Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Splátková firma se zalekla, drahou půjčku na auto zlevnila

  4:01aktualizováno  4:01
Když se případ předražené půjčky na auto dostal před finančního arbitra, vrátila firma Essox část poplatků i úroků. Za chybný výpočet ceny půjčky dostal Essox nedávno pokutu od České obchodní inspekce, přesto tvrdí, že jsou jeho výpočty v pořádku.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Snížení poplatku ze 40 na 7,7 tisíce korun a pokles úrokové sazby z 11,67 na 8,67 procenta. Celková částka, kterou má zaplatit za půjčku, se snížila o sedmdesát tisíc. Toho se domohl klient M. S. na splátkové společnosti Essox, která mu v prosinci 2012 půjčila na auto v bazaru AAA Auto.

RPSN

Roční procentní sazba nákladů (RSPN) je číslo, které má spotřebiteli umožnit lépe vyhodnotit výhodnost nebo nevýhodnost poskytovaného úvěru. 

Udává procentuální podíl z dlužné částky, který musí spotřebitel zaplatit za jeden rok za splátky, správu a další výdaje spojené s čerpáním úvěru.

Zdroj: Wikipedie

Trvalo mu nějakou dobu, než si uvědomil, jak drahý úvěr si vzal. "Odněkud se vzal poplatek za zprostředkování úvěru 40 tisíc. Dále bylo chybně vypočtené RPSN," napsala MF DNES jeho manželka L.S. (manželé si nepřáli zveřejnit celé jméno, ale redakce ho zná). 

Loni v dubnu tedy po konzultaci s právníkem vyzval M. S. Essox k nápravě. Rozporoval výši poplatku a způsob jeho započtení do ceny půjčky.

"Dostal zamítavý dopis, a tak jsme během května 2013 začali řízení u finančního arbitra a také zaslali dopis na Českou obchodní inspekci," popisuje L. S. Finanční arbitr v září vyzval Essox k podání vysvětlení. V návaznosti na to přišel M. S. od splátkové firmy dopis, že se chce dohodnout. "Essox moc stál o stažení našeho případu od finančního arbitra, a tak přistoupil na vše, co jsme požadovali. A to na snížení poplatku i úroků," říká L. S.

V původní smlouvě byl použit stejný výpočet ceny půjčky (udávaný jako ukazatel RPSN), za který Essox dostal nedávno vysokou pokutu od České obchodní inspekce (ČOI). Zákon navíc jako trest za chybu v RPSN ukládá úvěrářům povinnost vrátit všechny poplatky a přeúročit celou půjčku tzv. diskontní sazbou ČNB platnou v době uzavření smlouvy. 

Tato sazba v posledních letech nepřesáhla 0,25 procenta. Přeúročením půjčky se tedy měsíční splátka výrazně sníží. Úroky u podobných úvěrů se totiž běžně pohybují mezi 10 a 20 procenty. Manželé S. by se tedy mohli domáhat vrácení dalších peněz. "Neoficiálně jsme byli finančním arbitrem povzbuzováni k pokračování, ale nechtěli jsme se pouštět do soudního sporu," vysvětluje L. S., která se živí vymáháním pohledávek a se soudy má své zkušenosti. 

Essox chyby popírá

Manželé tedy podepsali dodatek ke smlouvě, který jim Essox navrhl. V něm firma mimo jiné požaduje, aby klient do 10 dnů od podpisu dodatku podal k finančnímu arbitrovi návrh na zastavení řízení. To také M. S. udělal. Essox i přesto, že se nakonec vzdal práva na odvolání a nechal si dát od ČOI pokutu, stále trvá na tom, že RPSN ve smlouvách je v souladu se zákonem. 

Bezpečné půjčky

Ve srovnávači finančních produktů Finmarket.cz si můžete porovnat půjčku podle RPSN i podle toho, zda je vedena zdarma 

Jeho mluvčí Miroslav Beneš odmítl, že by kdy došlo k revizím klientských smluv a souvisejícím kompenzacím z důvodu špatně vypočítané RPSN. Když jej redakce konfrontovala se zmíněnou kauzou, Beneš odpověděl, že nemůže komentovat konkrétní případy. Nicméně přiznal, že obecně "v ojedinělých a oprávněných případech je možné uzavřít s klientem v průběhu trvání smlouvy dohodu o nových podmínkách financování. Jde o jednotky případů ročně."

Na pokutu Essoxu upozornila MF DNES před několika dny. Redakce také ve spolupráci s oslovenými odborníky přinesla informaci, že podobnou metodiku stanovení RPSN má ve smlouvách i Home Credit. Krajský ředitel východočeské ČOI Jiří Pěkný pak pojmenoval další splátkovou firmu - GE Money Auto.

Články MF DNES inspirovaly L.S. k přepočítání dodatku ke smlouvě s Essoxem. Zjištěním byla překvapená. Má za to, že jsou v něm opět chyby. Znovu tedy podala u finančního arbitra návrh na zahájení řízení a upozornila Essox, že bude požadovat vrácení zbytku poplatku a přeúročení úvěru diskontní sazbou ČNB.

Autor:


Nejčtenější

Řetězce zveřejnily, kolik platí pokladním, a stejně o ně mají nouzi

pokladní, ilustrační snímek

Výše průměrné mzdy, kterou platí řetězce prodavačům a pokladním, byla donedávna tabu. Předloni ji začal zveřejňovat...

Jak jedí chudé rodiny? Před výplatou o chlebu, po ní pizza a ovoce

Krajíce natřete hořčicí a domácí majonézou, navrch rozdrobte čedar.

Na jídlo a potřeby pro chudé může Česko čerpat 700 milionů korun z Fondu evropské pomoci nejchudším osobám. Většina...„Levná“ pracovní síla není levná. Rumuni v Česku vydělávají víc než Češi

Ilustrační snímek

Občané Rumunska, kteří pracují v České republice, mají vyšší průměrnou mzdu než zaměstnanci s českým občanstvím. V...

Japonská společnost se omluvila za zaměstnance, protahoval si pauzu na oběd

Fast food, Japonsko

Japonská městská vodárenská společnost se na tiskové konferenci pro média omluvila za to, že jeden z jejích zaměstnanců...

Návrh rozpočtu EU je pro Česko naprosto nepřijatelný, tvrdí Babiš

Premiér Andrej Babiš (4.6.2018)

Návrh rozpočtu Evropské unie na příští programovací období je pro českou vládu podle premiéra Andreje Babiše (ANO)...

Další z rubriky

Kofola chce oživit a vrátit na výsluní slovenskou minerálku Kláštorná

Ilustrační snímek

Nápojářská skupina Kofola kupuje slovenského výrobce minerální vody Kláštorná. Značku chce oživit a vrátit na výsluní....

My Češi umíme vyrobit nejlepší ležák na světě, říká šéf Budvaru

Ředitel Budějovického Budvaru Petr Dvořák

Budějovický Budvar je spící Růženka s velkým potenciálem, věří ředitel Petr Dvořák. „Když se z českého ležáku podaří...

Sladkou dřinu včelařů na farmě roku nenaruší ani desítky žihadel

Práce v kombinéze je v tomhle počasí dost náročná. Ale věřte tomu, že si oblek...

Když začal Petr Cihlář včelařit, schytal zezadu do hlavy žihadlo a dva dny neviděl na obě oči. To ho však neodradilo....

Najdete na iDNES.cz