Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Michlovský: Víno není doménou smetánky

  7:00aktualizováno  7:00
Když mají ve Svazu vinařů říct, kdo z jejich branže se prosadil v byznysu, nezaváhají: "Vinař a šlechtitel z Rakvic Miloš Michlovský." Jako řada podnikatelů ve vinařství i Michlovský začínal od píky. On sám říká, že dobrá vína nemusí být vždy ta nejdražší.
Vinař Miloš Michlovský

Vinař Miloš Michlovský | foto: Monika TomáškováMF DNES

"Navazovat jsem na co měl, protože před rokem 1989 se doma trochu vinařilo. Nebylo to ale nic velkého. Dvacet až třicet arů vinic a roční produkce pět až deset tisíc litrů vína," popisuje.

Dnes prodá milion lahví vína ročně, má obrat sto milionů korun a své vinice má třeba i v jihoamerickém Chile. "Dohromady pět a půl hektaru," říká.

Michlovský začal svůj vinařský byznys budovat po revoluci. Zlomem bylo, když v roce 1994 získal šlechtitelskou stanici v Perné. Skoupil restituční nároky od lidí a na vinohrady, které v Perné získal, přesunul svůj šlechtitelský projekt, na němž pracoval jako odborník a pedagog Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity.

Produkci vína rok od roku zvyšoval. "V roce 1992 to bylo padesát tisíc litrů, pak jsme se rychle dostali na třicet pět vagonů. A když jsme to dotáhli na půl milionu litrů, začali jsme uvažovat, že půjdeme do lahví," vrací se do poloviny devadesátých let, kdy své víno začal prvně stáčet.

I levné víno může být dobré

Pak Miloš Michlovský udělal krok, ke kterému se mnozí vinaři neodhodlali. Anebo se tak daleko nedostali. Začal ve velkém dodávat své víno do sítě supermarketů a hypermarketů. Při otázce, jestli si tím nepokazil značku, se hned rozohní.

"Zeptejte se těch lidí, kteří to kritizují, kde kupují sýr a salám. V supermarketu. Když chcete prodat ročně milion lahví, jinak to nejde," rozkládá a začne přidávat další argumenty. Třeba že i levné víno může být opravdu velmi dobré anebo že víno je zdravé, a mělo by být tudíž dostupné všem.

"Víno není doména smetánky. Nemělo by to být tak, že dobrá vína si budou moci koupit jen ti, kdo na to mají," zdůrazňuje. Stejně zaujatě vykládá Miloš Michlovský o tom, jak i při vysokém objemu produkce svého vína dbá na jeho kvalitu.

"Od vykvašení po nalití do lahve koštuju každé víno asi osmadvacetkrát. Kvalita je to hlavní. A já svá vína znám velice dobře," říká. "Však také ve střední Evropě není vinařská výstava, kde bychom nebodovali," dodává.

Ilustrovat jeho zaujetí pro kvalitu může i skutečnost, že v novém výrobním areálu za 120 milionů korun, který vybudoval v Rakvicích, mají vinné sklady už tři roky klimatizaci, zatímco kanceláře ji dostaly teprve letos na jaře.

Cítí se Miloš Michlovský velkým podnikatelem? "Kdybych chtěl být velkým podnikatelem, asi nejsem vinařem," odpovídá prozaicky.

Vinařství je podle něj až furiantstvím. "Alespoň u nás to funguje tak, že každý vinař se snaží, aby jeho víno bylo co nejlepší. Radši ztratí na zisku, než aby přišlo k újmě jeho vinařské já," míní Michlovský.

Autoři:


Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Vetešnictví skomírají, ale po některých věcech je stále sháňka

Známé vetešnictví na Újezdě zavírá.

Po revoluci se s vetešníky roztrhl pytel. Poměrně jednoduchý byznys lákal podnikatele na lehce vydělané peníze. Tento...

Obří létající „velryba“ od Airbusu má za sebou první zkušební let

Nový airbus Beluga XL poprvé vzlétl z letiště v Toulouse

Vysokokapacitní nákladní letoun Airbus Beluga XL ve čtvrtek poprvé vzlétl. Obrovský stroj, který svým vzhledem nápadně...

Další z rubriky

Sklárna ve slovácké Květné kvůli ruskému trhu propustí desítky lidí

Den otevřených dveří ve sklárně v Květné na Uherskohradišťsku (21. 7. 2018)

Sklárna v Květné na Uherskohradišťsku propustí v nejbližších týdnech desítky zaměstnanců. Nemá totiž dost zakázek na...

Firmy dopřávají lidem kvalitnější pracovní pomůcky, hlídají ale plýtvání

Ilustrační snímek

Nízká nezaměstnanost nahrává firmám vyrábějícím pracovní oblečení, boty a ochranné pomůcky. Zhruba šestimiliardový trh...

Každý Čech dluží 161 500 korun. Stát musí splatit celkem 1,714 bilionu

Trezory do banky přibyly až později, o čemž svědčí mj. i to, že firma A. Ippen...

Státní dluh v pololetí vzrostl proti konci roku 2017 o zhruba 89 miliard korun na 1,714 bilionu korun. Za růstem dluhu...

Najdete na iDNES.cz