Menší města na východě Čech staví byty pro mladé

  9:41aktualizováno  9:41
V Hradci Králové by měly během dvou let vzniknout startovací byty, které budou určeny především pro mladé lidi. Město doufá, že díky dostupnému bydlení zůstanou v Hradci absolventi středních a vysokých škol, další vzdělaní lidé by se sem navíc mohli přistěhovat z blízkého i vzdáleného okolí.
stavba, stavebincví, dům (c) profimedia.cz/corbis

stavba, stavebincví, dům (c) profimedia.cz/corbis - Stavebnictví, dům - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

V Pardubickém kraji zatím žádný podobný program výhodného bydlení pro mladé lidi nefunguje, města se ale snaží budovat laciné nájemní byty. A o ně mají největší zájem právě mladé páry a rodiny.

O bytu nerozhoduje věk, ale výše mzdy
Například Svitavy nebo Lanškroun chystají byty pro takzvaně příjmově vymezené skupiny obyvatel, tedy pro ty, jejichž platy nepřesahují celorepublikový průměr.

"Jedná se o státem dotované byty. Náš region je na tom s výší průměrné mzdy hůř, takže většina zájemců toto kritérium splnila. A většinou se jedná o mladé rodiny," řekl svitavský starosta Václav Koukal.

 V současnosti město dokončuje osmnáct bytů, během dalších dvou let plánuje výstavbu více než osmdesáti dalších.

Ani v Lanškrouně se nechystají nové byty nabízet přednostně mladým lidem. Přesto podle Hany Vágnerové z odboru správy majetku o ně projevují zájem převážně mladí a také osamělé matky s dětmi. "Velký zájem o tyto malometrážní byty projevují i senioři," dodala Vágnerová.

O levné bydlení je zájem, vědí ve Skutči či Proseči
Ryze startovací byty postavily obecní úřady ve Skutči a Proseči, přesto ani tady nezkoumali věk nových nájemníků. Přitom o levné byty, které pomohou mladým lidem začít samostatný život, byl podle starostů velký zájem. Ve Skutči tak do budoucna uvažují o další výstavbě, v Proseči budou první z devětapadesáti nových bytů obsazeny začátkem září.

"Byty bez problémů zaplníme, vůbec se nebojím, že by některý z nich zůstal nakonec prázdný. Žadatele jsme vybírali podle výše jejich příjmů a majetkových poměrů. Nesmí vlastnit žádnou jinou nemovitost vhodnou k bydlení. Věk jsme nijak neurčovali. Ale je pravda, že se nám většinou hlásí mladí lidé," řekl prosečský starosta Martin Novák.

Velká města mladým lidem příliš vstříc nevycházejí
Pardubice výstavbu bytů určených především mladým lidem nechystají, prozatím se tu rodí pouze projekt Aktivní bydlení, který je zaměřen na soužití Romů s většinovou populací.

VÝVOJ CEN SLEDUJTE
NA CENYBYTU.IDNES.CZ

"Město nemá program, s jehož pomocí by byli zvýhodňováni mladí lidé při hledání bydlení," uvedl mluvčí radnice Michal Zitko. Podobně je na tom Chrudim, Moravská i Česká Třebová nebo Letohrad.

"V Žamberku na příští rok chystáme šest bytů a napřesrok dalších šest bytů, které bychom rádi nabídli právě mladým lidem, aby ve městě zůstali. Při jejich obsazování zatím počítáme s určitým příjmovým omezením, protože nabídnout byty pouze pro určitou věkovou skupinu by mohlo být chápáno jako diskriminace," řekl žamberecký místostarosta Jiří Dytrt.

Autoři:


Nejčtenější

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

KVÍZ: Proč chyběl v Československu toaletní papír a kde byste našli Baťov?

Peníze

České a slovenské hospodářství prošlo za posledních sto let etapami bouřlivého rozvoje i zaostávání. Děti dnes už...

Další z rubriky

OBRAZEM: Delfín, Tesla Colours i T3. NTM ukazuje sto let českého průmyslu

Výstava Made in Czechoslovakia byla zahájena v Praze 18. 10. 2018. Na...

Od čtvrtka se v Národním technickém muzeu můžete podívat na exponáty výstavy Made in Czechoslovakia aneb průmysl, který...

Samoobslužné pokladny ověří u Britů jejich věk. Kvůli alkoholu a cigaretám

Samoobslužná pokladna firmy NCR vybavená systémem na rozpoznávání věku z...

V některých supermarketech ve Velké Británii zákazníci již brzy nebudou muset při nakupování alkoholu a cigaret u...

Agrofert se znovu snaží koupit pekárny United Bakeries

Dodávky firmy Penam určené pro distribuci pečiva.

Pekárenská firma Penam z koncernu Agrofert hodlá koupit jediného akcionáře čelního českého výrobce pečiva United...Najdete na iDNES.cz