Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Miliardová insolvence vagonky Legios byla protiprávní. Spor začíná nanovo

  18:08aktualizováno  18:08
Jednu z největších insolvenčních kauz - úpadek vagonky Heavy Machinery Services - už sedmý měsíc fakticky nikdo nesoudí. Kdy bude jmenován nový soudce, není jasné. Jisté zato je, že se sporná insolvence firmy s třímiliardovými dluhy, známé spíš pod starším názvem Legios, vrátí po více než dvou letech znovu na začátek. Do bodu nula.

První fázi insolvence vagonky řídil správce Ivo Hala, kterého policie podezírá z obřích insolvenčních podvodů. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Vrchní soud v odvolacím řízení před pár dny rozhodl, že soudy nižší instance řešily insolvenci naprosto chybně. V odvolacím řízení potvrdil, co bylo jasné už minimálně od loňského podzimu: že případ hned na počátku převzal u Krajského soudu v Českých Budějovicích nesprávný soudce. A že rozhodnutí řešit oddlužení velké firmy s obrovským dluhem reorganizací, tedy v režii samotného dlužníka a proti vůli části věřitelů, bylo protiprávní.

„Soudy potvrdily, co říkáme od samotného začátku. Že celé insolvenční řízení provází řada podezřelých nestandardních kroků. Nyní může konečně probíhat, jak předpokládá zákon,“ říká Vladimír Horváth ze slovenské banky VÚB, která ve zkrachovalé vagonce utopila 350 milionů korun. A která tvrdí, že insolvence byla zmanipulovaná ve prospěch vlastníků Legiosu.

Insolvenční proces se rozběhl na podzim 2013 právě na návrh VÚB. Legios patřil do kapitálové skupiny ovládané podnikatelem Františkem Savovem. Do finanční krize se dostal poté, co policie začala vyšetřovat podezření z daňových úniků v Savovově impériu a finanční úřad sáhl na účty Savovových firem.

Správce Hala úřaduje

Jenomže bankrotové řízení probíhalo jinak, než si VÚB představovala. Případ se dostal k českobudějovickému soudu jen díky tomu, že Legios s hlavní továrnou v Lounech a s centrálou v Praze přestěhoval půl roku před krachem své sídlo do Českých Velenic. Patrně účelově.

VÚB od počátku českobudějovické justici nevěřila a už v insolvenčním návrhu žádala, aby se případ řešil v Praze. Neuspěla. Zato se v Budějovicích případu ujal soudce Josef Šimek, přestože ho podle rozvrhu práce dostat neměl.

Kroky, jež VÚB zarážely, pokračovaly. Soud jmenoval pro Legios insolvenčního správce Ivo Halu, téhož Halu, který je dnes trestně stíhán spolu s podnikatelem Petrem Sisákem a skupinou dalších právníků a podnikatelů kvůli podezření z obřích insolvenčních podvodů.

Celý proces Legiosu s Halovým požehnáním z pozice věřitelů ovládli podezřelí věřitelé, kteří patrně operují účelově vytvořenými pohledávkami a kooperují se samotným Savovem.

Ukázalo se, že Legios nemá třímiliardové dluhy z čeho zaplatit. Výrobu ve vagonce už před krachem převzala spřízněná firma Legios Loco. Přesto soudce Šimek povolil reorganizaci, což v tomto případě nedávalo smysl. A oddlužení podle vlastního návrhu navíc bránila sama zkrachovalá firma, jejíž šéfové se soudem nespolupracovali.

VÚB si začala stěžovat, že je obětí insolvenční mafie. Českobudějovický soud však způsob, jakým byl případ řízen, dlouho obhajoval.

Teprve loni se situace začala otáčet. Správce Hala se případu sám vzdal (více čtěte zde). Patrně už tušil, že ho vyšetřuje policie, která se zaměřila na jinou insolvenční kauzu vedenou u českobudějovického soudu, krach firmy Via Chem (více čtěte zde). Navíc se mu nedařilo u ministerstva spravedlnosti obhájit licenci zvláštního insolvenčního správce, oprávněného řídit velké insolvenční kauzy.

Lidská chyba

Na podzim loňského roku soud také oficiálně potvrdil, že Josef Šimek případ skutečně neměl dostat na stůl. „Dnes už víme, že došlo k lidské chybě – k překliknutí se při administrativní práci v kanceláři,“ říká předseda českobudějovického soudu Milan Tripes, který ještě před rokem v rozhovoru pro MF DNES ujišťoval, že lidský faktor nemá na výběr soudců k jednotlivým kauzám vliv.

I když už před půlrokem bylo jasné, že Legiosu by se měl ujmout nový soudce, případ od té doby stojí. Část věřitelů Legiosu se totiž proti verdiktu o chybném jmenování soudce Šimka odvolala. A od té doby se v Budějovicích nedělo nic, jen se čekalo na odvolací soud.

Ani teď ale není jasné, kdy se celý proces, v němž jde o obrovské peníze, spory mezi znesvářenými skupinami věřitelů a neprůhlednou pavučinu zájmově propojených věřitelských firem, znovu rozjede. „Zatím jsem nestihl prostudovat spis a verdikt vrchního soudu, takže se neodvažuji o dalším postupu spekulovat. Jak dlouho bude ještě kauza bez zákonného soudce? Nevím,“ řekl šéf českobudějovické justice Tripes.
Nejčtenější

Brity pobouřila cibule v plastu z Lidlu. Mayová vyhlásila odpadu válku

Lidl začal prodávat loupané cibule v plastu. Zákazníci krok kritizují.

Britové na sociálních sítích kritizují diskontní řetězec Lidl za to, že začal prodávat loupanou cibuli v plastových...

Diesely nikdo nechce. V britských automobilkách hrozí masivní propouštění

(Ilustrační snímek)

Pracovníci automobilového průmyslu ve Velké Británii mají důvod k obavám. Snaha o ukončení provozu dieselových vozidel...PŘEHLEDNĚ: Bankovní účty pod kontrolou. Startuje revoluce v bankovnictví

internetové bankovnictví, platba, internet, účet, banka, počítač, peníze

Bankovní trh se o víkendu výrazně promění. V sobotu totiž začíná platit nový zákon o platebním styku, který finančním...

Ceny bytů rapidně vzrostly. Za cenu jednoho v Praze jich v Ústí koupíte osm

(Ilustrační snímek)

Ceny bytů v Česku za tři roky zdražily o čtvrtinu. Průměrná cena za byt o výměře 65 metrů čtverečních se vyšplhala...

Spodničkáři Jejího Veličenstva přišli o licenci. Kvůli pikanteriím v knize

Britská královna Alžběta II. na garden party v zahradách Buckinghamského paláce...

Společnost Rigby & Peller měla výsadní postavení – dodávala luxusní spodní prádlo přímo do Buckinghamského paláce. S...

Další z rubriky

Vláda navrhla na nového šéfa ČSÚ dosavadního místopředsedu Rojíčka

Předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček

Vláda schválila jmenování Marka Rojíčka novým předsedou Českého statistického úřadu. Nyní o něm rozhodne prezident...

Ministr velí do zbraně: Evropa by měla prudce snížit počty divočáků

(Ilustrační snímek)

Evropa by kvůli africkému moru prasat měla prudce snížit stavy divočáků, myslí si český ministr zemědělství Jiří Milek....

Bitva s billboardáři se blíží. Tisíce nelegálních poutačů stále stojí

Billboardy u českých dálnic v pondělí hromadně změnily svůj obsah, nově na nich...

Arbitráž s provozovateli venkovní reklamy je na spadnutí. Ministerstvo financí vybralo advokátní kancelář Weil, Gotshal...

Najdete na iDNES.cz