Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Miliardy ze sluneční energie končí na Kypru, u ČEZ i uhlobaronů

  1:15
Z obřího rozmachu slunečních elektráren v Česku nejvíce na státních dotacích vytěží velcí hráči. Ti však tají své skutečné vlastníky nebo je mají ukryté v daňových rájích. Solární byznys přilákal například i skupinu ČEZ, uhlobarony Pavla Tykače a Luboše Měkotu či šéfa ČSA Miroslava Dvořáka.

Energetický regulační úřad sice eviduje vlastníky licencí, kdo však za firmami ve skutečnosti stojí, většinou nelze zjistit. Ilustrační foto | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Kde přesně skončí stovky miliard korun, které všichni zaplatíme provozovatelům solárních elektráren v podobně příplatku na obnovitelné zdroje? Odpověď není jednoduchá.

Licenci na výrobu elektřiny ze slunce má u nás už téměř deset tisíc lidí a firem. Drtivá většina z tohoto počtu jsou ale lidé, kteří si dali solární panely na střechu a jejich výroba nepokryje ani vlastní spotřebu.

Energetický regulační úřad (ERÚ) sice eviduje vlastníky licencí, kdo však za firmami ve skutečnosti stojí, většinou nelze zjistit. Platí to především u těch, kteří si vybudovali obří elektrárny za desítky milionů korun. Ti také získají od státu nejvíc peněz. Jenže stát si to vybere od daňových poplatníků a domácnostem tak podle propočtů ČEZ příští rok podraží elektřina o 22 procent.

Například majitelé dosud největší fotovoltaické elektrárny u Nové Vsi u Mělníka jsou skrytí přes několik společností. V nich figurují stále stejná jména, vlastnická struktura končí nakonec v daňovém ráji na Kypru.

Jednička trhu, skupina FVE Czech, která má i obří sluneční elektrárnu ve Smiřicích na Královéhradecku, má sice vlastní webové stránky, ale ty propagují jen solární panely Phonosolar. Jednatel firmy Jarmil Šeba nebyl v pátek v kanceláři k zastižení.

Na Kypru či v Nizozemí jsou také majitelé skupiny Energy 21, která je v současnosti dvojkou na trhu. Do firmy s devíti elektrárnami nedávno vstoupil ještě investiční fond Mid Europa Partners. Podle posledního zápisu z valné hromady, dostupného v obchodním rejstříku, má firma jednoho akcionáře na Kypru, za kterého jedná Slovák Igor Wollner, druhý nizozemský vlastník je zastupovaný Tomášem Raškou. Wollner dříve vlastnil počítačovou skupinu BGS Levi, nyní figuruje ve společnosti BGS Daustrab CZ, která je v insolvenčním řízení.

Vlastníka elektrárny nezjistí ani stát

I stavitelé elektráren připouštějí, že často vůbec netuší, kdo je konečný vlastník solárních polí. "My to nějak nezkoumáme, hlavní je, že platí," říká Vladimír Mléčka z firmy Hi-Tech Solar. Podle něj je ale na trhu dost německých investorů, objevují se i Italové. "Slyšel jsem o Číňanech, ale jsou to podle mě spíše spekulace, ty zajímá více Amerika," dodal.

Žebříček největších investorů v solárních elektrárnách dozná do konce roku ještě zásadních změn: firmy se snaží co nejrychleji dokončit své elektrárny, aby mohli dodávat ještě za výhodnější ceny.

Stát jim do konce roku garantuje štědré výkupní ceny a solární technologie během posledních dvou let rapidně zlevnila. Pro spekulanty a investory se Česko stalo zlatým dolem.

Podle ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka (ODS) je problém především s tím, že často za elektrárnami stojí zahraniční vlastníci. "V případných arbitrážích by to přineslo další potíže," říká Kocourek. Podle něj stát ani nemá moc šancí, jak zjistit, kdo skutečným vlastníkem je. "Do toho se nedá zasahovat, pokud splní všechny podmínky, ERÚ jim licenci musí dát," dodal Kocourek.

Ačkoliv teď politici nad dopady solárního boomu kroutí hlavou, třetí největší investor je paradoxně stát. Polostátní ČEZ přes svoji firmu ČEZ Obnovitelné zdroje vlastní zatím šest elektráren o celkovém výkonu necelých 19 MW. Firma většinou odkoupila již rozestavěné projekty. Letos se chce dostat až na 150 MW, a mít tak zhruba desetiprocentní podíl.

"Většina velkých hráčů na trhu jsou velké zahraniční fondy, které jsou velmi flexibilní a každý rok se soustředí na jiný trh," říká o solárních investorech obchodní ředitel ČEZ Alan Svoboda.

Uhlobaron vyrábí megawatty, politici mají pár panelů

Do solárních technologií masivně investuje i uhelná skupina Czech Coal přes svoji společnost Ren Power CZ. Skupina, kterou vlastní například Pavel Tykač, se na obnovitelné zdroje vrhla v roce 2007, koupila už i výrobce fotovoltaických systémů FitCraft Production. Ještě letos chce postavit další velkou elektrárnu v Zašové na Valašsku.

Kolem sluneční energie se pohybuje i někdejší spoluvlastník Mostecké uhelné Luboš Měkota, jeho firma Bello má v provozu téměř pětimegawattovou elektrárnu na Litoměřicku.

Investoři si na každou elektrárnu obvykle zakládají samostatnou společnost, v ní má obchodní podíl zastavený banka, která na akci půjčuje. Pro banky jde rovněž o lukrativní byznys: jde takřka o bezrizikové podnikání s garancí státu.

Fyzické osoby jsou v žebříčku největších elektráren až na konci druhé stovky s výkonem maximálně jednoho megawattu. Řada investorů je navíc skrytá za nastrčené osoby nebo právníky. Německý kapitál je například za sluneční elektrárnou ve Stříbře - firmu spoluvlastní německá S.A.G. Solarstrom.

V obnovitelných zdrojích podniká i šéf ČSA a Letiště Praha Miroslav Dvořák. Jeho firma Reno energie se zaměřuje hlavně na malé vodní elektrárny, ale loni otevřel jednu elektrárnu na slunce na jihu Moravy.

Z politiků je známé propojení exposlance Jana Špika (ODS) s firmou Lumen Energy. Malé panely na střechy si pořídil i bývalý místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Kasal (KDU-ČSL) a poslanec Jiří Petrů (ČSSD).

Podílníkem ve firmě Trijet byl exministr dopravy Milan Šimonovský (KDU-ČSL). Ještě předtím, než firma zažádala o licenci na výrobu solární energie, přepsal svůj podíl na manželku, napsaly nedávno Hospodářské noviny.

Autor:

Teplo z uhlí podraží o deset až třicet procent, říká zástupce tepláren

  • Nejčtenější

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

13. dubna 2024

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by...

Zlato místo bankomatu. Američané berou útokem zastavárny a zbavují se ho

15. dubna 2024

Vysoká cena zlata je pro mnohé jeho majitele jasným signálem, že právě nazrál čas jeho zpeněžení....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za zmizení 12 miliard dolarů trest smrti. Vietnam potrestal historický podvod

12. dubna 2024  17:58

Za největší bankovní podvod ve vietnamské historii padl ten nejpřísnější trest. Rozsudek smrti si u...

Angličtina na železnici povinná nebude. Hromadný odpor přiměl Brusel ustoupit

9. dubna 2024

Strojvedoucí se s dispečerem nebo výpravčím nebude muset v nejbližších letech povinně bavit v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zlato raketově zdražilo. Mohou za to Spojené státy, Čína i Rusko

13. dubna 2024

Cena zlata pokořila historické rekordy a podle ekonomů se ještě zdaleka nemusí zastavit. Důvodem...

Za květiny ročně utratí každý Čech zhruba 1 500 Kč, jaro pěstitelům přálo

16. dubna 2024

Svatby, pohřby, rodinné oslavy a Den matek s Valentýnem jsou většinou hlavní důvody, proč Češi...

Barcelona zneviditelnila jednu z autobusových linek. Využívalo ji moc turistů

16. dubna 2024  16:56

Úřady katalánského města odstranily z mapových aplikací jednu z místních autobusových linek....

Kdo je Tomáš Otruba. Klíčový muž v PPF a nový partner Renáty Kellnerové

16. dubna 2024  15:15

Největší česká finanční skupina PPF prochází personální i byznysovou proměnou. Jedním z hlavních...

Flexibilní novela zákoníku práce zjednoduší podnikání, věří Jurečka

16. dubna 2024  14:15

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) představil v úterý tzv. flexibilní novelu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...