Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Měsíční příjem člena české domácnosti překročil 9 tisíc

  17:37aktualizováno  17:37
Na každého Čecha připadá měsíční příjem 9134 korun. Podle materiálu ministerstva práce se průměrný příjem člena domácnosti za první čtvrtletí reálně zvýšil o dvě procenta. Polepšili si prakticky všichni s výjimkou nejchudších rodin s dětmi a osob samostatně výdělečně činných.
Polepšili si prakticky všichni kromě nejchudších rodin s dětmi.

Polepšili si prakticky všichni kromě nejchudších rodin s dětmi. | foto: Profimedia.cz

O nárůst se zasloužily vedle platů i sociální příjmy. Ty tvoří u rodin s dětmi a minimálními příjmy přes 45 procent, u bezdětných zaměstnanců 13,5 procenta a u podnikatelů přes deset procent.

U všech sledovaných skupin domácností se zaměstnanci se snížily daňové odvody z příjmu z pracovní činnosti. Podle ministerstva k tomu mohly přispět i změny daňových zákonů. Odvody z příjmu se celkově zaměstnancům snížily o půl procentního bodu na 21,4 procenta koncem prvního čtvrtletí.

V České republice je podle ministerstva celkem 207 700 sociálně potřebných, což je o 23 100 méně než před rokem. Nejvíce, přes 49 tisíc, jich je v Moravskoslezském kraji. Následuje Ústecký kraj s 34 600 sociálně potřebnými. Ze dvou třetin přitom jde o domácnosti bez dětí.

Průměrná podpora v nezaměstnanosti se zvýšila o 278 korun na 4312 korun, v jednotlivých krajích se pohybovala mezi 4065 až 5511 Kč. Nejvyšší byla opět v Praze a Plzeňském kraji, naopak nejmenší ve Zlínském a Pardubickém kraji. Nezaměstnané ženy v průměru pobíraly téměř o pětinu méně než muži.

Celkový objem sociálních příjmů domácností dosáhl za první čtvrtletí téměř 90 miliard korun, což je meziročně o 6,2 miliardy korun více. Z toho na důchody stát vyplatil přes 65,3 miliardy korun a za poslední rok se tak objem vynaložených peněz zvýšil o 5,4 procenta.

V nárůstu výdajů na důchody se podle ministerstva projevila rostoucí výše penzí i počet důchodců. Zvyšuje se počet odchodů do řádného důchodu, stále více lidí však odchází i do invalidního důchodu a do předčasných důchodů, protože se jim ve vyšším věku nedaří najít práci. Průměrná penze se díky valorizaci zvýšila na 8145 korun.

Dávky nemocenského pojištění jsou druhou největší položkou sociálních příjmů. Stát vyplatil na těchto dávkách více než dříve, a to především kvůli růstu průměrné úrovně dávky a vyššímu počtu proplácených dnů v pracovní neschopnosti.

Celkové běžné příjmy českých domácností se ke konci prvního čtvrtletí meziročně zvýšily o téměř 31 miliard na 559 miliard korun. Na růstu se jednou pětinou podílely sociální dávky a zbytek tvořily převážně platy a další náhrady zaměstnancům. Po odečtení daní a pojištění zůstal domácnostem příjem asi 384 miliard korun.

Autor:Nejčtenější

Válka o prodavačky pokračuje. Nástupní mzda v Lidlu bude 28 tisíc

Nová prodejna v Berouně se otevře v následujících týdnech.

Diskonty Lidl v Česku zvýší od března nástupní mzdu pokladních a prodavaček na 28 tisíc korun, tedy o pětinu. V Praze a...

Fronty i na půl hodiny. Kaufland má málo pokladních, lidé si stěžují

(Ilustrační snímek)

V Kauflandu na pražském Bohdalci je 25 pokladen, v posledních dnech je však běžné, že fungují jen čtyři. Nakupujících...Diesely v Německu už nikdo nechce. Ceny ojetin srážejí čachry s emisemi

(Ilustrační snímek)

V Německu za poslední rok výrazně klesl prodej nových naftových aut, ceny těch ojetých šly znatelně dolů. Vývoj souvisí...

Prodávat kostku másla za 90 korun byla zlotřilost, říká majitel Madety

Předseda představenstva a generální ředitel Madeta a. s. Milan Teplý.

Majiteli českobudějovické Madety Milanu Teplému sice bude příští rok v březnu 70 let, ale podnik stále řídí pevnou...

Bílý prášek není z mléka. Místo sušené smetany si do kávy sypete chemii

Sypaná smetana do kávy

Lidé, kteří si do kávy sypou instantní smetanu, by se měli mít na pozoru. Coffee creamer, bělidlo do kávy, instantní...

Další z rubriky

Ministr vnitra odvolal šéfa České pošty Elkána, chybí mu prý vize

Martin Elkán, generální ředitel České pošty

Ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar odvolal ke konci února generálního ředitele České pošty Martina Elkána. Poště...

T-Mobil loni zvýšil tržby o dvě procenta, má šest milionů zákazníků

Ilustrační fotografie

Mobilní operátor T-Mobile má v současné době nejvíce zákazníků na trhu. Jejich počet loni stoupl o 128 tisíc na 6,176...

Válka o prodavačky pokračuje. Nástupní mzda v Lidlu bude 28 tisíc

Nová prodejna v Berouně se otevře v následujících týdnech.

Diskonty Lidl v Česku zvýší od března nástupní mzdu pokladních a prodavaček na 28 tisíc korun, tedy o pětinu. V Praze a...

Najdete na iDNES.cz