Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Města ve Zlínském kraji zdražují nájem bytů

  10:34aktualizováno  10:34
Některá města v kraji, například Vsetín a Zlín, využijí nedávno schváleného zákona a zvýší od příštího roku nájemné svých bytů. Naopak v Kroměříži o tomto kroku zatím neuvažují.
Někde nájemné vzroste, jinde nového zákona nevyužijí.

Někde nájemné vzroste, jinde nového zákona nevyužijí. | foto: MF DNES

Jednoznačně nejvíc z celého kraje zaplatí od příštího roku obyvatelé městských bytů ve Zlíně.

Například metr čtvereční bytu první kategorie bude stát více než pětadvacet korun. To je o šest korun více než dnes.

"Zvýšením nájemného získáme asi šest a půl milionu korun. Ty použijeme na opravy domů. Ani to ale nebude na všechny nutné rekonstrukce stačit. V dalších letech budou totiž nutné investice řádově ve stovkách milionů korun," uvedla Svatava Nováčková, náměstkyně primátora, která má bytovou problematiku ve své kompetenci.

Některých typů bytů se ale zdražení nedotkne. Jde například o stovky nových bytů v Podlesí nebo v ulici Slezské na Jižních Svazích, které město postavilo se státní dotací.

Radnice dnes registruje asi 3200 nájemníků v městských bytech. Za rok město vybere na nájemném asi 44 milionů. Většinu dá do oprav.

Vsetín zdraží nejvíc, byty jsou tam teď levné
Jednoznačně nejvíc - asi o pětadvacet procent - se od příštího roku zvednou nájmy městských bytů ve Vsetíně. Na základě nedávno schváleného zákona o tom už rozhodli zdejší radní.

Za metr čtvereční bytu první kategorie jeho uživatel zaplatí necelých jednadvacet korun, zatímco dnes jen mírně přes šestnáct.

"V rekonstruovaných městských bytech, jichž je většina, je však ekonomické nájemné. To je asi padesát až sedmdesát korun za metr čtvereční," uvedla mluvčí vsetínské radnice Eva Stejskalová.

Město Vsetín si z původních tří tisíc bytů, které vlastnilo na začátku devadesátých let, nechalo asi osm set. Zbytek prodalo. Na nájemném ročně vybere jedenáct milionů korun. To nestačí ani na nutné rekonstrukce bytových domů.

"Například oprava pavlačového domu, v němž je pětaosmdesát bytů, stála před čtyřmi lety více než dvacet milionů korun," připomněla Stejskalová.

V Hradišti uvažují o změně nájmu v roce 2010
Nájmy městských bytů v Uherském Hradišti patří společně se Zlínem k nejvyšším v celém kraji. Obyvatele 1161 bytu tak může těšit, že tamní radnice zdražovat od příštího roku nebude.

"Volné nájemné se bude měnit nejdříve v roce 2010. Při tom se bude zohledňovat kategorie a poloha bytu," řekla mluvčí uherskohradišťské radnice Petra Vaďurová Zemčíková.

fotoVývoj cen bytů sledujte na
CENYBYTU.IDNES.CZ

"Město Uherské Hradiště schválilo koncem roku 2005 koncepci bytové politiky. Chceme lidem umožnit bydlení přiměřené jejich potřebám a možnostem," říká místostarostka Uherského Hradiště Hana Doupovcová. Za metr čtvereční bytu první kategorie v centru Uherského Hradiště nájemník zaplatí necelých dvacet korun. Mimo centrum zhruba osmnáct korun.

Jediná Kroměříž zatím s nájmem městských bytů hýbat nebude. Metr čtvereční bytu první kategorie tam dnes stojí něco přes sedmnáct korun. "O změně neuvažujeme. Peníze na opravy bytových domů se v rozpočtu vždycky najdou," řekl mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna.

Autoři:Nejčtenější

Válka o prodavačky pokračuje. Nástupní mzda v Lidlu bude 28 tisíc

Nová prodejna v Berouně se otevře v následujících týdnech.

Diskonty Lidl v Česku zvýší od března nástupní mzdu pokladních a prodavaček na 28 tisíc korun, tedy o pětinu. V Praze a...

Fronty i na půl hodiny. Kaufland má málo pokladních, lidé si stěžují

(Ilustrační snímek)

V Kauflandu na pražském Bohdalci je 25 pokladen, v posledních dnech je však běžné, že fungují jen čtyři. Nakupujících...Diesely v Německu už nikdo nechce. Ceny ojetin srážejí čachry s emisemi

(Ilustrační snímek)

V Německu za poslední rok výrazně klesl prodej nových naftových aut, ceny těch ojetých šly znatelně dolů. Vývoj souvisí...

Prodávat kostku másla za 90 korun byla zlotřilost, říká majitel Madety

Předseda představenstva a generální ředitel Madeta a. s. Milan Teplý.

Majiteli českobudějovické Madety Milanu Teplému sice bude příští rok v březnu 70 let, ale podnik stále řídí pevnou...

Bílý prášek není z mléka. Místo sušené smetany si do kávy sypete chemii

Sypaná smetana do kávy

Lidé, kteří si do kávy sypou instantní smetanu, by se měli mít na pozoru. Coffee creamer, bělidlo do kávy, instantní...

Další z rubriky

Co Češi tolik nekupují. CD a DVD už jsou mrtvá i pro statistiky

CD - ilustrační foto

Statistici udělali pořádek ve spotřebním koši a vyhodili, co už Češi tolik nekupují. Přestali tak sledovat ceny...

Válka o prodavačky pokračuje. Nástupní mzda v Lidlu bude 28 tisíc

Nová prodejna v Berouně se otevře v následujících týdnech.

Diskonty Lidl v Česku zvýší od března nástupní mzdu pokladních a prodavaček na 28 tisíc korun, tedy o pětinu. V Praze a...

Rizikové půjčky vévodí českému úvěrovému trhu. Banky ztrácí podíl na trhu

(Ilustrační snímek)

Rizikovým způsobem si půjčuje peníze 28 procent Čechů. Dvě třetiny dlužníků si vzalo půjčku od nebankovních společností...

Najdete na iDNES.cz