Na vysoké úroky si finanční domy nemají jak vydělat (ilustrační snímek)

Na vysoké úroky si finanční domy nemají jak vydělat (ilustrační snímek) | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Do bank dorazily miliardy z padlé kampeličky, úroky z vkladů klesají

  • 73
Příliv peněz ze zkrachovalé záložny Metropolitní spořitelní družstvo přinutil některé finanční domy znevýhodnit úročení vkladů. Na vysoké úroky si totiž nemají jak vydělat.

Přes deset miliard ze zkrachovalé družstevní záložny Metropolitní spořitelní družstvo, které se v posledních dvou týdnech rozpustily ve finančním sektoru, dělá starosti některým bankám a družstevním záložnám.

Na to, aby svým klientům mohly připisovat vysoké úroky, si totiž musí vydělat. A pokud peníze od střadatelů přitečou takovým tempem jako teď, instituce na trhu těžko hledají příležitost k jejich dostatečnému zhodnocení.

Například Air Bank lidé od 27. ledna, kdy začal Fond pojištění vkladů (FPV) vyplácet klientům padlé záložny náhrady jejich úspor, svěřili dalších 908 milionů. Pár dní poté banka snížila úroky. "O tomto kroku jsme uvažovali již delší dobu a přistoupili bychom k němu i bez krachu kampeličky. Jen možná o něco málo později," vysvětluje mluvčí Air Bank Vladimír Komjati.

"I tohle má na trh vliv"

Banka přitom garantuje jedno ze tří nejvyšších úročení na trhu. V současné době peníze zhodnotí 1,3 procenta. Ovšem lidem, kteří si k ní dají úspory od 1. února a později, bude touto sazbou od 1. srpna úročit maximálně čtvrt milionu. Cokoli nad tuto částku zhodnotí 0,7 procenta.

Pokud vklady porostou příliš rychle, může společnost zaznamenat i úrokovou ztrátu. "Za loňský rok ji nečekáme a díky očekávanému zpomalení přílivu vkladů věříme, že se nám to podaří i letos," konstatoval Komjati. Aktuálně mají lidé v Air Bank uloženo 46 miliard.

Nejvíce úročené účty

  • Air Bank až 1,3 %
  • Česká spořitelna 1 %
  • Equa bank 1,4 %
  • Era až 1 %
  • GE Money Bank až 1,2 %
  • ING 1 %
  • mBank až 2 %
  • Moravský peněžní ústav až 1,7 %
  • Sberbank až 1,63 %
  • Waldviertler Sparkasse 1,5 %
  • Zuno až 1,5 %

Zdroj: weby institucí k 7. 2. 2014, účty bez výpovědní lhůty

Z některých reakcí klientů banky na Facebooku je vidět, že je změna nepříjemně zaskočila. Například Ladislav Ludvík říká v komentáři pod oznámením o snížení sazeb: "Jj, to jsem čekal, klienti MSD a jejich miliardy z FPV, co?" Air Bank reaguje: "... i tohle má samozřejmě na trh vliv."

Fond pojištění vkladů vyplatil prostřednictvím České spořitelny v posledních několika dnech asi devadesát procent z celkových 12 miliard pojištěných vkladů. Své peníze ze zkrachovalé kampeličky Metropolitní spořitelní družstvo si vyzvedlo přes 11 tisíc klientů.

Výrazně vyšší zájem o vkladové produkty v posledních dvou týdnech hlásí Sberbank, mBank, Equa bank či Zuno Bank. "Během prvních pěti dní po 27. lednu k nám přiteklo několik stovek milionů korun. Průměrný denní nárůst se v porovnání s předcházejícím obdobím zvýšil více než osminásobně," dokládá zájem střadatelů mluvčí Zuna Lukáš Tomis. "Nejsilnějším dnem bylo úterý 28. ledna," doplňuje Tomáš Veselý z Equa bank.

Kampeliček se lidé stále nebojí

Úrokové sazby snížily na přelomu ledna a února i kampeličky Ano spořitelní družstvo a Artesa. Vysoký úrok zpravidla nabízejí firmy při vstupu na trh a jejich cílem je získat dostatek prostředků pro efektivní fungování. "Dlouhodobě
si to mohou dovolit instituce fungující s nižšími náklady nebo instituce schopné tyto prostředky umístit do výnosnějších úvěrů a projektů. Tato strategie je však obecně rizikovější," říká Petr Kříž z poradenské společnosti PwC ČR.

I přesto, že za poslední léta zkrachovalo několik kampeliček, lidé z nich stále nemají strach. "Parazitují" totiž na současném systému pojištění vkladů. Dokazuje to fakt, že klienti padlé záložny nezamířili jen do bank s vyšším úrokem, ale i do zbylých záložen. I tam jsou totiž jejich vklady do 100 tisíce eur pojištěné.

Do největší záložny Creditas připlulo od konce ledna 300 milionů, lidé si tu otevřeli na 600 nových kont. Zkrátka nepřišla ani dvojka na trhu. "Zaznamenali jsme stoprocentní nárůst klientů a kont proti běžnému stavu," sdělil za Moravský peněžní ústav Jiří Coufal. Téměř všechny vklady přitom přesáhly sto tisíc korun.