Splátková firma se zalekla, drahou půjčku na auto zlevnila

  4:01aktualizováno  4:01
Když se případ předražené půjčky na auto dostal před finančního arbitra, vrátila firma Essox část poplatků i úroků. Za chybný výpočet ceny půjčky dostal Essox nedávno pokutu od České obchodní inspekce, přesto tvrdí, že jsou jeho výpočty v pořádku.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Snížení poplatku ze 40 na 7,7 tisíce korun a pokles úrokové sazby z 11,67 na 8,67 procenta. Celková částka, kterou má zaplatit za půjčku, se snížila o sedmdesát tisíc. Toho se domohl klient M. S. na splátkové společnosti Essox, která mu v prosinci 2012 půjčila na auto v bazaru AAA Auto.

RPSN

Roční procentní sazba nákladů (RSPN) je číslo, které má spotřebiteli umožnit lépe vyhodnotit výhodnost nebo nevýhodnost poskytovaného úvěru. 

Udává procentuální podíl z dlužné částky, který musí spotřebitel zaplatit za jeden rok za splátky, správu a další výdaje spojené s čerpáním úvěru.

Zdroj: Wikipedie

Trvalo mu nějakou dobu, než si uvědomil, jak drahý úvěr si vzal. "Odněkud se vzal poplatek za zprostředkování úvěru 40 tisíc. Dále bylo chybně vypočtené RPSN," napsala MF DNES jeho manželka L.S. (manželé si nepřáli zveřejnit celé jméno, ale redakce ho zná). 

Loni v dubnu tedy po konzultaci s právníkem vyzval M. S. Essox k nápravě. Rozporoval výši poplatku a způsob jeho započtení do ceny půjčky.

"Dostal zamítavý dopis, a tak jsme během května 2013 začali řízení u finančního arbitra a také zaslali dopis na Českou obchodní inspekci," popisuje L. S. Finanční arbitr v září vyzval Essox k podání vysvětlení. V návaznosti na to přišel M. S. od splátkové firmy dopis, že se chce dohodnout. "Essox moc stál o stažení našeho případu od finančního arbitra, a tak přistoupil na vše, co jsme požadovali. A to na snížení poplatku i úroků," říká L. S.

V původní smlouvě byl použit stejný výpočet ceny půjčky (udávaný jako ukazatel RPSN), za který Essox dostal nedávno vysokou pokutu od České obchodní inspekce (ČOI). Zákon navíc jako trest za chybu v RPSN ukládá úvěrářům povinnost vrátit všechny poplatky a přeúročit celou půjčku tzv. diskontní sazbou ČNB platnou v době uzavření smlouvy. 

Tato sazba v posledních letech nepřesáhla 0,25 procenta. Přeúročením půjčky se tedy měsíční splátka výrazně sníží. Úroky u podobných úvěrů se totiž běžně pohybují mezi 10 a 20 procenty. Manželé S. by se tedy mohli domáhat vrácení dalších peněz. "Neoficiálně jsme byli finančním arbitrem povzbuzováni k pokračování, ale nechtěli jsme se pouštět do soudního sporu," vysvětluje L. S., která se živí vymáháním pohledávek a se soudy má své zkušenosti. 

Essox chyby popírá

Manželé tedy podepsali dodatek ke smlouvě, který jim Essox navrhl. V něm firma mimo jiné požaduje, aby klient do 10 dnů od podpisu dodatku podal k finančnímu arbitrovi návrh na zastavení řízení. To také M. S. udělal. Essox i přesto, že se nakonec vzdal práva na odvolání a nechal si dát od ČOI pokutu, stále trvá na tom, že RPSN ve smlouvách je v souladu se zákonem. 

Bezpečné půjčky

Ve srovnávači finančních produktů Finmarket.cz si můžete porovnat půjčku podle RPSN i podle toho, zda je vedena zdarma 

Jeho mluvčí Miroslav Beneš odmítl, že by kdy došlo k revizím klientských smluv a souvisejícím kompenzacím z důvodu špatně vypočítané RPSN. Když jej redakce konfrontovala se zmíněnou kauzou, Beneš odpověděl, že nemůže komentovat konkrétní případy. Nicméně přiznal, že obecně "v ojedinělých a oprávněných případech je možné uzavřít s klientem v průběhu trvání smlouvy dohodu o nových podmínkách financování. Jde o jednotky případů ročně."

Na pokutu Essoxu upozornila MF DNES před několika dny. Redakce také ve spolupráci s oslovenými odborníky přinesla informaci, že podobnou metodiku stanovení RPSN má ve smlouvách i Home Credit. Krajský ředitel východočeské ČOI Jiří Pěkný pak pojmenoval další splátkovou firmu - GE Money Auto.

Články MF DNES inspirovaly L.S. k přepočítání dodatku ke smlouvě s Essoxem. Zjištěním byla překvapená. Má za to, že jsou v něm opět chyby. Znovu tedy podala u finančního arbitra návrh na zahájení řízení a upozornila Essox, že bude požadovat vrácení zbytku poplatku a přeúročení úvěru diskontní sazbou ČNB.

Autor:


Nejčtenější

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Mileniálové všech zemí, spojte se. Mladá generace se odvrací od kapitalismu

Socha Karla Marxe v německém Trieru

Popularita kapitalismu mezi mladými Američany klesá. Přibližně polovina z nich by raději žila v socialistické zemi,...

Další z rubriky

OBRAZEM: Delfín, Tesla Colours i T3. NTM ukazuje sto let českého průmyslu

Výstava Made in Czechoslovakia byla zahájena v Praze 18. 10. 2018. Na...

Od čtvrtka se v Národním technickém muzeu můžete podívat na exponáty výstavy Made in Czechoslovakia aneb průmysl, který...

Zůstane huť bez proudu? Ústup Mittalu z Ostravy připomíná taktiku spálené země

Pohled na závod ArcelorMittal v Ostravě-Kunčicích.

Pozvolné odpoutávání společnosti ArcelorMittal od ostravské hutě připomíná ty nejdrsnější pohádky bratří Grimmů, kde se...

Zemanův expertní tým podpořil jadernou energetiku i prolomení limitů těžby

Tři zaniklé vsi nemívaly veliké kostely, jen malé kaple, jež patřily pod...

Poradní tým prezidenta Miloše Zemana v sobotu podpořil jadernou energetiku a její další rozvoj. Ve výrobě elektřiny...Najdete na iDNES.cz