Obce se snaží alespoň trochu ukrotit daňovou násobilku.

Obce se snaží alespoň trochu ukrotit daňovou násobilku. | foto: Profimedia.cz

Městům vadí, že budou muset zvýšit daň z nemovitosti

  • 179
Zvýšení daně z nemovitosti na dvojnásobek, ke kterému má dojít od začátku příštího roku, nedělá starostům měst vůbec radost. Jejich rozpočty sice dostanou více peněz, radnice si však naštvou svoje obyvatele a podnikatele, kterým mnohá města zvýšila daň výrazně už pro letošní rok.

Starostové teď poslancům místo díků za zvýšení daně z nemovitosti vzkazují: "Dali jste nám danajský dar." V desítkách měst totiž politici loni využili možnosti zvýšit daň, která jde zcela do místních rozpočtů, až na pětinásobek.

Sami říkají, že zdražili na maximální možnou míru, navíc v době před krizí. A když teď ministr financí Eduard Janota plošně daň zvýšil na dvojnásobek, z loňského pětinásobku může být desetinásobek. Dosud si přitom o dani z nemovitosti rozhodovali zastupitelé sami.

"Je to příjem města, město by o něm taky mělo rozhodovat," říká rezolutně primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal.

A spolu s dalšími starosty si stěžuje, že jim spíš ministerstvo mělo dovolit měnit výši daně podle jednotlivých míst v obci.

"Daníme rodinné domy stejně jako průmyslové objekty," stěžuje si starostka Sivic na Brněnsku Marie Kousalová.

Daň tam loni zvedli na čtyřnásobek, příští rok to tedy bude osminásobek původní sazby. Je možné, že zastupitelé takové navýšení zachovají.

"Lidé se bouřili, ale pochopili, že zdaněním průmyslových areálů obec vydělá," doplnila Kousalová.

Letos růst, za rok klid

Minimálně v krajských městech by nemělo k podobným extrémním nárůstům dojít. Politici totiž slibují, že pokud už daň zvýšili pro letošní rok, znovu neporoste. Nebo alespoň ne výrazně. Avizovali to například primátoři Ústí nad Labem a Hradce Králové, dvou krajských měst, která sazbu pro letošní rok zvedla na trojnásobek a příští rok by tedy byla daň šestinásobná. Zastupitelé mají na změnu čas do konce listopadu.

Podobně uvažují i další hlavy krajských měst. Například v Liberci daň letos vzrostla na dvojnásobek. Když tento nárůst politici zruší, zůstane sazba i příští rok přibližně stejná jako letos.

Výjimkou mezi krajskými městy, která loni zdražovala na dvojnásobek, by mohla být Jihlava. Zastupitelé tam chtějí o zachování stávající sazby jednat. Daň by tak vzrostla ve srovnání s rokem 2008 na čtyřnásobek.

"Uvidíme, jak se bude vyvíjet návrh rozpočtu, ještě je dost času," řekl primátor Vymazal.

Letos město na dani inkasuje 45 milionů korun, téměř dvojnásobné zvýšení (zdražení by se nedotklo jen zemědělské půdy) by výrazně pomohlo nasytit rozpočet, ze kterého ukrojila krize.

Naopak jisté dvojnásobné zdražení čeká obyvatele těch měst, která sazbu loni nezvýšila. Jde o Prahu, Brno, Ostravu, Plzeň, Olomouc, Zlín a České Budějovice. Sazby se tam srovnají s ostatními krajskými městy, která projdou kolotočem zvýšení a opětovného snížení daně. Výjimečně se musí majitelé domů a firem připravit na větší šok.

Například v Kroměříži dosud platila základní sazba, na jaře zastupitelé rozhodli, že ji ztrojnásobí. Po přijetí Janotova balíčku sice chtějí slevit, ale ve finále stále mohou lidé příští rok na složenkách najít až čtyřnásobek letošní sazby. V ideálním případě zastupitelé od zvýšení upustí a daň bude "jen" dvojnásobná.

"Nyní se nebráníme ani jedné variantě," nastínil starosta Kroměříže Miloš Malý.

Nejextrémnější nárůst čeká zřejmě Dukovany na Třebíčsku. Obyvatelé obce dostanou peníze zpět jako dotaci na opravu domů, vesnice si však nechá obří daň odvedenou místní jadernou elektrárnou.