Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Města v Plzeňském kraji zvýší nájemné

  13:29aktualizováno  13:29
Část lidí žijících bytech s regulovanou činží bude muset od ledna příštího roku platit víc. Radní v některých městech se už totiž rozhodli nájmy zvednout. Využijí přitom maximální možnosti dané vládou a zvýší nájemné zhruba o sedmnáct procent.
Rokycany, Domažlice a Tachov zvednou činže o 17 procent, Plzeň zatím čeká

Rokycany, Domažlice a Tachov zvednou činže o 17 procent, Plzeň zatím čeká | foto: MF DNES

Dražší bydlení budou mít od nového roku například v Rokycanech, v Tachově a v Domažlicích. Lidé v nájemních bytem tam například u bytu o 68 metrech čtverečních zaplatí asi o dvě stě korun měsíčně víc než dosud.

"Nájem vzroste na 19,73 korun za metr čtvereční, což je o 17,1 procenta víc. Zdražení se bude týkat více než tisícovky domácností," řekl starosta Rokycan Jan Baloun.

Také v Domažlicích už radní o zvýšení nájmu rozhodli. "Metr čtvereční v bytě první kategorie bude stát o 17 procent více. Nájem se zvýší 19,72 korun," uvedl místostarosta Jaroslav Bauer.

Podle jedné z obyvatelek Domažlic, která v bytě s regulovanou činží žije, pro ni nebude mít toto zdražení žádné velké následky. "Bydlím v bytě 4+1 a měsíčně platím i s energiemi kolem pěti tisíc korun, z toho čistý nájem kolem 1500 korun. Myslím si, že v porovnání s tím, jak vysoké nájmy platí lidé ve větších městech, jsme na tom ještě pořád dobře," uvedla.

Ve dvanáctitisícovém Tachově se zvýší činže z 16,24 korun za metr čtvereční na 19,72 korun. Týká se to asi šesti set bytů.

V Plzni zdražení odložili
V Plzni budou radní rozhodovat o případném zvyšování nájmů až poté, co město příští rok prodá přes osm set bytů. "Kdybychom od ledna zdražovali, vytvářeli bychom si jenom zbytečnou agendu. Dobíhá totiž ještě prodej řady bytů, takže v některých domech by se zdražil nájem jen na pár týdnů či měsíců," řekl náměstek primátora Petr Náhlík.

fotoVývoj cen bytů sledujte na
CENYBYTU.IDNES.CZ

V případě, že by se regulované nájemné zvyšovalo i v Plzni, také zde by radní pravděpodobně hlasovali pro největší možný nárůst. Před časem to řekl ekonomický náměstek primátora Vladimír Duchek, který se domnívá, že stát měl regulaci nájmů už dávno zcela zrušit.

Majitel několika nájemních bytů v Plzni Pavel Stelzer odhadl současnou přiměřenou tržní cenu nájemného v Plzni na 65 až 80 korun za metr čtvereční. Stelzer se přitom domnívá, že pokud v roce 2010 stát podle plánu zruší regulaci nájmů, nepřijde už cenový skok. "Někde by potom nájemné už růst ani nemuselo," sdělil Stelzer.

Města se bytů zbavují
Plzeň měla původně 23 500 bytů. Začala je prodávat v roce 1996 a ke konci roku jí zbude 6500 bytů. "Cílový stav je tři až čtyři tisíce bytů. Chceme si ponechat například bezbariérové byty," uvedl Náhlík.

Také Rokycany se chystají prodat stovky dalších bytů. Ponechají si jich zhruba pět set. Domažlice nyní vlastní 550 bytů, což je asi 60 procent z původního počtu. Další velký prodej už nechystají stejně jako Tachov, kde prodali od roku 1994 na 1500 bytů.

Autoři:


Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Další z rubriky

Fronty před úřadem. Stát začal přijímat žádosti o levné půjčky na bydlení

Stát půjčí mladým lidem na bydlení až 2 miliony korun s úrokem od 1 %

Mladé rodiny do 36 let mohou od středy žádat o státní půjčku až dva miliony korun na rekonstrukci nebo pořízení nového...

Česká ekonomika zbrzdila, meziroční růst klesl téměř o dva procentní body

Ilustrační snímek

Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí zpomalila meziroční růst na 2,3 procenta z 4,2 procenta v předchozím čtvrtletí....

Hospoda je lepší než Facebook. Obzvlášť na vesnici, říká „trenér“ výčepních

Václav Berka, starší obchodní sládek Plzeňského Prazdroje

„Hospoda je nejdůležitější sociální síť, Facebook je hned po ní,“ tvrdí Václav Berka, starší obchodní sládek Plzeňského...

Najdete na iDNES.cz