Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Měsíční příjem člena české domácnosti překročil 9 tisíc

  17:37aktualizováno  17:37
Na každého Čecha připadá měsíční příjem 9134 korun. Podle materiálu ministerstva práce se průměrný příjem člena domácnosti za první čtvrtletí reálně zvýšil o dvě procenta. Polepšili si prakticky všichni s výjimkou nejchudších rodin s dětmi a osob samostatně výdělečně činných.
Polepšili si prakticky všichni kromě nejchudších rodin s dětmi.

Polepšili si prakticky všichni kromě nejchudších rodin s dětmi. | foto: Profimedia.cz

O nárůst se zasloužily vedle platů i sociální příjmy. Ty tvoří u rodin s dětmi a minimálními příjmy přes 45 procent, u bezdětných zaměstnanců 13,5 procenta a u podnikatelů přes deset procent.

U všech sledovaných skupin domácností se zaměstnanci se snížily daňové odvody z příjmu z pracovní činnosti. Podle ministerstva k tomu mohly přispět i změny daňových zákonů. Odvody z příjmu se celkově zaměstnancům snížily o půl procentního bodu na 21,4 procenta koncem prvního čtvrtletí.

V České republice je podle ministerstva celkem 207 700 sociálně potřebných, což je o 23 100 méně než před rokem. Nejvíce, přes 49 tisíc, jich je v Moravskoslezském kraji. Následuje Ústecký kraj s 34 600 sociálně potřebnými. Ze dvou třetin přitom jde o domácnosti bez dětí.

Průměrná podpora v nezaměstnanosti se zvýšila o 278 korun na 4312 korun, v jednotlivých krajích se pohybovala mezi 4065 až 5511 Kč. Nejvyšší byla opět v Praze a Plzeňském kraji, naopak nejmenší ve Zlínském a Pardubickém kraji. Nezaměstnané ženy v průměru pobíraly téměř o pětinu méně než muži.

Celkový objem sociálních příjmů domácností dosáhl za první čtvrtletí téměř 90 miliard korun, což je meziročně o 6,2 miliardy korun více. Z toho na důchody stát vyplatil přes 65,3 miliardy korun a za poslední rok se tak objem vynaložených peněz zvýšil o 5,4 procenta.

V nárůstu výdajů na důchody se podle ministerstva projevila rostoucí výše penzí i počet důchodců. Zvyšuje se počet odchodů do řádného důchodu, stále více lidí však odchází i do invalidního důchodu a do předčasných důchodů, protože se jim ve vyšším věku nedaří najít práci. Průměrná penze se díky valorizaci zvýšila na 8145 korun.

Dávky nemocenského pojištění jsou druhou největší položkou sociálních příjmů. Stát vyplatil na těchto dávkách více než dříve, a to především kvůli růstu průměrné úrovně dávky a vyššímu počtu proplácených dnů v pracovní neschopnosti.

Celkové běžné příjmy českých domácností se ke konci prvního čtvrtletí meziročně zvýšily o téměř 31 miliard na 559 miliard korun. Na růstu se jednou pětinou podílely sociální dávky a zbytek tvořily převážně platy a další náhrady zaměstnancům. Po odečtení daní a pojištění zůstal domácnostem příjem asi 384 miliard korun.

Autor:


Nejčtenější

Máma se synem zašpuntovali víno kondomem, nápad jim vydělává miliony

Balení vinných kondomů.

Jistě jste už někdy ztratili špunt od lahve a dumali, jak situaci vyřešit. Američanka Laura Bartlettová se svým synem...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Podnikatelka vydělala na „ženské viagře“. Investoři se mi smáli, vzpomíná

Cindy Eckertová stojí za vyvinutím léku na podporu ženského libida. Jeho účinky...

Založila společnost, prodala ji za miliardu dolarů a pak téměř zdarma získala zpět. Úspěch spoluzakladatelky Sprout...

Další z rubriky

Číňané na ústupu, CEFC se zbavila podílu v cestovce Canaria Travel

Sídlo čínské společnosti CEFC v Šanghaji

Čínská skupina CEFC se zbavila svého 49,99procentního podílu v cestovní kanceláři Canaria Travel, který loni v říjnu...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...

Za stokorunu více než 200 tisíc. Sázky na MS dosáhly rekordních 3 miliard

KDO JI ZÍSKÁ? Vyhrají finále mistrovství světa fotbalisté Francie, nebo...

Sázky na fotbalové MS dosáhly v Česku zhruba tří miliard korun, dosud rekordní Euro 2016 tak překonaly o více než...

Najdete na iDNES.cz