Mezinárodní telefonování přes internet je povoleno

  17:58aktualizováno  17:58
- Ministr dopravy a spojů Antonín Peltrám zamítl odvolání SPT Telecom proti rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu. Podle rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu telefonování do zahraničí přes internet neporušuje exkluzivitu SPT Telecom mezinárodní hovory. Oznámil to mluvčí SPT Petr Skokan. Službu Paegas Internet Call začala provozovat ve své síti Paegas v červenci loňského roku společnost Radiomobil.

Jak mluvčí SPT telecom dodal, firma trvá na tom, že internetová telefonie porušuje exkluzivitu Telecomu na mezinárodní hlasové služby, kterou má od státu garantovanou do konce roku 2000.

"Budeme na vzniklou situaci reagovat na základě tržních principů," uvedl Skokan s tím, že termín spuštění vlastní služby umožňující levné telefonování přes internet závisí na dokončení konkrétního projektu.

Službu internetové telefonie začal před rokem poskytovat mobilní operátor RadioMobil pod názvem Paegas Internet Call. Český telekomunikační úřad její poskytování letos v únoru zakázal pro chybějící licenci a začal prošetřovat možné porušení exkluzivity Telecomu.

Začátkem května úřad rozhodl, že služba výhradní postavení SPT Telecom neporušuje a SPT Telecom se krátce poté proti rozhodnutí odvolal na ministerstvo dopravy a spojů. V těchto dnech vydal generální pověření, které umožňuje poskytování tohoto druhu služeb všem operátorům.

RadioMobil se proto rozhodl službu ihned zprovoznit, konkrétně od 28.7. 1999 od 9:00. Podobný projekt má připravený i EuroTel pod názvem Net Call-55.

Volání prostřednictvím Paegas Internet Call vyjde pro minutový hovor po Evropě na 9,50 Kč bez DPH a do ostatních zemí na 12,90 Kč. Běžný hovor například do Německa ve špičce vyjde ze sítě Telecomu na 14,50 Kč za minutu, do USA pak na 23 Kč. Mezinárodní hovory EuroTelu by měly být do některých zemí až o 60 procent levnější.

Vedle mobilních operátorů nabízejících volání do zahraničí z mobilního přístroje přes tzv. internetovou bránu nabízí podobnou službu i některé další firmy. Například internetový provider Cesnet od podzimu umožňuje internetové hovory přes speciální software a počítačovou zvukovou kartu.

Autor:

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Protesty žlutých vest drtí ekonomiku Francie. Katastrofa, hlásí ministr

Příznivci hnutí žlutých vest po celé Francii znovu vyšli do ulic, při...

Pozitivní výhledy na růst francouzské ekonomiky začíná zahalovat kouř. Francouzská centrální banka v pondělí kvůli...

Další z rubriky

Zelení výrobci se poperou v aukcích, soláry však zůstanou mimo

Větrné elektrárny v Krušných horách.

Podíl elektrické energie vyrobené v „zelených“ elektrárnách se v Česku už téměř šest let nemění. Snaha o čistší výrobu...

Stejná léčba za jiné peníze. Fakultní nemocnice účtují víc než krajské

Nemocnice, značka

Lidé ve městech, kde jsou velké fakultní nemocnice patřící ministerstvu, dostávají v přepočtu na hlavu dražší péči než...

Nižší DPH i dotace na obnovu lesů. Stát představil plán boje s kůrovcem

V lesích kolem Jihlavy je poslední měsíce rušno (na snímku práce u Lesnova)....

Ministerstvo zemědělství představilo sérii kroků pro boj s kůrovcem. Očekává se další zhoršování kalamity i mimo...

Najdete na iDNES.cz