Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

MF: Na důchod začali spořit i mladší

  12:28aktualizováno  12:28
Lidé se stávají zodpovědnějšími. Alespoň pokud se týká přístupu k vlastní penzi. Vyplývá to ze zprávy ministerstva financí, podle které od ledna stoupl o dvě stě tisíc počet těch, kteří si ukládají peníze formou penzijního připojištění. Celkem si na důchod spoří 3 137 287 Čechů, uvedlo ministerstvo.

Důchodci, senioři, penze - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Více než polovině nových klientů je navíc méně než čtyřicet let, což je pro další rozvoj penzijního připojištění v Česku dobrá zpráva," komentoval poslední statistiky náměstek ministra Tomáš Prouza.

Češi si ale pořád spoří poměrně nízké částky, většinou jen pár stovek. "Průměrný příspěvek účastníka, na který bylo požádáno o státní příspěvek, zůstal na úrovni konce roku 2004, tedy na 379 Kč," uvedlo ministerstvo v tiskovém sdělení.

Třetina lidí si ukládá pět až šest set korun. Ti jednak čerpají státní podporu v plné výši, navíc dostanou daňovou úsporu. Závratnou penzi ale čekat nemohou. Pětistovka měsíčně totiž dnešnímu čtyřicátníkovi přinese rentu zhruba 1 000 až 1 500 korun.

"Maximální daňovou úlevu čerpá pouze 5,6 procenta klientů s příspěvky 1500 korun měsíčně, penzijní fondy proto mají dostatek prostoru pro motivaci svých klientů navyšovat příspěvky," komentoval Prouza.

V Česku se už několik měsíců mluví o nutnosti reformy penzijního systému, ale na konkrétních krocích se politici zatím domluvit nedokázali. Tým ekonoma Vladimíra Bezděka začal už loni zkoumat jednotlivé varianty reformy, zatím ale došel zejména k tomu, že reforma je nezbytná. - více zde

Jedním z pokusů, který má důchodovému systému pomoci, je zapojení zaměstnavatelů. Právě příspěvky zaměstnancům jsou totiž velmi často podstatným impulsem, proč se Češi rozhodnou pro penzijní připojištění namísto jiných, třeba výnosnějších možností.

Zaměstnavatel ale nepřispívá každému. V letošním prvním pololetí bylo takových klientů téměř 875 tisíc, tedy zhruba třetina. Jejich počet nicméně ve srovnání s loňskem vzrostl, stejně jako příspěvek, který firmy svým pracovníkům platí. Podniky přispívají dokonce průměrně více než samotní klienti, a to 476 korunami. Vláda už v únoru avizovala, že se bude snažit o větší spoluúčast firem. - více zde

"Zapojení zaměstnavatelů je potřeba dále posílit tak, aby se z penzijního připojištění stal skutečný třetí pilíř penzijního systému schopný významněji přispět k celkovému důchodu," uzavřel Prouza.

Autoři: ,Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...

Další z rubriky

Ceny starších bytů v panelácích narazily na strop. Avšak jen na chvíli

(ilustrační snímek)

Ceny starších bytů narazily na některých místech Česka v závěru loňského roku na strop. Podle dat Českého statistického...

Voda na severu v rukou obcí? Bude to stát 2 miliardy a Veolia zůstane

(ilustrační snímek)

Měl to být přesun hospodaření s vodou od francouzské Veolie zpátky pod kontrolu českých měst a obcí. Jenže není to tak...

Otevírací doba obchodů o svátcích

(Ilustrační snímek)

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě nařizuje, že obchody s plochou nad 200 m² musí mít zavřeno...

Najdete na iDNES.cz