Mertlík: pád IPB by mohl snížit HDP o 3 až 4 procenta

Pokud by stát nepomohl Investiční a Poštovní bance, mohl by pád tohoto bankovního ústavu negativně ovlivnit český hrubý domácí produkt o tři až čtyři procenta. Řekl to místopředseda vlády a ministr financí Pavel Mertlík v nedělním diskusním pořadu České televize V pravé poledne. "Postihl by prakticky každého občana v této zemi velmi přímým způsobem," doplnil. Ministr Mertlík vysvětlil, že existovala dvě řešení situace v IPB. Buď odebrání licence, a tedy konec banky, nebo nucená správa. "My jsme ze dvou variant, které v té době byly, zvolili tu levnější," řekl.

Člen bankovní rady České národní banky Luděk Niedermayer vyjádřil stejný názor. "Tato alternativa znamená, že jinou, levnější realizovatelnou variantu jsme v tu chvíli neviděli a bylo třeba přijmout určité opatření," prohlásil.

Předsedkyně Senátu Libuše Benešová (ODS) nesouhlasila. "Já si myslím, že pan ministr a hlavně centrální banka budou muset vysvětlit velmi podrobně, proč zvolili toto řešení, které může být řešením velmi drahým," řekla.

Libuše Benešová upozornila, že kdyby se toto řešení nevydařilo, může podle ní ovlivnit výsledky budoucích voleb a dokonce i jejich termín.

Bývalý ministr financí Ivan Pilip uvedl, že vláda stála již v roce 1998 před volbou, zda na banku uvalit nucenou správu, nebo se pokusit prodat podíl v bance jedinému zájemci, a to Nomuře.

"My jsme dosáhli toho, že 12 miliard tehdy bylo dolito a situace se pro ten moment stabilizovala," řekl Pilip.

Česká národní banka uvalila v pátek na IPB nucenou správu kvůli jejím miliardovým ztrátám v hospodaření s cílem zabránit ohrožení vkladů a ochránit stabilitu bankovního sektoru.