Města už vědí, jak vyjdou s rozpočtem

Střední Morava - Mírný optimismus. Tak se dá popsat situace v městských pokladnách před koncem roku, který byl pro jejich financování přelomový. Letos poprvé totiž do obecních pokladen tekly peníze podle nového zákona o rozpočtovém určení daní. Jen málokdo si před rokem při sestavování rozpočtu uměl představit, co to pro obce bude znamenat.

Necelé dva měsíce před koncem roku už města v kraji vědí, jestli v jejich rozpočtu zůstanou peníze navíc, nebo naopak hospodaření skončí v minusu. Zhodnotit, zda jsou na tom města ve srovnání s loňskem lépe, si zatím vedoucí finančních odborů netroufají.

"Zatím to vypadá spíš dobře, takže jestli do konce roku nepřijde nějaká celosvětová recese, tak se dá říci, že skončíme s mírným přebytkem. Například daň z příjmu fyzických osob se nám plní na 108 procent, což je lepší, než jsme čekali," řekl místostarosta Prostějova Pišťák. "Pokud se nestane něco nepředvídatelného, tak vyjdeme velmi dobře. Na konci října se nám příjem rozpočtu z daní plní na sto procent," tvrdí také Zdeněk Brož z šumperské radnice.

Ve většině měst se stejně jako v Prostějově a v Šumperku nad očekávání dobře naplňuje městská kasa daněmi z příjmů fyzických a právnických osob. To mimo jiné znamená, že podnikatelům se letos dařilo a živnostníci i firmy tak odváděli státu větší peníze. "Nám se daň z příjmů právnických osob naplnila na konci října už na sto čtrnáct procent," konstatovala například vedoucí finančního odboru na jesenické radnici Marie Fomiczewová.

Potíže však mají všechna města stejně jako státní pokladna s plněním daně z přidané hodnoty. "U nás se plní DPH jen na osmapadesát procent," řekl místostarosta Pišťák, a stejně jsou na tom všechna ostatní města. "Byli jsme víc pesimističtější, co se týče výběru daní, především DPH, než jaký byl předpoklad státu. Zdá se, že se nám naše odhady vyplatily," řekl vedoucí finančního odboru města Zábřeh Edvin Bullawa.

"Podobnou situaci jsme tak trochu předvídali, takže jsme starostům loni před tvorbou rozpočtu radili, aby nepostupovali přesně podle čísel, která dostali z ministerstva financí, jinak na konci roku nevyjdou," řekl vedoucí finančního referátu z olomouckého okresního úřadu Rudolf Hrubý. "Doporučili jsme jim, aby si nechali deseti až patnáctiprocentní rezervu. Teď se ukazuje, že ti, kteří to udělali, nebudou mít na konci roku problémy s rozpočtem," dodal.

Potíže však budou mít ve městech, která při sestavování letošního rozpočtu sdílela optimismus Ministerstva financí a zařídila se podle státem vydané metodiky. Na to zřejmě doplatí například ve Šternberku. "Jsme na tom spíš dost špatně. Výpadek v daních máme zatím pět až sedm milionů korun právě kvůli DPH a obávám se, že do konce roku se už schodek stihne dorovnat jen zčásti. Daně z příjmu fyzických osob sice přichází víc, než jsme čekali, ale to propad nesrovná," soudí vedoucí finančního odboru radnice Miluše Hudcová.

Radnice přitom podle ní nikdy předtím podobný problém neměla a hospodaření téměř vždycky končilo mírým přebytkem. "Teď jsme postupovali přesně podle údajů z ministerstva financí. Zdály se nám sice trochu moc nadhodnocené, takže jsme si nechali pětiprocentní rezervu, ale jak je vidět, bylo to příliš optimistické očekávání," řekla Miluše Hudcová a dodala: "Letos poprvé zřejmě nedosáhneme plánovaných příjmů z daní a nevyjdeme. Zatím ještě nevím, jak situaci město vyřeší."

,