Měnový fond předpovídá růst o tři a půl procenta

Na konci podzimní mise Mezinárodního měnového fondu byla vydána zpráva o ekonomické situaci a výhledech České republiky. Konstatuje se v ní, že letošní míra růstu hrubého domácího produktu se bude pohybovat od 2,3 do 2,5 procent. Pro příští rok je fond optimističtější, když předpokládá míru růstu od tří do tří a půl procenta. "Česká republika potřebuje strukturální reformy pro zajištění rychlejšího tempa růstu. Když budou provedeny, není důvod nevidět v ČR stejné tempo růstu jako v Polsku nebo Maďarsku," řekl jeden z autorů zprávy Roger Nord.

Vedoucí mise MMF Masahiko Takeda konstatoval, že od dubna dochází k evidentnímu hospodářskému oživení, které stále posiluje. Růst je sice pouze mírný, nicméně Takeda nevidí důvod zasahovat do makroekonomické politiky.

"Neobávám se přehřátí hospodářství. Správný mix politik je nutný pro budoucí posílení hospodářského růstu," kostatoval Takeda. České republice doporučil upravovat spíš fiskální než monetární politiku.

Pokud totiž nebude fiskální zvládnut současný fiskální (rozpočtový) deficit, bude ČNB možná nucena zvýšit úrokové sazby s ohledem na udržení inflace. "To by mohlo vytlačit soukromé investice a vyvolat ostré posílení koruny a větší než žádoucí deficit běžného účtu, a ohrozit tak oživení ekonomiky," varuje MMF.

Podle Takedy se mise zabývala i připravovanou důchodovou reformou. "Penzijní reforma je zásadní oblastí, zvláště s ohledem na střednědobé udržení hospodářského rozvoje. Tlak na stávající systém se ale projeví až ve druhé polovině tohoto desetiletí."

Takeda chápe, že tato otázka není jednoduchá, a doporučuje všem, aby se jí odpovědně zabývali. Ministr financí Pavel Mertlík k tomu dodal, že v Česku je veden silný politický dialog o nutnosti reforem, ale v období následujících dvou let musí být učiněny konkrétní kroky.

Mertlík zdůraznil, že založení sociální pojišťovny není krokem jediným, ale prvním. Dále je potřeba stanovit rámec pro pojišťování samozaměstnavatelů a také systém dvousložkových důchodů, kdy část vyplácí stát a část pojišťovna, u které má občan uzavřené penzijní připojištění.

Takeda se vyjádřil také k současnému dění kolem České národní banky. Současný zákon o ČNB pokládá za lepší než navrhovaný, přičemž zdůraznil potřebu konzultací inflačního cíle i ostatních základních otázek s vládou.

Mertlík tvrdí, že o tom, zda je zákon špatný nebo dobrý, rozhodne určování provozního rozpočtu centrální banky, které bude poprvé dělat rozpočtový výbor poslanecké sněmovny.