Honosné vstupní prostory Národního muzea před rekonstrukcí

Honosné vstupní prostory Národního muzea před rekonstrukcí | foto: čtenář iDNES.cz

Oprava Národního muzea může začít. Vyloučení firem z tendru platí

  • 7
Začátku rekonstrukce Národního muzea už nic nebrání. Společnosti Strabag a Instalace Praha, jejichž stížnost na vyloučení z výběrového řízení zamítl antimonopolní úřad, nepodaly proti rozhodnutí rozklad. Vedení muzea tak po letech konečně může uzavřít smlouvu s vítězem.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zamítl stížnost firem 11. března. Potvrdil tím, že vedení Národního muzea ve výběrovém řízení na opravu chátrající historické budovy nechybovalo.

Firmy měly od doručení zamítavého rozhodnutí ještě patnáct dní na to, aby proti němu podaly rozklad. „Proti prvostupňovému rozhodnutí však rozklad nepodaly, rozhodnutí tak již nabylo právní moci,“ sdělil iDNES.cz mluvčí ÚOHS Martin Švanda.

Interiéry Národního muzea před rekonstrukcí

Přestalo platit i předběžné opatření, které bránilo muzeu uzavřít smlouvu s vítězem - sdružením M-P-I Národní muzeum. Opravy za 1,6 miliardy korun tím pádem mohou začít.

Podle nedávných informací chce muzeum se sdružením firem Metrostav, Průmstav a IMOS Brno podepsat smlouvu v nejbližších dnech, kolem 20. dubna jim pak předá stavbu (psali jsme o tom zde). Firmy postaví mimo jiné i spojovací chodbu mezi historickou a novou budovou.

Společnosti Strabag a Instalace Praha se o zakázku ucházely společně, z tendru je vedení muzea vyloučilo kvůli nesplnění zadávacích podmínek. Šlo přitom již o čtvrtou nedůvodnou stížnost některého z uchazečů na průběh výběrového řízení.

Předtím si stěžovaly i firmy Geosan Group a Hochtief, které však těsně před vydáním rozhodnutí svůj návrh stáhly. Stížností se ÚOHS zabýval rok a půl.

„Došlo tak ke zcela zbytečnému vynaložení nezanedbatelných veřejných prostředků i lidských zdrojů na správní řízení a současně k dalšímu zdržení zadávacího řízení,“ uvedl tehdy k případu předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Úřad zkoumal také, zda pětice firem v přihláškách neuvedla špatné reference, za což jim hrozila pokuta a zákaz účasti v tendrech na tři roky.

Nové výtahy i zastřešení

Budova je prázdná od července roku 2011. Původně mělo být vše zrenovováno už v roce 2016. Zaměstnanci kvůli opravám z objektu odstěhovali šest a půl milionu předmětů a zhruba třináct a půl kilometru knih.

„Všechny neúspěšné stížnosti protáhly dobu zahájení rekonstrukce a tedy i dobu, kdy je pro českou veřejnost uzavřená. Budova je v havarijním stavu a rekonstrukci nutně potřebuje,“ sdělila již dříve mluvčí muzea Tereza Petáková.

Objekt bude po rekonstrukci přátelštější k hendikepovaným, vzniknou také prostory pro práci se školními výpravami a dětský koutek. Přibudou výtahy, požární vodovod nebo nové toalety. Dělníci během rekonstrukce zastřeší dvory a zpřístupní veřejnosti vyhlídkový prostor v kopuli budovy.