Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Miliardáři se perou o strojírny

  1:00aktualizováno  1:00
Dva čeští miliardáři, ropný a průmyslový magnát Karel Komárek a méně známý, pardubický finančník David Beran, se pustili do ostrého souboje, kde jde o miliardy korun a padají slova o bláznech, lhářích a zlodějích.
Karel Komárek, jeden z hráčů o Vítkovice holding.

Karel Komárek, jeden z hráčů o Vítkovice holding. | foto: Lukáš ProcházkaMF DNES

David Beran, který je například vlastníkem firmy Profireal, jež lidem půjčuje peníze, se navíc připravuje ještě na dalšího podnikatele, a to na ostravského Jana Světlíka. Tomu patří polovina železáren a strojíren Vítkovice holding. Ty jsou také jedním z ústředních motivů nynějších rozsáhlých sporů.

"Připravujeme na Světlíka žalobu a půjde tam o miliardy," řekl mluvčí Berana Jiří Hrabovský. Žaloba se má týkat porušování akcionářských smluv ve Vítkovicích.

Beran už v minulých týdnech podal arbitrážní žalobu do Curychu na podnikatele Karla Komárka, v níž po něm žádá zhruba 2,5 miliardy korun za to, že mu znemožnil investici do nově vznikajícího obřího strojírenského holdingu (Vítkovice měly být jeho součástí). Komárek však už předtím podal na stejném místě také žalobu - po Beranovi chce 10 miliard korun. Všechno měl podle něj zhatit právě Beran.

"K arbitráži v Curychu už jsme podali na pana Berana dvě žaloby a třetí chystáme," uvedl šéf investic Komárkova K&K Capital Group Pavel Šaroch. Přes rok se podle něj pokoušeli o dohodu, ale Beran "neměl zájem a dále porušoval smlouvy."

Bývali přáteli
Komárek a Beran bývali až do loňského roku přáteli a mají za sebou i společné obchody. Zlom však nastal loni na konci roku, kdy se měl uskutečnit gigantický obchod s akciemi několika strojírenských firem, z nichž by vznikl svého druhu největší podnik v celé Evropě. Jeho roční tržby měly dosáhnout zhruba 20 miliard korun.

Komárek do nové firmy vložil své bohumínské ŽDB, výrobce kolejových soukolí Bonatrans a strojírnu Kovosvit, z nichž vytvořil strojírenský holding s ročními tržbami kolem 11 miliard korun a čistým ziskem tři čtvrtě miliardy. A do tohoto holdingu měl přijít ještě další poklad - 50 procent akcií holdingu Vítkovice, které drželi David Beran (45 %) a Petr Novotný (5 %).

"Byla to jednoduchá smlouva. Pan Beran dodá cenné papíry Vítkovic a proti nim dostane plnění dohodnuté ve smlouvě. Obě strany byly spokojeny," popisuje stav z loňského listopadu Šaroch.

Za akcie měl Beran dostat buď peníze, podle informací MF DNES zhruba 5,5 miliardy korun, anebo poloviční podíl na nově vzniklém gigantickém strojírenském holdingu. Kupní smlouvu měla Komárkova firma i s Novotným, kterému za akcie rovnou zaplatila.

Dvě verze "podrazu"
Beran, který si léčí astma, pak odjel do zahraničí, a když se vrátil, bylo podle Šarocha vše jinak. "Nevím, co se stalo, ale on začal dělat všechny kroky k tomu, aby se ten obchod nestal," tvrdí.

Beranova verze celého případu je však úplně jiná. "Už dříve jsem s Komárkem investoval do ŽDB a Bonatransu a ve chvíli, kdy jsem měl zdravotní problémy, tak on přišel s tím, že to mám dát pod jeho průmyslový holding a on se o to postará," líčí počátky krize.

Beran tak měl podle svých slov nárok na podíl v ŽDB a Bonatransu i bez prodeje svého podílu ve vítkovické firmě. Když mu Komárek navrhl, aby prodal do holdingu i svůj podíl ve Vítkovicích spolu s Novotným, zdálo se mu to výhodné, a proto smlouvu nakonec podepsal.

Komárek však poté podle něj přestal plnit další důležité podmínky transakce a nedodržel dřívější dohody. "Ztratil jsem v Komárka důvěru, nabyl jsem dojmu, že mě chce podvést," tvrdí Beran, proč od transakce odstoupil. Totéž udělal i Novotný a vrátil peníze.

Šaroch však tvrdí, že Beranův výklad je úsměvný a například Bonatrans nebo ŽDB mu nikdy nepatřily. "Koupili jsme je od zahraničních firem a dali za ně miliardy korun," říká.

Ve hře byla i Kellnerova PPF
Lidé kolem Komárka jsou navíc přesvědčeni, že Beran ztratil o obchod zájem, protože jednal s dalším kupcem. Tím byla Kellnerova PPF Investments.

"Letos v létě jsme s panem Beranem jednali, ale ne o podílu ve Vítkovicích, ale v celém strojírenském holdingu. Nedohodli jsme se," potvrdil Tomáš Brzobohatý z PPF Investments. Odmítl zároveň informace, že by jeho firma připravovala na Berana také žalobu.Nejčtenější

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...

Mladík šel do práce 22 kilometrů pěšky. Šéf mu za oddanost daroval auto

Americký student Walter Carr byl z nečekaného daru dojatý.

Walter Carr, osmnáctiletý nováček ve stěhovací firmě Bellhops, měl svou první práci odvést v domě v americkém Pelhamu....Čokoláda Toblerone se vrátí ke svému původnímu tvaru, mezery se neosvědčily

Čokoláda Toblerone

Tradiční švýcarská čokoláda Toblerone se vrátí ke svému původnímu tvaru. Její americký majitel předloni zvětšil mezery...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Vetešnictví skomírají, ale po některých věcech je stále sháňka

Známé vetešnictví na Újezdě zavírá.

Po revoluci se s vetešníky roztrhl pytel. Poměrně jednoduchý byznys lákal podnikatele na lehce vydělané peníze. Tento...

Další z rubriky

Máma se synem zašpuntovali víno kondomem, nápad jim vydělává miliony

Balení vinných kondomů.

Jistě jste už někdy ztratili špunt od lahve a dumali, jak situaci vyřešit. Američanka Laura Bartlettová se svým synem...

Lentilky se vyrábějí už více než sto let, zmizely hnědé a je více žlutých

3D model balení lentilek.

Lentilky, jedna z nejstarších českých značek, mají za sebou více než sto let trvající historii, během které prošly...

Strnadovo průmyslové impérium zvýšilo tržby a zisk o více než 50 procent

Majitel Czechoslovak Group Michal Strnad.

Provozní zisk holdingu Czechoslovak Group loni meziročně vzrostl o 52 procent na 2,78 miliardy korun. Tržby se zvýšily...

Najdete na iDNES.cz