Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mikulášské skupiny si vydělají až šest tisíc za večer

  3:08aktualizováno  3:08
Rukama českých Mikulášů projde za večer podle odhadu MF DNES dvacet až třicet milionů korun. V jedné rodině si přijde skupina za vystoupení často až na 500 korun. Po odečtení výdajů jí prý ale moc nezbude. Profesionálové na firemních besídkách stojí však tisíce. Kdo dělá mikuláše pro zábavu, příjmy nedaní.

Skupinky Mikulášů, čertů a andělů si za večer mohou vydělat až šest tisíc korun. Pro peníze to ale prý nedělají, spíš pro potěšení. | foto: Profimedia.cz

Za jednu návštěvu v rodině si podle inzerátů bere mikulášská skupina nejčastěji od dvou set do pěti set korun. Některé z nich však nežádají vůbec nic a spokojí se s čímkoli, co jim rodiče ratolestí nabídnou – třeba s "panákem" tvrdého alkoholu na zahřátí, aby cesta k dalšímu obydlí nebyla tak krušná.

Podle odhadů MF DNES si skupinky v celém Česku vydělají mezi dvaceti a třiceti miliony korun. Ne vždycky jde ale o čistý výdělek. "Za jeden večer si celá naše skupina, která mívá od šesti do sedmi lidí, vydělá od čtyř do šesti tisíc korun. Vše ale padne na provozní náklady – kdo nemá vlastní kostým, musí si půjčit, a to stojí od pěti set do tisíce korun, něco stojí pohonné hmoty, protože musíme jezdit dodávkou, a zbytek pak utratíme večer společně v restauraci. Mikuláše děláme jako tradici, ne pro výdělek," říká Lukáš Čermák.

Ten se svými přáteli organizuje mikulášské návštěvy v okolí Prahy už bezmála deset let. Pevný sazebník nemá, řada návštěv probíhá v rodinných kruzích členů skupiny zdarma.

True

Zejména ve městech však Mikuláši pevné sazebníky mají, slušně vydělávají zejména v případech, kdy si je na besídky pro děti zaměstnanců objednávají firmy.

"Zhruba půlhodinová účast mikulášské skupiny na firemní besídce stojí od šesti do sedmi tisíc korun. To je ale cena, kterou si účtují třeba herci z minoritních divadel, nikdy ne lidé z ulice," uvedl Martin Frýdl zagentury AC&C, která pro své klienty podobné akce organizuje.

Jsou v takovém případě Mikuláši součástí šedé ekonomiky, nebo musí platit daně? To záleží na tom, zda jde o amatéry, či profesionály.
"Pokud by aktéři měli mikulášskou jako příležitostný přivýdělek a příjem na jednoho účinkujícího by nepřesáhl dvacet tisíc korun, byly by jejich příjmy osvobozeny od daní. Dokonce by mohli vystavit i účtenku, kde by jen bylo namísto IČ jejich rodné číslo," uvedla daňová poradkyně Kateřina Kročáková.

Pokud jde ale o umělce, pro které je besídka jedním z mnoha představení v průběhu celého roku, jde o živnost podléhající zdanění.

Drtivá většina Mikulášů jsou však amatéři pro berní úředníky neviditelní. "Nevím o tom, že by Mikuláši byli středem pozornosti našich úředníků, těžko si někdo za večer vydělá tolik, aby to musel danit," říká pobaveně Jan Knížek, šéf daňové správy ministerstva financí.

Ani pro půjčovny kostýmů nejde o žádné terno. "S výnosností 5. prosince si nedělejte žádné iluze. Jde o kostýmy, které se půjčí jednou za rok, jsou předtím potřeba vytáhnout ze skladu a vyžehlit a po odevzdání zpravidla draze vyčistit, protože se vrací často velmi špinavé," říká Michaela Štěpánová, majitelka agentury Karneval, která půjčuje převleky na pražském Barrandově.

Kdo tak jako jediný zcela jistě profituje, jsou prodejci sladkostí. Většina dobrot se však kupuje v supermarketech, které už dnes "jedou" ve vánoční sezoně. Pár čokolád navíc se tak už v denních miliardových obratech ztratí.

Autor:


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Další z rubriky

Kafíčko za 65 korun. Nárůst turistů zdražil v Česku ubytování i restaurace

Ilustrační snímek

Stále více Čechů tráví část dovolené v tuzemsku. Jen během letošního prvního pololetí se počet domácích návštěvníků...

Šikova reforma komunistům přerostla přes hlavu, utnula ji sovětská okupace

Ředitel Ekonomického ústavu ČSAV Ota Šik na XIII. sjezdu KSČ v roce 1966. Za...

Československé hospodářství se v první polovině 60. let ocitlo ve stagnaci, či dokonce krizi. A komunistický režim...

Minimální mzda má odpovídat polovině průměrné mzdy, míní ministerstvo

Ministr vnitra Jan Hamáček a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová...

Minimální mzda v Česku by se mohla od roku 2020 zvyšovat tak, aby vždy od ledna odpovídala polovině průměrné mzdy z...

Najdete na iDNES.cz