Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Měsíční příjem českého dítěte: 238 Kč

  1:00aktualizováno  1:00
České děti chtějí být šťastné a bohaté a od raného věku si šetří své kapesné do prasátka. Své úspory vydávají nejčastěji za sladkosti a v životě se neobejdou bez televize. Vyplývá to z rozsáhlé studie společnosti Millward Brown, provedené mezi tisícovkou českých školáků ve věku od 7 do 14 let.
Děti u televize - (c) profimedia.cz/corbis

Děti u televize - (c) profimedia.cz/corbis - Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Dobrou zprávou pro obchodníky a spíše špatnou pro rodiče je, že české děti představují významnou kupní sílu.

GRAFIKA: KOLIK
DĚTI UTRÁCEJÍ

Pouhým třem procentům dětí rodiče nepřilepšují vůbec. Naopak celá polovina dostává pravidelné kapesné.

Průměrné české dítě má měsíční příjem 238 korun. Nejméně dostávají děti kolem sedmi, s věkem stoupá i výše jejich apanáže.

"Děti by kapesné samozřejmě dostávat měly, ale samozřejmě adekvátní věku. Díky kapesnému se naučí lépe hospodařit s penězi, nesmějí to však být stovky týdně. Sám jsem příznivcem toho, aby dostávaly peníze i za drobné domácí práce," říká dětský psycholog Miroslav Piňos.

Podle studie své kapesné děti nejčastěji investují do sladkostí. Hned po sladkostech myslí na zadní vrátka a 29 procent jich spoří do kasičky. O procento méně své peníze utrácí za dárky pro blízké. Tyto výsledky průzkumu potvrzuje i desetiletý školák z Prahy.

"Nejvíce utrácím za sladkosti, ale nekupuju si je podle reklamy," říká Kembe Chona. Právě vliv reklamy na děti je v poslední době často diskutován. "Jedním z úkolů dnešní společnosti je naučit děti odolávat reklamě a manipulaci," říká psycholog Slavomil Hubálek.

Naopak Zuzana Jankovská ze společnosti Millward Brown, která má sama malé dítě, říká, že dětem by se nemělo příliš bránit v přístupu k informacím, tedy ani k reklamě.
"Ze studie vyplývá, že přehnaná ochrana může být až kontraproduktivní. Když děti uvidí sto reklam, samy se lépe zorientují," říká.

Už v útlém věku mají Češi rozhodně jasno v tom, jakou moc peníze mají. Celých 85 procent dětí v průzkumu souhlasilo s větou "Chci být bohatý". Bylo to druhé nejvyšší číslo po výpovědi "Chci být šťastný". Pro porovnání: v Německu chce o bohatství v životě usilovat jen sedmapadesát procent dětí. Podle Piňose tato touha do určité míry odráží náladu v českých rodinách.

"Jde o ekonomickou úroveň obyvatelstva. Menší děti reagují na stesky rodičů, a to se odráží i v jejich odpovědích," říká psycholog. Zřejmě společná je dětem všech zemí a generací posedlost televizí. Na otázku, bez jakých výstřelků technologie by se neobešly, nejvíce dětí uvedlo televizor.

"Je to společenský trend. Rodiče děti k obrazovkám často odkládají, místo aby jim vyprávěli pohádky, a nedocení ten vliv," říká Piňos. Sedmačtyřicet procent dětí vlastní mobilní telefon a po televizi by ho postrádaly hned na druhém místě. Nejméně mobilních školáků je na Vysočině, pouhých sedmadvacet procent, nejvíce pak v Plzeňském kraji, celých šestašedesát procent.

Autoři:Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

Zdraví i ve zvířecích miskách. Lidé chtějí krmiva s vysokým obsahem masa

Psi žerou

Kvalitní krmiva s vysokým obsahem masa, přidávání superpotravin, strmě rostoucí obliba pamlsků a doplňků pro zvířecí...

Voda na severu v rukou obcí? Bude to stát 2 miliardy a Veolia zůstane

(ilustrační snímek)

Měl to být přesun hospodaření s vodou od francouzské Veolie zpátky pod kontrolu českých měst a obcí. Jenže není to tak...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Najdete na iDNES.cz