Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Microsoftu se v Česku daří, konkurence sílí

  1:00aktualizováno  1:00
Týden po odjezdu svého šéfa Billa Gatese předstoupil před novináře ředitel česko-slovenské pobočky Microsoftu s výsledky hospodaření za minulý rok. Jeho firmě se v Česku a na Slovensku dařilo, ale zdaleka ne tak jako v minulosti.

Tržby místnímu Microsoftu vzrostly o osm procent.

"Může se jednat na naše poměry o netypicky nízké číslo, ale je třeba ho vidět v souvislosti dokončované přeměny naší firmy," uvedl Jiří Devát.

Česká pobočka loni dokončila spojení se samostatnou částí Microsoft Business Solutions, která prodává ekonomický software pro podnikatele.

Podle Deváta prodej negativně ovlivnilo i předzásobení se zákazníků před plánovaným zvýšením daně z přidané hodnoty na začátku roku 2004.

Podobně jako další pobočky amerických firem Microsoft tržby v absolutních číslech neuvádí. Podle dostupných údajů se pohybují na českém trhu okolo miliardy korun. V tom však není započtena významná část licenčních poplatků, která účetnictvím pobočky neprocházejí.

Jiří Devát si nejvíce pochvaloval zájem o software pro řídící počítače, servery. Za ně loni utržil o čtvrtinu více než před rokem, zatímco za Windows pro domácí počítače Češi utratili zhruba o desetinu více.

Konkurence nespí a šéf Microsoftu přiznává, že loňský rok byla rostoucí soutěživost cítit. "Souboj platforem se přenesl z oblasti domácích počítačů, kde nevidím tak napjatou situaci, zejména do oblasti serverů," říká Jiří Devát.

V té neměl Microsoft nikdy tak dominantní postavení jako u domácích počítačů, kde ovládá přes devadesát procent trhu.

Konkurence Microsoftu loni slavila i viditelná vítězství u firemních zákazníků jako například Novell. Jeho operační systém Suse Linux nahradil předchozí programy, a to včetně Windows NT od Microsoftu, na pobočkách České pošty.

"Čtyři tisíce serverů, dvanáct tisíc klientských počítačů, od hlavní pošty až po pobočku v Horní Dolní," popisuje zakázku šéf místního Novellu Aleš Kučera.

Podle něj stojí za vítězstvím jeho Linuxu schopnost ušít systém na míru, aniž by pošta musela dávat peníze do nových počítačů a do školení zaměstnanců. "Myslím, že se to povedlo. Když je na poště fronta, určitě ne kvůli tomu, že by spadnul počítač," uzavírá Kučera.

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

Albert zmenší prodejny, za hlavní tržnice utratí až 120 milionů

Obchodní řetězec Albert chce rozšířit koncept své moderní prodejny „Tržnice“....

Nový koncept „tržnice“ otevřel Albert na pražském Chodově loni v srpnu. Dominuje v něm dřevo a matná černá barva. Kromě...

Air Bank chystá expanzi do západní Evropy. Plánuje, že osloví Němce

Finančník Jiří Šmejc

Do západní Evropy míří první banka českých majitelů. Air Bank, kterou vlastní nejbohatší Čech Petr Kellner, získala...

Historické navýšení: ve Škodovce vzrostou mzdy o dvacet procent

(Ilustrační snímek)

Odboráři v automobilce Škoda dosáhli historicky nejvyššího růstu mezd. Celkově odměna při započítání všech navýšených...

Najdete na iDNES.cz