Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mikulášské skupiny si vydělají až šest tisíc za večer

  3:08aktualizováno  3:08
Rukama českých Mikulášů projde za večer podle odhadu MF DNES dvacet až třicet milionů korun. V jedné rodině si přijde skupina za vystoupení často až na 500 korun. Po odečtení výdajů jí prý ale moc nezbude. Profesionálové na firemních besídkách stojí však tisíce. Kdo dělá mikuláše pro zábavu, příjmy nedaní.

Skupinky Mikulášů, čertů a andělů si za večer mohou vydělat až šest tisíc korun. Pro peníze to ale prý nedělají, spíš pro potěšení. | foto: Profimedia.cz

Za jednu návštěvu v rodině si podle inzerátů bere mikulášská skupina nejčastěji od dvou set do pěti set korun. Některé z nich však nežádají vůbec nic a spokojí se s čímkoli, co jim rodiče ratolestí nabídnou – třeba s "panákem" tvrdého alkoholu na zahřátí, aby cesta k dalšímu obydlí nebyla tak krušná.

Podle odhadů MF DNES si skupinky v celém Česku vydělají mezi dvaceti a třiceti miliony korun. Ne vždycky jde ale o čistý výdělek. "Za jeden večer si celá naše skupina, která mívá od šesti do sedmi lidí, vydělá od čtyř do šesti tisíc korun. Vše ale padne na provozní náklady – kdo nemá vlastní kostým, musí si půjčit, a to stojí od pěti set do tisíce korun, něco stojí pohonné hmoty, protože musíme jezdit dodávkou, a zbytek pak utratíme večer společně v restauraci. Mikuláše děláme jako tradici, ne pro výdělek," říká Lukáš Čermák.

Ten se svými přáteli organizuje mikulášské návštěvy v okolí Prahy už bezmála deset let. Pevný sazebník nemá, řada návštěv probíhá v rodinných kruzích členů skupiny zdarma.

True

Zejména ve městech však Mikuláši pevné sazebníky mají, slušně vydělávají zejména v případech, kdy si je na besídky pro děti zaměstnanců objednávají firmy.

"Zhruba půlhodinová účast mikulášské skupiny na firemní besídce stojí od šesti do sedmi tisíc korun. To je ale cena, kterou si účtují třeba herci z minoritních divadel, nikdy ne lidé z ulice," uvedl Martin Frýdl zagentury AC&C, která pro své klienty podobné akce organizuje.

Jsou v takovém případě Mikuláši součástí šedé ekonomiky, nebo musí platit daně? To záleží na tom, zda jde o amatéry, či profesionály.
"Pokud by aktéři měli mikulášskou jako příležitostný přivýdělek a příjem na jednoho účinkujícího by nepřesáhl dvacet tisíc korun, byly by jejich příjmy osvobozeny od daní. Dokonce by mohli vystavit i účtenku, kde by jen bylo namísto IČ jejich rodné číslo," uvedla daňová poradkyně Kateřina Kročáková.

Pokud jde ale o umělce, pro které je besídka jedním z mnoha představení v průběhu celého roku, jde o živnost podléhající zdanění.

Drtivá většina Mikulášů jsou však amatéři pro berní úředníky neviditelní. "Nevím o tom, že by Mikuláši byli středem pozornosti našich úředníků, těžko si někdo za večer vydělá tolik, aby to musel danit," říká pobaveně Jan Knížek, šéf daňové správy ministerstva financí.

Ani pro půjčovny kostýmů nejde o žádné terno. "S výnosností 5. prosince si nedělejte žádné iluze. Jde o kostýmy, které se půjčí jednou za rok, jsou předtím potřeba vytáhnout ze skladu a vyžehlit a po odevzdání zpravidla draze vyčistit, protože se vrací často velmi špinavé," říká Michaela Štěpánová, majitelka agentury Karneval, která půjčuje převleky na pražském Barrandově.

Kdo tak jako jediný zcela jistě profituje, jsou prodejci sladkostí. Většina dobrot se však kupuje v supermarketech, které už dnes "jedou" ve vánoční sezoně. Pár čokolád navíc se tak už v denních miliardových obratech ztratí.

Autor:Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Tesco platí z obchodních řetězců nejlíp, v Bille mají o šest tisíc méně

(ilustrační snímek)

Na nejlepší peníze si v obchodních řetězcích přijdou zaměstnanci Teska. Naopak nejnižší částky na výplatnicích mají...

Další z rubriky

Jedna karta vládne všem. Polská karta MultiSport opanovala česká fitka

Karta MultiSport Benefit

Polská benefit karta MultiSport je dobrý byznys. Její majitel si může za paušál několika stovek zacvičit v jakémkoliv...

První měsíc otcovské dovolené: přišlo přes dva tisíce žádostí

Ilustrační snímek

Méně než čtvrtina otců, jimž se narodilo dítě na přelomu roku a měli první a zároveň poslední možnost v únoru nastoupit...

Mall.cz vstupuje do doby kamenné. Otevírá první pobočku

Nová kamenná prodejna Mall.cz

Internetový obchod Mall.cz otevírá v nově zrekonstruované pražské nákupní galerii Nové Butovice svou první kamennou...

Najdete na iDNES.cz