Microsoft se s americkou vládou nedohodl

- Jednání mezi americkou vládou a softwarovou společností Microsoft o urovnání sporu mimosoudní cestou, skončilo v noci na neděli kolapsem. "S politováním musím oznámit konec mých snah urovnat případ Microsoft," sdělil nejvyšší soudce amerického odvolacího soudu Richard Posner. Šetření podle něj nepřineslo žádné výsledky, protože rozpory mezi oběma účastníky sporu jsou příliš hluboké na tom, aby je bylo možné vyřešit.

Posner vedl jednání ve snaze spor urovnat téměř čtyři měsíce. Jeho prohlášení znamená, že washingtonský soudce, který má případ na starosti, vynese rozsudek již v příštích dnech, dodává agentura Reuters.

"Jsme zklamáni, že vláda nesouhlasí s přijatelným a rozumným urovnáním, protože my si myslíme, že je v nejlepším zájmu spotřebitelů vyřešit ten spor právě teď," řekl agentuře Reuters mluvčí společnosti Microsoft Jim Cullinan.

"Microsoft nabídl značné ústupky ve snaze spor ukončit. Je jasné, že státy (které se v případu angažují) a ministerstvo spravedlnosti lpějí na nepřiměřených a radikálních názorech, které k urovnání nepovedou," dodal Cullinan.

Microsoft minulý týden učinil vůbec největší ústupek, který spočíval v návrhu, že z operačního systému Windows prohlížeč Explorer vyjme a usnadní tak přístup do svého systému konkurenčním výrobcům programového vybavení.

Podle pozorovatelů ministerstvo spravedlnosti spolu s generálními prokurátory 19 států unie, které se v případů angažují, hodlá pro Microsoft prosadit přísnější trest, tedy buď rozdělení společnosti anebo alespoň soudní nařízení přísných pravidel, na která bude muset brát ohledy při svém působení na trhu.

Microsoft se spor s ministerstvem snaží urovnat již od loňského listopadu, kdy federální soudce dospěl k předběžnému nálezu, v němž společnost Microsoft poprvé obvinil ze zneužití monopolního postavení na trhu.

Microsoftu je kladeno za vinu, že zneužil dominantního postavení na trhu operačních systémů tím, že začal systém Windows zdarma vybavovat internetovým prohlížečem Explorer, čímž znemožnil konkurenčním výrobcům prohlížečů, aby se prosadili s vlastními výrobky.

Protimonopolní zákon, který se vláda proti Microsoftu snaží uplatnit, si klade za cíl chránit veřejnost před monopolním chováním.

Spotřebitelé by se tak mohli těšit z nižších cen i z inovací, které s sebou konkurenční boj přináší.

Spor, který vede americké ministerstvo spravedlnosti a technologický gigant Microsoft, je přitom považován za jeden z největších případů, kdy se vláda výrazně angažuje ve sporu se soukromou společností.

Pokud soud dojde k závěru, že některá společnost svého dominantního postavení na trhu skutečně zneužila, má k dispozici hned několik řešení.

Tím nejmenším je pokuta, zatímco v horším případě soud vydá nařízení, kterým je dotčená firma nucena změnit své praktiky. Za vůbec nejhorší řešení je považováno nucené rozdělení monopolu na několik samostatných subjektů, což se v minulosti ve Spojených státech již několikrát stalo.

V roce 1982 to na příkaz soudu musela učinit telekomunikační společnost American Telephone & Telegraph (AT&T) a v roce 1911 ropný koncern Standard Oil.

Soudce Thomas Penfield Jackson vynese rozsudek během několika dnů, avšak Microsoft je podle svého mluvčího již nyní připraven se odvolat.