Mertlík odešel z vlády poražen

Pokus prosadit plán privatizace regionálních distributorů energií místopředsedovi vlády a ministru financí Pavlu Mertlíkovi nevyšel. Nepodařilo se mu tak zvítězit ve sporu o způsob prodeje energetik s ministrem průmyslu a obchodu Miroslavem Grégrem.
Ministři také Mertlíkovi uložili, aby nechal do příštího zasedání kabinetu vypracovat právní rozbor výběrového řízení na privatizační poradce pro energetiku a plynárenství, které již proběhlo. Na jeho základě by mělo být toto výběrové řízení zrušeno.
Kabinet dále schválil inflační cíl České národní banky, která bude příští rok usilovat o udržení růstu cen v rozmezí tří až pěti procent.

Výkonný výbor Fondu národního majetku, který drží státní podíly v elektroenergetických a plynárenských firmách, určil ve výběrovém řízení jako poradce státu při jejich prodeji sdružení Salomon Brothers International Limited a Citibank (plynárenství) a Deloitte and Touche a N.M. Rothschild and Sons Limited (elektroenergetika).

Protože výbor při výběru poradce pro plynárenství nedal na doporučení meziresortní výběrové komise a vítěze určil sám, doporučili ministři Mertlíkovi, kerý ze zákona vykonává funkci předsedy prezídia fondu, aby jeho resort vypracoval právní rozbory řízení. Měly by směřovat ke zrušení výsledků obou výběrových řízení.

"Vláda chce zabránit všem spekulacím o férovosti tendrů," zdůvodnil rozhodnutí ministrů mluvčí kabinetu Libor Rouček. Další kroky jsou prý předmětem jednání.

S rozhodnutím fondu opět nesouhlasil ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr. Tvrdí, že fond měl vyhlásit vítězným poradcem pro plynárenství společnost ABN AMRO, kterou doporučila meziresortní komise na základě usnesení vlády.

Mertlík hájí rozhodnutí fondu tím, že zadavatelem zakázky pro poradce je FNM, a proto v tomto případě rozhoduje jeho výkonný výbor, nikoli vláda.

Domnívá se, že vládou navrhované zrušení tendru není právní cestou, kterou je možné výběr poradce výkonným výborem FNM zvrátit.

Distributory s minoritou stát zatím neprodá
Ministerstvo financí také navrhovalo vládě, aby dříve než prodá balík plynárenských firem s většinovým podílem státu, nabídla k samostatnému odkoupení čtyři regionální distribuční firmy, ve kterých má minoritu.

Návrh, který nakonec vláda Miloše Zemana zamítla, se týkal Pražské energetiky, Pražské plynárenské, Jihočeské energetiky a Jihočeské plynárenské. Ve všech případech se počítalo s urychleným prodejem.

Mertlík chtěl změnit vládní usnesení z loňského října a listopadu. Premiér Miloš Zeman tehdy odhadl, že při přednostním prodeji velkého balíku elektroenergetických akcií získá stát až sto miliard korun. Ministr financí se domníval, že jeho model prodeje bude výnosnější.

Ministři souhlasili s centrální bankou
Podle očekávání ministři neodmítli plán České národní banky, která se v příštím roce pokusí ovlivňovat ekonomiku tak, aby na jeho konci dosáhla inflace tří až pěti procent.

Takzvaný inflační cíl, který banka používá od roku 1998, se bude počínaje následujícím rokem vztahovat k celkové inflaci. Ještě letos se centrální banka řídí inflací čistou, která nezahrnuje změny regulovaných cen a nepřímých daní.

Guvernér ČNB Zdeněk Tůma uvedl, že do roku 2005 banka počítá s klesajícím inflačním cílem, který se bude pohybovat mezi dvěma a čtyřmi procenty.

,