Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mikulov ožívá Pálavským vinobraním

  9:07aktualizováno  9:07
Mikulov se chystá na třídenní slavnosti vína. Ty se budou odehrávat ve středověkém jádru města a v přírodním amfiteátru pod Turoldem. Organizátoři očekávají přes deset tisíc lidí. Akce je vzpomínkou na rok 1403, kdy rytíř Jan z Liechtensteina zachránil krále Václava IV.
Mikulovské náměstí bude hostit proslulé vinobraní.

Mikulovské náměstí bude hostit proslulé vinobraní. | foto: Archív

Slavit významnou dějinnou událost mohou lidé ode dneška do neděle. I když hlavní program vinobraní začne o víkendu, již dnes nabízí centrum města i amfiteátr několik zajímavých akcí.

K vidění budou ukázky řemesel, hodokvas, vystoupení hudebních skupin či šermířské a žonglérské představení. Navštívit lze i všechny atraktivní mikulovské památky, které budou po dobu vinobraní přístupné.

"Slavnost pak v sobotu dopoledne zahájí mikulovští konšelé, a to otevřením historického tržiště," uvedla Iva Gebauerová z Kulturního střediska Mikulov. Ve městě se poté otevře zhruba dvě stě prodejních stánků. Turistům nabídnou převážně víno, burčák a grilované speciality.

Divácky atraktivní bude tradičně historický průvod krále Václava IV. s početnou družinou a s královskými trubači. Průvod se vydá v sobotu v poledne na náměstí zaplněné historickou řemeslnou tržnicí, středověkými šenky a vinařskými mázhauzy. "Zde pak budou k vidění souboje nejudatnějších rytířů a k ochutnání ta nejlepší vína a jídla," slíbila Gebauerová.

Následný krojovaný průvod bude oproti loňsku dvakrát větší. Představí se v něm všechny národopisné soubory z Mikulovska, jako Pálava, Palavánek, Palavěnka, Ždáničánek, Dunájek či Hořeňák. Průvod doplní i alegorické vozy s cimbálovou muzikou. U Obřího sudu v zámeckém sklepení se pak uskuteční řízená degustace pod vedením zkušeného sklepmistra. Podle odborníků je sud se svojí délkou 6,5 metru a výškou 4,5 metru největší nádobou na víno ve střední Evropě.

O lidovou muziku se postarají nejen mikulovské cimbálové kapely a folklorní soubory. V sobotním pořadu vystoupí v amfiteátru i populární umělci, např. Ivan Hlas či Stanislav Hložek. Nedělní program vinobraní pak vyvrcholí soutěžní přehlídkou dechových hudeb O zlatý hrozen jižní Moravy.

Akce nepotěší jen milovníky folkloru. Na programu jsou i výstavy a koncerty moderní hudby. Turisté budou moci také navštívit zrekonstruovanou Ditrichštejnskou hrobku, v níž je pohřebeno čtyřiačtyřicet příslušníků tohoto šlechtického rodu. Původ největší mikulovské vinařské akce roku sahá daleko do historie. Rytíř Jan z Liechtensteina, někdejší mikulovský pán, vysvobodil v roce 1403 ze zajetí českých stavů ve Vídni vězněného krále Václava IV. Přivezl ho tehdy na svůj hrad, kde příjezd krále na Moravu velmi bouřlivě oslavovali.

Počátek tradice novodobých oslav Pálavského vinobraní sahá až do roku 1947. Akce je slavností celé mikulovské vinařské oblasti a zahrnuje vinařské obce ze širokého okolí. Do Mikulova se na ni každoročně sjíždějí tisíce lidí z celé republiky i turisté z Rakouska, Slovenska a dalších zemí.

Milovníci vína a burčáku si v září vždycky přijdou na své. Září je totiž tradičním časem vinobraní a mnoho moravských a českých vinařských měst a obcí se na ně horečnatě chystá. Více ZDE

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Kaufland na pranýři. Zákazníci si stěžují na chybějící zboží i dlouhé fronty

(Ilustrační snímek)

Kaufland prožívá těžké období. Na jedné straně se snaží otočit vnímání lidí, že je „jen levný“, na druhé straně bojuje...Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Další z rubriky

V oběhu je nová známka se Zemanem, od předchozí se liší jen barvami

Nová známka s prezidentem Milošem Zemanem (2018)

Česká pošta uvádí do oběhu novou známku s vyobrazením prezidenta Miloše Zemana. Cenina je vyrobená podle stejné rytiny...

Omezení hypoték Čechy neomezuje. Lidé si půjčují jinde

(Ilustrační snímek)

Česká národní banka před rokem omezila poskytování hypoték, a klienti komerčních bank tak bez větších problémů dosáhnou...

Na STK se čeká dlouhé hodiny, Ťok chce kontroly svěřit i autoservisům

Předseda profesní komory STK Michal Cuc ze Mstišova u Teplic (16. dubna 2018)

Před stanicemi Státní technické kontroly se po celém Česku tvoří kvůli přísnějším pravidlům dlouhé fronty. Některé...

Najdete na iDNES.cz