Mertlík: spotřební a majetkové daně budou růst

- Ministr financí Pavel Mertlík chystá po Novém roce pro občany překvapení. V lednu chce zveřejnit materiál o tom, jak si on a jeho podřízení na ministerstvu představují změny v daňové soustavě. Plán počítá do budoucna s růstem spotřebních a majetkových daní, nižších odvodů by se naopak mohly dočkat podniky. Ale v konečném součtu má ve státní pokladně zůstat víc než nyní, aby se zastavil trend, kdy samovolně klesá podíl vybraných daní na výkonu ekonomiky.

"Základní myšlenka je udržet daňovou kvótu, čili poměr vybraných daní k HDP. Tato kvóta nyní klesá, a chceme-li sestupný trend zastavit, musí některé daně růst," řekl Mertlík. Zdůraznil však, že materiál je pouze názor ministerstva, který bude podroben "veřejné diskusi", a jeho obsah se tedy ještě může změnit.

Spotřební daně, které občané odvádějí státu při nákupu benzinu, cigaret nebo alkoholu, se zvýšily naposledy letos v červenci, ale stále jsou nižší než v Evropské unii. To je podle vlády, ale i podle některých opozičních stran, argument pro postupný růst zdanění.

Z litru benzinu se v Česku platí daň 10,80 Kč, zatímco členské státy unie se zavázaly držet tuto daň v přepočtu minimálně na 12,70 Kč. V Německu motoristé odvádějí státu za litr paliva 18 korun, v Británii dokonce 24 korun.

Plán zvýšit majetkové daně, kam spadá hlavně daň z nemovitostí, Mertlík vysvětluje tím, že tyto odvody jsou nyní příliš nízké. "Majetkové daně nyní tvoří jen zhruba dvě procenta z celkových daňových příjmů, a to je nezvykle málo," uvedl Mertlík s tím, že ve vyspělých zemích význam těchto daní činí pět až šest procent.

Část z toho, co státní pokladna vybere navíc, chce Mertlík vrátit zpět do ekonomiky v podobě dalšího snižování daně ze zisku právnických osob. Ta se od Nového roku snižuje z 35 na 31 procent.

U daní z příjmu fyzických osob Mertlík žádné významné změny sazeb nechystá. "Naším záměrem ale je daňovou soustavu co nejvíce zjednodušit, což může přinést určité dodatečné výnosy," řekl ministr.

Mírné změny se plánují u daně z přidané hodnoty, která má pro státní rozpočet největší význam. "S ohledem na Evropskou unii lze pouze přesouvat položky ze snížené sazby do sazby normální a obě sazby sbližovat, respektive zvyšovat tu sníženou pětiprocentní a mírně snižovat tu horní," uvedl Mertlík.

Navrhované změny v daňových sazbách mají být podle Mertlíka prvním krokem k řešení problémů státního rozpočtu, který se podle současných zákonů propadá do stále většího schodku.

Žádná z úprav se však podle něho nestihne v příštím roce tak, aby se s ní dalo počítat v příštím státním rozpočtu na rok 2001. Některé navrhované změny změny by ale měly začít platit nejpozději v polovině roku 2002, kdy současné vládě končí funkční období, řekl Mertlík.