Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mezi bohaté se derou i malé vesnice

  1:00aktualizováno  1:00
I malé obce mohou být bohaté. Miliardové majetky mají sice největší města jako Praha, Brno či Ostrava, ale v přepočtu na hlavu se dopředu vyšvihnou i menší obce. Nejmenší obcí s majetkem nad sto milionů korun je vesnička Boží Dar v Karlovarském kraji.
Boží Dar

Boží Dar - Boží Dar je nejbohatší obcí v České republice. | foto: Milan PeteleMF DNES

Na obyvatele tam v roce 2003 připadal majetek ve výši 1,1 milionu korun, jak vyplývá z údajů společnosti Aspekt, jež finanční údaje o obcích sbírá.

"Nechtěli jsme spoléhat na příjmy od státu, a tak jsme postupně nakupovali a majetek obce postupně narůstá," říká místostarosta Božího Daru Jaroslav Formánek.

Loni obec nakoupila lyžařské vleky na svých i cizích pozemcích, vybudovala čerpací stanici a rekonstruovala penziony.

Dnes se díky tomu těší největším příjmům z benzinky a hned poté z místního tržiště, které cíleně soustředila na jedno místo v obci. Kromě toho do obecní pokladny proudí i daňové příjmy a dotace od státu. Ty však kolísají.

Dotace od státu se nelíbí ani dalším. Před několika týdny Svaz měst a obcí vyzval ministerstvo financí, aby raději dalo obcím do rukou volné peníze. "Dnes je to tak, že někdy obce nedělají, co by potřebovaly, ale to, na co dosáhnou skrze dotace," říká za svaz starosta Úval u Prahy Ivan Černý.

Dotace a s nimi i peníze od státu lze získat jen po splnění daných podmínek a nejsou na všechno. "Třeba u oprav panelových domů jde minimálně o 150 bytů a na to malá obec nedosáhne," říká Černý.

Ministr Bohuslav Sobotka na nedávném setkání se starosty změny odmítl. Brzy podle něj půjdou téměř všechny peníze od státu jen jako doplněk k částkám z Bruselu.

Ekonomické zdraví obce však nezávisí jen na majetku a příjmech od státu, ale i na dluzích. Ministerstvo financí od loňského roku sleduje, které obce splácejí na úvěrech více než třetinu celkových příjmů, a těm posílá varovné dopisy.

Podle údajů společnosti Aspekt patřily v roce 2003 k nejzadluženějším hlavně nejmenší obce. Velká města mají sice miliardové dluhy, ale i velké příjmy a majetky. "Více než polovina obcí v Česku v roce 2003 nesplácela žádné dluhy," připomíná Petr Mach z firmy Aspekt.

Městečko, kde má každý práci 

Socialismem zpustošená krušnohorská obec Boží Dar začínala po roce 1990 od nuly. Dnes je nejbohatší obcí v republice. Na každého ze 178 obyvatel připadá obecní majetek za více než jeden a čtvrt milionu korun.

"Prvních čtyřicet tisíc korun jsme z dvousettisícového rozpočtu v roce 1990 vynaložili na opravu patnáct let rozbitých věžních hodin na radnici. Chtěli jsme, aby toto srdíčko obce svým bitím každou čtvrthodinku upozorňovalo, že se konečně začíná něco měnit," vzpomíná tehdejší i současný starosta Jan Horník.

Zatímco se okolní obce počátkem 90. let zbavovaly obecního majetku v privatizaci, Božídarští nemovitosti nakupovali. Po rekonstrukci z nich mají peníze za nájem.

Dnes má krušnohorská obec šedesátimilionový rozpočet a vlastní majetek za 235 milionů korun. Pokladnu ročně plní dvanáct až patnáct milionů korun z pronájmu obecní benzinové pumpy. Slušné příjmy na česko-německé hranici plynou z pronájmu prodejní haly.

Obci její dobrý obrázek pomáhá s dalšími investicemi. "Připravujeme nebo dokončujeme pětatřicet projektů za stovky milionů korun. Pro obec, která má majetek, je mnohem jednodušší získávat půjčky na rozvojové projekty. Máme čím ručit," říká starosta.

Městečko za 18 milionů rekonstruuje komunikace. V plánu je i sedačková lanovka na Klínovec za 60 milionů korun.

Zatímco někde na Karlovarsku je až třicetiprocentní nezaměstnanost, o lidi bez práce se v Božím Daru nezavadí. Naopak tam denně dojíždí z okolního Ostrova, Karlových Varů, Abetram a dalších míst téměř dvě stovky lidí.

"Oficiálně jsou v Božím Daru tři nezaměstnaní," uvedl mluvčí karlovarského úřadu práce Josef Rýdl. 

Starostu Horníka tato informace překvapila. Hned si naplánoval, že si zjistí na úřadu práce, jestli nejde o fingované nezaměstnané. Radnice o nikom bez práce neví.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Obce dostanou třikrát víc peněz. Na hřiště či silnici se přidá i těm malým

Na fotbalovém hřišti ve Větrném Jeníkově řádí krtci. Travnatou plochu rozryli...

Ministerstvo pro místní rozvoj rozdělí příští rok výrazně víc peněz na národních dotacích než letos. Především do...

Na točené zašlo méně lidí než loni. Pivo má zachránit svatý Václav

Nejtypičtější způsob čepování piva je „na hladinku“, kdy krémová pěna sahá...

Obliba baleného piva nadále stoupá, točené si naopak dopřeje stále méně lidí. Do hospod má zákazníky přilákat již šestý...

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Najdete na iDNES.cz