Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Merkelová do Německa reformy nepřinese

  1:00aktualizováno  1:00
Nová německá vláda, kterou zřejmě povede Angela Merkelová, podle ekonomů nebude mít dost síly provést všechny radikální reformy ekonomiky slibované ve vlastní předvolební kampani.

Schrödera střídá ve funkci Merkelová. - Německou kancléřkou se stane Angela Merkelová. | foto: ČTK

"Důležité strukturální reformy na trhu práce a v oblasti sociálního zabezpečení jsou minulostí. Je na čase dát sbohem představám o zavedení mnohem pružnějšího systému kolektivních smluv a snížení nemzdových nákladů na zaměstnance," uvedl pro agenturu Reuters ekonom Andreas Rees z HVB Group.

Když v pondělí vyšlo najevo, že novou německou vládu poprvé v historii povede žena, přivítaly to trhy mírným optimismem. Začala stoupat cena akcií obchodovaných na burze ve Frankfurtu, takže její index DAX vzrostl o necelé procento, na 5049,4 bodu.

Rostly i další evropské burzy a mírně zpevnilo i euro. Investoři začali doufat, že Merkelovou slibované reformy budou po povolebním patu nakonec přijaty a oživí německou ekonomiku.

Pak však obchodníkům došly okolnosti, za nichž se kancléřka funkce ujímá.  "Merkelová byla přinucena udělat příliš mnoho ústupků, aby se mohla stát kancléřkou. A to zcela jistě není pro trhy ideální vyhlídka, říká analytik Heno Ruland z brokerské firmy Steubing.

Včera již německé akcie smazaly předchozí zisky a proti dolaru ztratilo i euro. Stalo se tak poté, co se začaly objevovat zprávy, jak si mezi sebou Merkelové křesťanští demokraté a sociální demokraté vedení odstupujícím kancléřem Gerhardem Schröderem rozdělí vládní posty.

Obě strany budou mít po osmi křeslech, SPD však obsadí křesla ministra financí, práce a zdravotnictví, která jsou pro reformy klíčová.

I Schröder měl v plánu provádět reformy, původně chtěl dokonce omezit sociální dávky a změnit penzijní systém. Sklidil za to však kritiku, a tak před volbami slíbil, že bude hájit práva zaměstnanců.

Zde bude zřejmě největší konflikt, protože Merkelová zase slíbila pomoci firmám snížit náklady na zaměstnance a snadněji je propouštět i najímat. To by mělo zvýšit konkurenceschopnost německých firem.

Obě strany sice mají rozdílné názory na reformy trhu práce a firemních daní a odpisů, shodují se však v potřebě reforem v jiných oblastech, jako je sociální zabezpečení či penzijní systém. "K úplné stagnaci reforem zřejmě nedojde, již na jaře zřejmě vláda podnikne určité kroky a sníží daňovou zátěž podniků," zůstává alespoň částečně optimistou analytik Dresdner Bank Rolf Schneider.

Zůstává však otázka, jak rychle vláda o svých úmyslech přesvědčí investory, které stále tíží výsledek voleb. Ani pravicoví křesťanští demokraté, ani levicoví socialisté nezískali dostatečnou většinu, aby prosadili svou představu reforem.

"Pat mohl paralyzovat akceschopnost státní správy a pokračování již spuštěných reforem. Tato situace mohla také omezit sílu německého hlasu v EU, kde se láme chleba nejen ohledně schvalování rozpočtu na roky 2007 až 2013, ale také z hlediska priorit dalšího směřování EU," řekl těsně po německých volbách expert na EU v České spořitelně Petr Zahradník.

Podle něho situace v Německu nebude mít hlubší dopady na české firmy, kam směřuje největší podíl jejich vývozu.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Ceny pražských bytů se od roku 1998 ztrojnásobily. I nadále porostou

(Ilustrační snímek)

Ani krize nezastavila cenový růst českých bytů, které v některých oblastech oproti roku 2005 podražily o více než 76...

Malé firmy bojují o zaměstnance. Absolventům však práci nabízejí váhavě

Kancelářské potřeby (ilustrační foto)

Trh práce je sice už dlouhou dobu napjatý jako struna, ale pokud jde o absolventy, jsme ostražití, vzkazují malí...

ÚOHS rozhodne o tendru na mýto, ministerstvo poskytne finální posudek

(Ilustrační snímek)

Výběr nového provozovatele elektronického mýta jde po téměř 4,5 roku do finále. Ještě tento týden by mohl o...

Najdete na iDNES.cz