Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Bývalý gumárník Němec ovládl výrobce laboratorní techniky BioVendor

  • 0
Rodinný investiční fond Consilium miliardáře Tomáše Němce koupil většinu v brněnském výrobci a prodejci laboratorní techniky BioVendor Group. Podle informací Hospodářských novin fond získal 60 procent akcií za cenu odhadovanou na víc než miliardu korun.

Hlavní investiční partner Consilia Tomáš Klápště řekl, že nákup BioVendoru zapadá do investiční strategie fondu, který se chce zaměřit na české společnosti s potenciálem rozvoje na světových trzích. BioVendor může díky investici realizovat další plány růstu a také akvizice firem, řekl HN zástupce ředitele BioVendoru Michal Kostka.

Zakladatel společnosti BioVendor Viktor Růžička získal prestižní ocenění titul Technologický podnikatel roku 2015

BioVendor v roce 1992 založil podnikatel Viktor Růžička, který byl dosud stoprocentním vlastníkem skupiny a měl by zůstat v jejím čele (více o Růžičkovi čtěte zde). V roce 1996 se firma pustila do výzkumu a vývoje, který má za cíl zjišťovat přítomnost různých látek nebo molekul v lidském i zvířecím těle.

Před třemi lety k tomu přibyla výroba laboratorních přístrojů. Skupinu tvoří víc než desítka firem, díky postupným nákupům biomedicínských společností působí vedle Česka také v Rakousku, Německu, Velké Británii nebo USA. Loni dosáhla souhrnného obratu přes jednu miliardu korun.

Gumárnící vsadili na rodinné fondy

Do skupiny BioVendor patří třeba rakouský ViennaLab, který zkoumá geneticky podmíněná onemocnění, nebo brněnský TestLine zabývající se diagnostikou boreliózy. Divize BioVendoru zaměřená na výrobu laboratorních přístrojů loni v dubnu přišla s robotem pro analýzu bakteriálních vzorků, který nahrazuje práci laborantů. Robota, který je prvním svého druhu na světě, firma vyvinula ve spolupráci s vysokými školami a zatím ho dodala do sedmi českých nemocnic a laboratoří.

Němec stejně jako jeho bývalý obchodní partner Oldřich Šlemr vložili do rodinných fondů peníze, které získali prodejem gumárenského ČGS Holdingu (více o Šlemrových plánech čtěte zde). Z transakce každý dostal 15,5 miliardy korun. Dalších odhadem 15 miliard korun může mít podle HN fond Consilium k dispozici v investičních úvěrech od světových bank. V lednu Němec koupil stoprocentní podíl v tuzemském výrobci lyží Sporten odhadem za stovky milionů korun (více čtěte zde). Vedle toho bývalý profesionální lyžař drží také desetiprocentní podíl ve Skiareálu Špindlerův Mlýn.

,