Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Reportáž skončila 9. 12. 2008 17:28

Mezinárodní finanční fórum Zlaté koruny: Svět ve finanční krizi

17:25
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, on-line přenos iDNES.cz z finančního fóra Zlaté koruny skončil. Videoreportáž z celé akce si můžete prohlédnout ZDE
17:22
"Přestože situace je zatím dobrá, rozhodně očekáváme zhoršení platební morálky v České republice," upozornil Laštovička. Důvodem jsou vedle zpřísněné úvěrové politiky českých bank i propad platební morálky v Německu, krize českého stavebnictví a také krize automobilového průmyslu.
17:16
"Hlavním problémem jsou velké firmy se špatným ratingem. To je oblast, kde můžete výrazně prodělat," řekl Laštovička.
17:13
Narostl význam rozvojových ekonomik, které zatím nejsou zasaženy, jako například Brazílie nebo Čína. Pro rok 2008 předpokládáme 30procentní nárůst ztrát z nezaplacených pohledávek. "Tato krize bude mít srovnatelné dopady na platební morálku jako minulá krize a nižší, než předchozí krize," sdělil Laštovička.
17:06
Radek Laštovička ze společnosti Coface Czech zhodnotí dopady krize na platební morálku.
16:53
"Regulace a kontroly by měly řešit především morální hazard," kritizoval Janeček situaci, kdy bankéř hraje hazardní hru, užívá si zisk a případnou ztrátu zaplatí daňový poplatník.
16:47
"Nepropadejme pesimismu. Navzdory výraznému zchudnutí je na tom svět z ekonomického hlediska mnohem lépe než například před 15 lety," konstatuje Janeček.
16:45
Celková ztráta na světových trzích od října 2007 přesahuje 20 bilionů dolarů. "A to počítám jenom akcie, při započtení nemovitostí by to bylo ještě víc," dodal Janeček. Pokles cen aktiv není jen účetní záležitost, upozornil vzápětí. "Skutečně je to ztráta. Reálné bohatství světa se asi drasticky nemění, mění se ale nejlepší odhad tohoto bohatství."
16:41
Volatilita trhů je extrémní, zhruba desetkrát větší než před dvěma lety, říká Janeček.
16:39
Pokles cen aktiv rozebere v přednášce Karel Janeček z RSJ Invest.
16:34
"Dnes de facto neseženete volný depozitní box v bankách, kam byste si mohli uložit hotovost," tvrdí Josef Beneš. Je to podle něj důkaz nedůvěry, kdy po odlivu peněz z fondů lidé drží raději hotové peníze.
16:33
Některé fondy v USA podle Beneše porušují své statuty, vyprodávají a přeměňují majetek na hotovost ve snaze ochránit klienty. "To bude mít regulatorní dopady," míní Beneš.
16:24
"U toho, co bylo nedávno vnímáno jako konzervativní investice, se dnes ukazuje, že vůbec konzervativní nebylo. Klienti na pokles najednou přehnaně negativně reagují," dodává Josef Beneš.
16:24
Beneš ukazuje graf, podle kterého objem peněz v podílových fondech klesl v listopadu někam ke 250 miliardám Kč, tedy zhruba k úrovni třetího čtvrtletí roku 2006. Koncem roku 2007 přitom v podílových fondech bylo přes 300 miliard korun.
16:22
"Lze říct, že finanční sektor ztratil přes noc důvěru, a to nejen u koncových investorů, kteří se ptají, jak je to možné. Ale dochází i ke ztrátě důvěry interní, tedy u partnerů, zprostředkovatelů, kteří denně čelí diskusím s klienty," pokračuje Beneš.
16:19
Akcent u bank je dáván na likviditu, méně na ziskovost. Úrokové sazby, které banky nabízí jsou vysoko nad třemi procenty, i když cíl u ČNB je pro příští rok hluboko pod třemi procenty, právě proto, že kladou důraz na likviditu, vysvětluje Beneš.
16:16
Po krátké přednášce přichází k pultíku Josef Beneš, předseda Asociace pro kapitálový trh.
16:00
Dotazy se stočily k pomoci, kterou americká vláda dává tamním bankám a automobilkám. "Poté, co poskytla stovky miliard finančnímu sektoru, by bylo dost obtížné nedat třicet miliard automobilkám, které zaměstnávají statisíce lidí. Ty firmy si ale nesou zátěž v podobě kontraktů dohodnutých odboráři a podporovaných managementem a dokud si toto nevyřeší, nebudou konkurenceschopné," odpověděl Luděk Niedermayer.
15:50
"Pokles cen na mnoha trzích nevytváří příležitost jen pro firmy, ale i pro lidi. Když se třeba ceny nemovitostí vydají dolů, čekají někteří, že mohou jít až na nulu a mohou propást vhodnou příležitost pro nákup," uvedl v následné diskusi Luděk Niedermayer.
15:48
Za řešení kurzových rizik považuje Pavel Mertlík stanovení brzkého termínu vstupu do eurozóny. Jako reálný vidí stále ještě 1. leden 2012.
15:46
Zrušení termínu pro vstup do eurozóny k 1. lednu 2010 bylo hrubou hospodářskopolitickou chybou, oznámil Mertlík. Dodal, že euro by českou ekonomiku ochránilo před krizí lépe než samostatná měna.
15:41
"Dopady finanční krize na Českou republiku by v příštích letech měly být méně drastické než na jiné země regionu mimo eurozónu," konstatoval Mertlík. Znovu ale připomněl, že v případě paniky vnímají investoři region jako celek a příliš mezi zeměmi nerozlišují.
15:37
Problémy Maďarska a Ukrajiny vedly k tomu, že se výrazně změnil pohled investorů na střední a východní Evropu. "Tyto země jsou možná někdy viděny v černějším světle, než jaká je realita," řekl Mertlík.
15:36
15:32
Na řadu přichází hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík, který byl v letech 1999-2001 také českým ministrem financí.
15:31
"Pozitivní je, že se země zatím nedaly na cestu protekcionismu, to by mohlo vyhlídky světové ekonomiky značně zhoršit," zhodnotil Luděk Niedermayer. "Nástup krize byl nečekaný, hloubka větší než očekávaná a konec zatím v nedohlednu. Ale konec světa to není," uzavřel svůj projev.
15:28
Zatím bych příliš nemluvil o deflační pasti, je ale zjevné, že na některých trzích dojde k výraznému poklesu cen, zmínil Niedermayer.
15:24
Evropa si nebude v této, jak se někdy říká, americké recesi stát dobře. EU je největší exportní ekonomika, vliv světového zpomalení bude velký. Evropští spotřebitelé navíc mívají blíže k depresi než ti američtí, i když k tomu nemají objektivní důvod. Navíc pokud vlády podpůrné balíčky přeženou, tak si založí na další budoucí problémy, vypočítává Niedermayer.
15:20
Extrémní rozdílnost názorů vlády a opozice na daňový systém je zdrojem nejistoty pro ekonomiku, upozornil Niedermayer. Důvody pro přijetí eura se postupně zvyšují, klíčová diskuse o přijetí eura je ale nahrazována ideologickými spory.
15:18
Naše ekonomika patří k těm nejméně křehkým z makroekonomického hlediska, říká Niedermayer. Naše ekonomika je ale podle něj oslabena prudkým posílením koruny, které nastalo už v první polovině roku, ještě před nástupem krize.