Ministr Eduard Janota vyměnil kvůli zpoždění zakázky Státní pokladna šéfa projektu.

Ministr Eduard Janota vyměnil kvůli zpoždění zakázky Státní pokladna šéfa projektu. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Miliardová IT zakázka pro stát - Státní pokladna - nabírá zpoždění

  • 22
Jedna z největších státních IT zakázek, projekt Státní pokladna, se opozdí a bude spouštěna postupně. Nový šéf projektu Jan Zikl naznačil, že pokud by se vše spustilo naráz podle původního plánu, tedy od začátku příštího roku, hrozilo by přerušení toku peněz od státu obcím a úřadům.

Státní pokladna přijde na 2,5 miliardy korun a má státu miliardy ročně ušetřit.

Na problémy se nepřišlo ze dne na den. "O tom, že se všechno nestihne, se začalo mluvit loni v době vypsání výběrového řízení na informační systém a při podpisu smlouvy s vítězem tendru," připouští Zikl.

Pochybnosti však nikdo nahlas nevyslovil, jasně se k věci vyjádřil až nový ministr Eduard Janota – vyměnil šéfa projektu. Pavla Nevšímala tak minulý týden nahradil právě Zikl, který současně na ministerstvu řídí financování obcí a krajů.

"Vážím si pana Nevšímala jako manažera, ale byla podceněna složitá problematika Státní pokladny a její jednotlivé vazby," říká Zikl. Projekt podle něj ohrožen není, jen se opozdí.

Co přinese státní pokladna?

Pro IBM, která v konsorciu s dodavatelskými firmami SAP, Hewlett-Packard a Logica zakázku získala, to bude znamenat, že nedostane zaplaceno najednou, ale po částech s tím, jak budou nabíhat jednotlivé části systému Státní pokladny.

co říkají o sobě

Ministr financí Eduard Janota o odvolaném šéfovi projektu Pavlu Nevšímalovi: "Měl jsem jiné představy, jak má být projekt veden, aby byl dokončen v reálné době. Teď jsem ministr já, tak jsem se tak rozhodl," říká Janota.

Odvolaný šéf projektu Pavel Nevšímal o ministrovi financí a svém nástupci Janu Ziklovi: "Nový ministr chce jmenovat své nejbližší spolupracovníky dle svého gusta. Zikl má velké zkušenosti, ale žádný projekt nikdy nevedl, natož projekt takového rozsahu."

Nový šéf projektu Jan Zikl o svém předchůdci: "Vážím si pana Nevšímala jako manažera, ale byla podceněna složitá problematika Státní pokladny a její vazby."

"Cena zakázky se měnit nebude," dušuje se šéf projektu. V ní je zahrnuto pět tisíc licencí na dva roky, práce na zavedení systému a služby podpory. Prodloužení projektu v čase podle něj znamená pro IBM menší zisk, nicméně projekt je to natolik prestižní, že na změnu firma přistoupila.

První pocítí zavedení nového systému účetní v organizacích napojených na stát. Novou vyhláškou se jim v lednu změní způsob účtování. "Bude sice více účetních případů, ale bude to přehlednější," říká Zikl.

Nové výkazy by měly zpřesnit i statistiky, které od úřadů sbírá ČSÚ. V dubnu či v květnu naskočí další část systému, ve které se bude připravovat státní rozpočet na rok 2011.

Nejobtížnější a také nejdůležitější bude do Státní pokladny převést platební styk mezi státem a jeho úřady. Dnes dostávají organizační složky státu (ministerstva, fondy, příspěvkové organizace, obce) peníze se zbytečně velkým předstihem.

"Stovky milionů pak leží u komerčních bank na účtech, zatímco ministerstvu chybějí, a to si musí krátkodobě půjčovat," upozorňuje Zikl.

Ze Státní pokladny by si organizace vzaly peníze až v okamžiku, kdy je budou skutečně potřebovat. Ministerstvo by si nemuselo půjčovat jinde a ušetřilo by. Podle zkušeností z jiných zemí EU lze takto ušetřit půl až jedno procento ze státního rozpočtu ročně, v případě ČR až 10 miliard korun. Platební styk přes Státní pokladnu by měl začít plně fungovat v roce 2012 nebo o rok později.

Výběrové řízení na Státní pokladnu bylo vypsáno loni v únoru, tehdejší ministr Miroslav Kalousek ho však musel zrušit. Pokud by to neudělal, zastavil by ho Úřad na ochranu hospodářské soutěže, na nějž se obrátil jeden z uchazečů o zakázku.

Předem bylo totiž rozhodnuto, že soutěžící musí nabídnout řešení fungující na platformě společnosti SAP. Nově loni v prosinci zakázku vysoutěžilo konsorcium čtyř firem v čele s IBM. I tentokrát však je dodavatelem softwaru SAP.