Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Města ve Zlínském kraji zdražují nájem bytů

  10:34aktualizováno  10:34
Některá města v kraji, například Vsetín a Zlín, využijí nedávno schváleného zákona a zvýší od příštího roku nájemné svých bytů. Naopak v Kroměříži o tomto kroku zatím neuvažují.
Někde nájemné vzroste, jinde nového zákona nevyužijí.

Někde nájemné vzroste, jinde nového zákona nevyužijí. | foto: MF DNES

Jednoznačně nejvíc z celého kraje zaplatí od příštího roku obyvatelé městských bytů ve Zlíně.

Například metr čtvereční bytu první kategorie bude stát více než pětadvacet korun. To je o šest korun více než dnes.

"Zvýšením nájemného získáme asi šest a půl milionu korun. Ty použijeme na opravy domů. Ani to ale nebude na všechny nutné rekonstrukce stačit. V dalších letech budou totiž nutné investice řádově ve stovkách milionů korun," uvedla Svatava Nováčková, náměstkyně primátora, která má bytovou problematiku ve své kompetenci.

Některých typů bytů se ale zdražení nedotkne. Jde například o stovky nových bytů v Podlesí nebo v ulici Slezské na Jižních Svazích, které město postavilo se státní dotací.

Radnice dnes registruje asi 3200 nájemníků v městských bytech. Za rok město vybere na nájemném asi 44 milionů. Většinu dá do oprav.

Vsetín zdraží nejvíc, byty jsou tam teď levné
Jednoznačně nejvíc - asi o pětadvacet procent - se od příštího roku zvednou nájmy městských bytů ve Vsetíně. Na základě nedávno schváleného zákona o tom už rozhodli zdejší radní.

Za metr čtvereční bytu první kategorie jeho uživatel zaplatí necelých jednadvacet korun, zatímco dnes jen mírně přes šestnáct.

"V rekonstruovaných městských bytech, jichž je většina, je však ekonomické nájemné. To je asi padesát až sedmdesát korun za metr čtvereční," uvedla mluvčí vsetínské radnice Eva Stejskalová.

Město Vsetín si z původních tří tisíc bytů, které vlastnilo na začátku devadesátých let, nechalo asi osm set. Zbytek prodalo. Na nájemném ročně vybere jedenáct milionů korun. To nestačí ani na nutné rekonstrukce bytových domů.

"Například oprava pavlačového domu, v němž je pětaosmdesát bytů, stála před čtyřmi lety více než dvacet milionů korun," připomněla Stejskalová.

V Hradišti uvažují o změně nájmu v roce 2010
Nájmy městských bytů v Uherském Hradišti patří společně se Zlínem k nejvyšším v celém kraji. Obyvatele 1161 bytu tak může těšit, že tamní radnice zdražovat od příštího roku nebude.

"Volné nájemné se bude měnit nejdříve v roce 2010. Při tom se bude zohledňovat kategorie a poloha bytu," řekla mluvčí uherskohradišťské radnice Petra Vaďurová Zemčíková.

fotoVývoj cen bytů sledujte na
CENYBYTU.IDNES.CZ

"Město Uherské Hradiště schválilo koncem roku 2005 koncepci bytové politiky. Chceme lidem umožnit bydlení přiměřené jejich potřebám a možnostem," říká místostarostka Uherského Hradiště Hana Doupovcová. Za metr čtvereční bytu první kategorie v centru Uherského Hradiště nájemník zaplatí necelých dvacet korun. Mimo centrum zhruba osmnáct korun.

Jediná Kroměříž zatím s nájmem městských bytů hýbat nebude. Metr čtvereční bytu první kategorie tam dnes stojí něco přes sedmnáct korun. "O změně neuvažujeme. Peníze na opravy bytových domů se v rozpočtu vždycky najdou," řekl mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna.

Autoři: ,


Nejčtenější

Máma se synem zašpuntovali víno kondomem, nápad jim vydělává miliony

Balení vinných kondomů.

Jistě jste už někdy ztratili špunt od lahve a dumali, jak situaci vyřešit. Američanka Laura Bartlettová se svým synem...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Podnikatelka vydělala na „ženské viagře“. Investoři se mi smáli, vzpomíná

Cindy Eckertová stojí za vyvinutím léku na podporu ženského libida. Jeho účinky...

Založila společnost, prodala ji za miliardu dolarů a pak téměř zdarma získala zpět. Úspěch spoluzakladatelky Sprout...

Další z rubriky

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...

Skončila šéfka pozemkového úřadu Maradová

Svatava Maradová, ředitelka Státního pozemkového úřadu

Ústřední ředitelka Státního pozemkového úřadu Svatava Maradová po dohodě s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem...

Češi nevyužívají možnost péče o blízké. O ošetřovné požádalo jen 56 lidí

Ilustrační snímek

Česko má za sebou první měsíc s dlouhodobým ošetřovným, kdy se člověk může až na tři měsíce uvolnit z práce a pečovat o...

Najdete na iDNES.cz