Bohatství Alexandry Andresenové se odhaduje na 1,2 miliardy dolarů, v přepočtu přibližně 29 miliard korun.

Bohatství Alexandry Andresenové se odhaduje na 1,2 miliardy dolarů, v přepočtu přibližně 29 miliard korun. | foto: Kingsland

Nejmladší miliardářka je krásná a milá. Otec ale profitoval z dětské práce

  • 96
Letos Alexandru Andresenovou časopis Forbes jmenoval nejmladší miliardářkou světa. Mladá žena nezaložila žádnou revoluční firmu, která by ji tak v mladém věku vynesla mezi nejbohatší osoby. Přesněji řečeno mezi 1 810 dolarových miliardářů. Jmění na ni převedl její otec, který vydělal na tabáku i dětské práci v Africe.

Zajímavé je, že právě tři nejmladší miliardáři světa jsou Norové - devatenáctiletá Alexandra, její dvacetiletá sestra Katherina a dvaadvacetiletý Gustav Magnar Witzoe, který bohatství rovněž získal díky rodině. Ve Skandinávii je běžné předat dětem část majetku velmi brzy, aby se od mládí zapojily do rodinného byznysu.

Bohatství Alexandry Andresenové se odhaduje na 1,2 miliardy dolarů, v přepočtu přibližně 29 miliard korun. Forbes ji nemohl zařadit do žebříčku už dříve, protože v Norsku se daňové odvody zveřejňují až od 17 let.

Od chvíle, kdy se na seznamu objevila, média mluví především o jejím půvabu a velkém koníčku, a to doslova. Věnuje se totiž koním. Má úspěchy v tradiční disciplíně, drezúře. Alexandra Andresenová je trojnásobnou juniorskou mistryní Norska ve zmíněné disciplíně. A přestože žádného sponzora nepotřebuje, má smlouvu s oděvní firmou Kingsland, která prodává právě jezdecké oděvy, doplňky a vybavení.

„To, že moje rodina má peníze, mi dalo mnoho možností, především v jízdě na koních. Ale není to jen to jediné, co je k úspěchu potřeba,“ vysvětlila.

Tatínkovy (kritizované) peníze

Koně ale nejsou jediným tématem médií. Rodina Andresenových totiž vydělala peníze v tabákovém průmyslu, její praprapradědeček koupil před více než jedním stoletím tabákovou firmu Tiedemanns.

Tabáková společnost byla pod palbou kritiky mnohokrát. V roce 2001 výrobce pobouřila veřejnost asi nejvíc. Na povrch vyplulo, že na plantážích firmy v africkém Malawi a Zimbabwe pracují děti, kterým nebylo ani deset let. Z produkce zneužívající dětskou práci pocházelo přitom 20 až 30 procent prodávaného tabáku. Johan Andresen, otec Alexandry, tehdy o záležitosti odmítal mluvit, a mluvčí společnosti komentoval záležitost značně kontroverzně. Přiznal, že společnost o praktikách ví, ale nemůže s tím nic dělat.

„O záležitosti jsem nepřemýšlel víc než ministerstvo financí, které za stejné zboží vybírá daně,“ později dodal pro norský list Dagbladet.

Andresen se v roce 2005 tabákové firmy zbavil. Uvedl etické důvody, čemuž se dá jen těžko uvěřit. Na prodeji totiž vydělal 500 milionů dolarů, v přepočtu asi 11,9 miliard korun. Tabáková firma byla součástí investičního impéria Ferd, které právě rodina Andresenových vlastní. Ferd (z norštiny) znamená v češtině proces a zaměřuje se na celou škálu obchodních aktivit. V roce 2007, když bylo Alexandře pouhých deset, na ni a její sestru Andresen převedl 42 procent akcií Ferd.

Jak to s Alexandrou Andresenovou bude do budoucna, je vzhledem k jejímu věku těžké odhadovat. Otec se nechal slyšet, že dcery nebude nutit pracovat v rodinném podniku. Nedávno ale obě dokončily stáž právě ve skupině Ferd.

„Cítím obrovskou zodpovědnost ve smyslu, že jsem se o tohle všechno nezasloužila. Chci pomoci, aby se Ferd dál rozšiřoval. Najít způsob, jak dát něco na oplátku. Je to ale složité,“ prozradila. Její sestra se mezitím dala na studia sociálních věd.

V devatenácti o své budoucnosti nemá ještě jasné představy. V jiném rozhovoru uvedla, že by chtěla jezdit na koni do konce svého života. Jejím přítelem je mistr ve smíšeném bojovém umění, tedy v plnokontaktním bojovém sportu, Joachim Tollefsen. Na sociálních sítích jezdkyně a miliardářka prohlašuje, že je vegankou.