...