Azylové centrum v durynském městě Gera (18. února 2016)

Azylové centrum v durynském městě Gera (18. února 2016) | foto: AP

Většina migrantů v Německu je bez práce. Stát hromadně školí

  • 693
Optimistické vyhlídky na záchranu vymírající německé populace díky přijímání migrantů kazí fakt, že se je nedaří integrovat v takovém měřítku, jak se předpokládalo. Práci získalo pouhých devět procent migrantů, kteří do Německa přišli od roku 2015.

Před uprchlickou krizí v roce 2015 se o německé populaci mluvilo jako o vymírající. Stárnoucí obyvatelstvo a ubývající pracovní síly by pro stát znamenaly problém v oblasti vyplácení důchodů a vysoké nezaměstnanosti, píše server Quartz.

Alespoň z krátkodobého hlediska mohl být problém vyřešen společně s přílivem migrantů, které Německo v roce 2015 vítalo s otevřenou náručí. Za loňský rok hlásily německé úřady rekordní nárůst populace o sedm set tisíc na téměř 81,9 milionu obyvatel, přestože počet zemřelých stále převyšuje počet narozených, informovala ČTK. OSN předpovídá, že německá populace se v roce 2020 zvýší na 83 milionů obyvatel.

Německý vzdělávací systém tak hromadně školí nezaměstnané na místa, která ekonomika potřebuje. I přes to však podle statistik německého Institutu pro výzkum zaměstnanosti (IAB) získalo práci jen devět procent imigrantů, kteří do země přišli od roku 2015.

Slíbená místa chybí

Aydan Özoğuzová, komisařka pro integraci, řekla pro britský deník Financial Times, že pouze čtvrtina imigrantů vstoupí na trh práce v následujících pěti letech. „A mnoho dalších až v horizontu deseti let.“

Analytici se však domnívají, že většina migrantů se v současné době účastní vzdělávacích programů. „Brzy by se Německo mělo dočkat pomocné pracovní síly,“ píše server Quartz.

O problému se zaměstnáváním migrantů informoval již na konci loňského roku server Politico. Podle něj pracovní agentury registrovaly v loňském roce více než čtyři sta tisíc migrantů, kteří již v zemi získali azyl, ale pouze 34 tisíc sehnalo práci.

Andrea Nahlesová, ministryně práce a sociálních věcí, pracovala od srpna loňského roku na vytvoření sta tisíc veřejně financovaných pracovních míst pro uprchlíky. Na konci roku jich však bylo jen pět tisíc, řekl ředitel IAB Joachim Möller.

Nezaměstnanost v zemi dosahovala i přesto podle Eurostatu v červnu pouhých 3,8 procent, čímž se Německo umístilo hned na druhé místo – za vedoucí Českou republiku s 2,9 procenty. Podle serveru Quartz tak může země odolat růstu nezaměstnanosti i za předpokladu, že si všichni stážisté hned po školení práci nenajdou.


Témata: Nezaměstnanost