Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Města bez práce: lidé jezdí za prací, skláři se učí s počítačem

  13:53aktualizováno  13:53
Světlá nad Sázavou, Stříbro či Nový Bor. Tato města, stejně jako řadu dalších, stihl podobný osud: místní fabriky propustily většinu lidí a nezaměstnanost rázem vylétla na dvouciferné hodnoty. Někteří propuštění se snaží získat novou kvalifikaci, ti, co práci našli, za ní musí většinou dojíždět.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Velké starosti čekají v nejbližších měsících Stříbro na Tachovsku. Fabrika na výrobu kabelů, AEES Stříbro (dříve Alcoa Fujikura), stěhuje výrobu kabelových svazků pro automobilky do Rumunska a propouští přes pět stovek lidí.

Už na začátku roku přitom podnik opustila asi tisícovka zaměstnanců. Pro osmitisícové město to znamená citlivý zásah a radikální růst nezaměstnanosti, která se podle odhadů vyšplhá až na 22 procent.

srovnání

V okrese Tachov připadá na jedno volné místo asi třicet uchazečů. V okrese Praha-východ, kde je nezaměstnanost nejnižší, jsou to necelí tři uchazeči.

"Zaměstnanci závodu mají šanci na rekvalifikaci, se sehnáním pracovního místa je to horší," přiznává Jana Šimková z tachovského úřadu práce.

Příhraniční okres Tachov má totiž dlouhodobě nejvyšší nezaměstnanost v Plzeňském kraji. Práci teď většinou nenabízejí ani jiné firmy z průmyslových zón v regionu.

V regionu připadá na jedno volné místo zhruba třicet uchazečů. Pro srovnání: v okrese Praha-východ, kde je nejnižší nezaměstnanost v Česku, připadají na jedno volné pracovní místo necelí tři uchazeči.

Stříbrská firma zaměstnancům nabídla tučné odstupné, které dosáhne téměř sedminásobku průměrné mzdy. Stovky lidí už nabídku vedení přijaly.

Skláři se učí s počítačem

Problémy s vysokou nezaměstnaností trápí také Světlou nad Sázavou. Téměř pětina obyvatel sedmitisícového města pracovala řadu let v místních sklárnách Sklo Bohemia. Loni na podzim ale sklárny zkrachovaly a přes 1 200 lidí přišlo o práci. Míra nezaměstnanosti vystřelila z 5,5 procenta téměř na 19 procent. Podle starostky Lenky Arnotové se pád podniku drtivě podepsal na životě místních.

"Lidé pořád žili v nějakém očekávání, že se ve sklárnách obnoví provoz a oni budou mít znovu práci," říká starostka. "Spousta z nich cítila velkou odpovědnost k rodině a snažila se najít si práci i mimo Světlou, takže za prací dojíždějí. Zaměstnání takhle našlo asi 300 lidí."

Odchod dominantního zaměstnavatele trochu zmírnil nový majitel skláren, který dá práci asi 180 lidem. Část sklářů našla uplatnění v call centru marketingové firmy, které ve Světlé funguje několik měsíců.

Většina z nich už nedoufá, že se ještě někdy vrátí k oboru. Učí se proto novým dovednostem. "K 22. červenci evidujeme 227 rekvalifikovaných sklářů," říká Martin Kouřil z Úřadu práce ve Světlé nad Sázavou. Největší zájem je podle Kouřila o počítačové nebo svářečské kurzy, ženy se většinou rekvalifikují na pracovnice sociálních služeb.

Náklady na rekvalifikační programy hradí úřady práce buď z národních prostředků nebo prostřednictvím evropských sociálních fondů.

Z Boru za prací až do Prahy

Podobně jsou na tom také obyvatelé Nového Boru z Českolipska. Po krachu místních skláren se nezaměstnanost ztrojnásobila a řada lidí teď za prací dojíždí do Prahy či Liberce. "Snažíme se vytvářet místa v oblasti veřejně prospěšných prací, ale to problém vůbec neřeší," posteskl si místostarosta Nového Boru Stanislav Valdman.

Dobrou zprávou je, že od srpna se do práce vrátí 300 zaměstnanců místních skláren Egermann, které připravují po čtyřměsíční odstávce obnovení výroby.

Propuštění skláři si v tomto týdnu mohli alespoň trochu oddychnout. Od středy totiž na úřadu práce mohou žádat o úhradu ušlých mezd, což jim umožňuje novela insolvenčního zákona. Nárok mají na tři mzdy, bez výplaty přitom někteří byli i více než šest měsíců.

"Na všech místech, která Úřad práce pro podávání žádostí vyhradil, je neustále plno," popsal zájem sklářů Kouřil. O náhradu mzdy mohou žádat všichni bývalí zaměstnanci, náklady ve Světlé nad Sázavou by se měly vyšplhat na 100 milionů korun, Nový Bor bude potřebovat asi 90 milionů.Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Třináctiletého chlapce někdo udal inspekci. Prodával hot dogy bez licence

Ilustrační snímek

Zatímco ostatní kluci jezdí na kole a hrají fotbal, třináctiletý Jaequan Faulkner z amerického státu Minnesota ve...

Kde jsou peníze, které Musk slíbil? Jestli blafuje, porušuje zákony

Americký podnikatel a vynálezce Elon Musk při tiskové konferenci v Chicagu....

Uplynuly dva dny od tweetu Elona Muska o převedení Tesly do soukromých rukou a kolem jeho plánu stále panují...

Další z rubriky

Na mzdu zaměstnance sáhneme snáz, horší to je s podnikateli, říká exekutor

Exekuce

Co není zakázané, je dovolené. Způsobů, jakými se dlužníci vyhýbají exekucím je proto hned několik. Někteří natahují...

Sucho trápí české zemědělce, sklidí méně obilí. Řepky bude naopak více

Vinice lemovaná zlátnoucím obilím

Sklizeň obilí bude letos o 7,5 procenta nižší než loni, zemědělci ho sklidí 6,345 milionu tun. Vyplývá to z odhadu,...

Hospoda je lepší než Facebook. Obzvlášť na vesnici, říká „trenér“ výčepních

Václav Berka, starší obchodní sládek Plzeňského Prazdroje

„Hospoda je nejdůležitější sociální síť, Facebook je hned po ní,“ tvrdí Václav Berka, starší obchodní sládek Plzeňského...

Najdete na iDNES.cz