Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Miliardáři se perou o strojírny

  1:00aktualizováno  1:00
Dva čeští miliardáři, ropný a průmyslový magnát Karel Komárek a méně známý, pardubický finančník David Beran, se pustili do ostrého souboje, kde jde o miliardy korun a padají slova o bláznech, lhářích a zlodějích.
Karel Komárek, jeden z hráčů o Vítkovice holding.

Karel Komárek, jeden z hráčů o Vítkovice holding. | foto: Lukáš ProcházkaMF DNES

David Beran, který je například vlastníkem firmy Profireal, jež lidem půjčuje peníze, se navíc připravuje ještě na dalšího podnikatele, a to na ostravského Jana Světlíka. Tomu patří polovina železáren a strojíren Vítkovice holding. Ty jsou také jedním z ústředních motivů nynějších rozsáhlých sporů.

"Připravujeme na Světlíka žalobu a půjde tam o miliardy," řekl mluvčí Berana Jiří Hrabovský. Žaloba se má týkat porušování akcionářských smluv ve Vítkovicích.

Beran už v minulých týdnech podal arbitrážní žalobu do Curychu na podnikatele Karla Komárka, v níž po něm žádá zhruba 2,5 miliardy korun za to, že mu znemožnil investici do nově vznikajícího obřího strojírenského holdingu (Vítkovice měly být jeho součástí). Komárek však už předtím podal na stejném místě také žalobu - po Beranovi chce 10 miliard korun. Všechno měl podle něj zhatit právě Beran.

"K arbitráži v Curychu už jsme podali na pana Berana dvě žaloby a třetí chystáme," uvedl šéf investic Komárkova K&K Capital Group Pavel Šaroch. Přes rok se podle něj pokoušeli o dohodu, ale Beran "neměl zájem a dále porušoval smlouvy."

Bývali přáteli
Komárek a Beran bývali až do loňského roku přáteli a mají za sebou i společné obchody. Zlom však nastal loni na konci roku, kdy se měl uskutečnit gigantický obchod s akciemi několika strojírenských firem, z nichž by vznikl svého druhu největší podnik v celé Evropě. Jeho roční tržby měly dosáhnout zhruba 20 miliard korun.

Komárek do nové firmy vložil své bohumínské ŽDB, výrobce kolejových soukolí Bonatrans a strojírnu Kovosvit, z nichž vytvořil strojírenský holding s ročními tržbami kolem 11 miliard korun a čistým ziskem tři čtvrtě miliardy. A do tohoto holdingu měl přijít ještě další poklad - 50 procent akcií holdingu Vítkovice, které drželi David Beran (45 %) a Petr Novotný (5 %).

"Byla to jednoduchá smlouva. Pan Beran dodá cenné papíry Vítkovic a proti nim dostane plnění dohodnuté ve smlouvě. Obě strany byly spokojeny," popisuje stav z loňského listopadu Šaroch.

Za akcie měl Beran dostat buď peníze, podle informací MF DNES zhruba 5,5 miliardy korun, anebo poloviční podíl na nově vzniklém gigantickém strojírenském holdingu. Kupní smlouvu měla Komárkova firma i s Novotným, kterému za akcie rovnou zaplatila.

Dvě verze "podrazu"
Beran, který si léčí astma, pak odjel do zahraničí, a když se vrátil, bylo podle Šarocha vše jinak. "Nevím, co se stalo, ale on začal dělat všechny kroky k tomu, aby se ten obchod nestal," tvrdí.

Beranova verze celého případu je však úplně jiná. "Už dříve jsem s Komárkem investoval do ŽDB a Bonatransu a ve chvíli, kdy jsem měl zdravotní problémy, tak on přišel s tím, že to mám dát pod jeho průmyslový holding a on se o to postará," líčí počátky krize.

Beran tak měl podle svých slov nárok na podíl v ŽDB a Bonatransu i bez prodeje svého podílu ve vítkovické firmě. Když mu Komárek navrhl, aby prodal do holdingu i svůj podíl ve Vítkovicích spolu s Novotným, zdálo se mu to výhodné, a proto smlouvu nakonec podepsal.

Komárek však poté podle něj přestal plnit další důležité podmínky transakce a nedodržel dřívější dohody. "Ztratil jsem v Komárka důvěru, nabyl jsem dojmu, že mě chce podvést," tvrdí Beran, proč od transakce odstoupil. Totéž udělal i Novotný a vrátil peníze.

Šaroch však tvrdí, že Beranův výklad je úsměvný a například Bonatrans nebo ŽDB mu nikdy nepatřily. "Koupili jsme je od zahraničních firem a dali za ně miliardy korun," říká.

Ve hře byla i Kellnerova PPF
Lidé kolem Komárka jsou navíc přesvědčeni, že Beran ztratil o obchod zájem, protože jednal s dalším kupcem. Tím byla Kellnerova PPF Investments.

"Letos v létě jsme s panem Beranem jednali, ale ne o podílu ve Vítkovicích, ale v celém strojírenském holdingu. Nedohodli jsme se," potvrdil Tomáš Brzobohatý z PPF Investments. Odmítl zároveň informace, že by jeho firma připravovala na Berana také žalobu.
Nejčtenější

Mrakodrap bohatých otevírá. Být Jágrovi sousedem vyjde na desítky milionů

V Tower na pražské Pankráci (stav v lednu 2017)

Byty v patrně nejdražším bytovém domě v Česku - pražském V Toweru si přebírají jejich noví majitelé. Jsou mezi nimi...

Soud dal řidiči německý plat, čeští dopravci se bojí růstu počtu žalob

Šofér kamionu Jiří Gabrhel

První český řidič kamionu vyhrál soud o to, že mu česká firma za řízení v Německu platila méně, než kolik je tamní...Pět tisíc dolarů na ruku a sbohem. Amazon se zbavuje lidí bez motivace

Pracovníkům ve skladu Amazon se v USA důsledně říká „associates“, tedy...

Nestandardní cestou jde americký Amazon při propouštění zaměstnanců bez motivace. Svému personálu předložil „nabídku“,...

Fronty i na půl hodiny. Kaufland má málo pokladních, lidé si stěžují

(Ilustrační snímek)

V Kauflandu na pražském Bohdalci je 25 pokladen, v posledních dnech je však běžné, že fungují jen čtyři. Nakupujících...

Nejmladší český miliardář začal ve skladu. Dnes ovládá zbrojařské impérium

Majitel Czechoslovak Group Michal Strnad.

Pětadvacetiletý Michal Strnad se po převodu stoprocentního podílu zbrojařsko-průmyslového holdingu Czechoslovak Group...

Další z rubriky

Třinecké železárny kupují firmu Brück AM Zámrsk

Po tříměsíční odstávce hutníci začali se zkouškami s nahřátým materiálem, aby...

Ocelářská společnost Třinecké železárny (TŽ) kupuje českou firmu Brück AM v Zámrsku v Pardubickém kraji. Brück AM...

Pro pojistku a zároveň do kavárny. Pojišťovna Direct má nový koncept

Pojištění u kávy. Direct otevřel nový koncept, který kombinuje pojišťovnu s...

Kavárna s dětským koutkem a zároveň pojišťovna. Společnost Direct přišla s novým konceptem, který chce zákazníky zlákat...

Milionový byznys ze sklepa. Chipsy z hrachu za dva roky dobyly řetězce

Spoluzakladatelé ostravské firmy Yes Chips Martin Mondek (vlevo) a Ondřej Kocur...

Češi znají jen hrachovku a čočku nakyselo, říká s nadsázkou Ostravan Martin Mondek. Před dvěma lety proto zažehl v...

Najdete na iDNES.cz