Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: KrajemUhlí.cz

Bloomberg bojuje proti uhlí. Zavírá spalovny v USA a nově míří do Evropy

  • 55
Bývalý starosta New Yorku a zvláštní vyslanec OSN pro změnu klimatu Michael Bloomberg dokázal během šesti let uzavřít více než polovinu národních uhelných elektráren v USA. Nyní se chce zaměřit na Evropu a pak na zbytek světa.

Bloomberg, jehož iniciativa se snaží snížit hrozbu globálního oteplování, ke kterému uhlí přispívá, financuje kampaň proti spalování uhlí v USA už od roku 2010. Během té doby utratil 164 milionů dolarů.

Největší lodě světa budou plout na LNG, věří významný námořní přepravce

Ve čtvrtek bývalý starosta New Yorku představil plán rozvoje programu pro Evropu a zbytek světa, do kterého investuje 50 milionů dolarů. Peníze budou podporovat kampaně na místní úrovni, výzkum vlivů uhlí na zdraví a právní kroky proti uhelným závodům, které porušují limity znečištění.

Spalování uhlí stále představuje asi 20 procent všech emisí uhlíku v Evropské unii, přičemž zdaleka největšími znečišťovateli jsou naší sousedé - Německo a Polsko. Bloombergova iniciativa usiluje o urychlení postupného vyřazování spaloven uhlí a jejich nahrazování alternativními zdroji energie.

Británie už začala

Pokud jsou v tomto směru zavedena správná opatření, počet spaloven uhlí rychle klesá. Zdárným příkladem je například Velká Británie. Až do nedávné doby bylo Spojené království třetím největším evropským znečišťovatelem. Elektřina z uhlí pokrývala až 40 procent státní spotřeby. Během pěti let toto číslo kleslo na 2 procenta. 

Uhelná elektrárna Drax je největší britskou elektrárnou. Má kapacitu 3960 MW -...
Chladící věže kdysi uhelné elektrárny Drax ve Velké Británii.

Největší britská uhelná elektrárna Drax se svými dvanácti chladicími věžemi už spaluje z většiny jen biomasu.

V Německu uhelné emise klesají mnohem pomaleji. Pokrokem bylo úterní hlasování města Mnichov, které se rozhodlo, že své uhelné elektrárny uzavře o 13 let dříve, než původně plánovalo. Bloomberg se zúčastní globálního summitu o klimatických změnách v německém Bonnu, kde vede skupinu států, měst a podniků, které se k akci zavázaly v USA, a to i navzdory opozici prezidenta Donalda Trumpa.

„Uhlí je největší znečišťovatel, který má zásadní vliv na změnu klimatu,“ zopakoval Bloomberg pro deník Guardian a dodal, že pociťuje rostoucí znepokojení nad znečištěným ovzduším, které každoročně způsobuje miliony předčasných úmrtí na celém světě. „Pokud žijete vedle uhlíkové elektrárny, vaše délka života se zkrátí ještě výrazněji. Naše iniciativa pomůže urychlit pokrok a zachránit mnoho životů,“ řekl Bloomberg.

Pohled na rozestavěnou elektrárnu Moorburg
Nové bloky uhelné elektrárny Neurath v provozu.

V Německu mají uhelné elektrárny stále své pevné místo. Vlevo pohled na elektrárnu Moorburg, vpravo nové bloky uhelné elektrárny Neurath.

Bloomberg tvrdí, že masové uzavření uhelných továren v USA nebylo výsledkem vládních kroků, ale iniciativy občanské společnosti, která argumentovala levnějšími alternativami. „Někdy vás prostě nakopne, když soused řekne, že už to dál nechce dýchat,“ vysvětlil Bloomberg důvod své činnosti.

Válka proti uhlí začala

V říjnu Bloomberg vzkázal: „Válka proti uhlí byla zahájena a je vedena komunitami, které jsou unavené dýcháním znečištěného vzduchu a pitím špinavé vody, když jsou k dispozici levnější a čistější alternativy. 

Finanční prostředky ve výši 50 milionů dolarů bude spravovat Evropská nadace pro klima, kterou vede Laurence Tubianaová. Ta byla francouzskou velvyslankyní pro změnu klimatu v době, kdy byla v roce 2015 podepsaná dohoda v Paříži. „Evropa stále výrazně spoléhá na výrobu elektřiny z uhlí, přitom tempo rozvoje levných obnovitelných zdrojů energie nabízí jiné, mnohem lepší příležitosti. Společně s Bloomberg Philanthropies můžeme pomoci změnit historii a udělat Evropu čistší, zdravější a zajistit prosperující budoucnost našim dětem,“ uvedla.

Vítr sfoukl uhlí. Obnovitelné zdroje začínají být výkonnější

Britská ministryně pro změnu klimatu Claire Perryová novou iniciativu uvítala: „Spojené království bylo jednou z prvních zemí světa, která se zavázala k postupnému ukončení výroby energie z uhelných elektráren do roku 2025, a povzbuzujeme ostatní národy, aby nás následovaly. Snížení celkové spotřeby uhlí je zásadní součástí dosažení našich cílů v oblasti klimatu,“ sdělila Perryová.

Jonathan Marshall z britské energetické a klimatické zpravodajské služby dodal, že boj proti uhlí v celé Evropě je nezbytný, ale stále existují i země, které v tomto směru zaostávají - Německo, Polsko a Turecko.

Směr Asie

Bloomberg nyní hledá partnera, který by mu pomohl prosadit kampaň proti uhlí v Asii, kde se spaluje ohromné množství uhlí a tamní uhelný průmysl stále doufá, že by mohl expandovat. Odmítl argumenty, že uhelné elektrárny jsou nejrychlejším a nejhospodárnějším způsobem, jak zajistit elektřinu milionům lidí po celém světě, kteří ji nemají. „Nejedná se ani o nejlevnější, ani o nejrychlejší způsob. Kolik lidí tím ještě zabijeme?“ ptá se Bloomberg.

Z čeho se vyrábí elektřina v zemích OECD